1. 21.
  cennetin krallığı filminde, haçı yerden kaldırarak gönüllerde taht kuran komutan, hükümdar, müslüman...
  13 ... editor
 2. 22.
  düşmanının saygısını kazanmış ender tarihi kişiliklerdendir. korkuyla karışık bir saygıdan bahsetmiyorum, batının , şövalye edebiyatını bir cisim olarak karşılarında gördüğü andaki saygıdır bu.
  8 ... sıpa
 3. 23.
  mehmet akif ersoy'un şarkın en sevgili sultanı diye bahsettiği yürekli komutan...

  Sen ki, son ehl-i salibin kırarak salvetini,
  Şarkın en sevgili sultânı Salâhaddin'i,
  Kılıç Arslan gibi iclâline ettin hayran...
  10 ... chazsmyr dhuunyl
 4. 24.
  selahaddin isminin asıl kökeni salah el-din dir. haçlılar tarafınfan selahaddin olarak söylendiği için günümüze selahaddin olarak gelmiştir.
  6 -1 ... erme1984
 5. 25.
  kingdom of heaven filminde, ghassan massoud tarafından canlandırılan büyük eyyubi hükümdarı.
  1 ... legend of the stranger
 6. 26.
  birçok savaşta mücadele ettiği ordunun asker sayısı, kendi ordusunun sayıca 4 katı olan ve ona rağmen bu savaşların çoğunu kazanan komutan.
  4 ... schizofrenne
 7. 27.
  Batının Saladin olarak tabir edip tanıdığı ancak saygıyla karışık bir nefret besleyerek hiç affetmediği islam komutanlarından biridir. cennetin krallığı filminde karakterinin bu kadar öne çıkmasının bir nedeni de işte bu saygıdan ileri gelmektedir. Milliyetçiliğin henüz yeşermediği zamanların insanı olan Selahaddin'in milliyeti hakkında yorumlar yapmak kanımca yanlış olmaktadır. islam için savaşmış ve müslümanları haçlı zulmunden kurtararak devlet çatısı altında toplamıştır.bu sebeple saygı duyulası kişiliktir.
  4 ... reignofchaos
 8. 28.
  Annesi Kürt'tür. Ama sirf bu yuzden kendisine kürt'tür diyemeyiz. Bir kisinin annesinin babasi kürt olmakla o kisi kürt olmaz. ambriyoloji bilimine gore annesinin babasi atiyorum kürt olan bir kimsenin kanindaki kürtlük orani yuzde 25'tir. yani selahaddin eyyubi'nin kanindaki Kürt'luk orani yuzde 25'tir. Fakat kaninin 4 te 3 u ve kulturunun tamaminin turk oldugunu dusunursek selahaddin eyyubi evet Turktur. zoruna giden varsa gitsin kendine yamanacak baska ulu sahsiyetler bulsun simdi.
  6 -8 ... migfer
 9. 29.
  Kürt, Türk, Arap, iranlı veya şu an zikretmediğimiz başka bir milletten olup olmadığının hiç önemi olmayan kimsedir. Ne yaptığı önemlidir. beynimiz haricinde ki başka bir organımızdan bulduğumuz bazı acayip oranlar ile hangi millete ait bir insan olduğunu tespit etmeye çalışmak tamamen saçmalıktır. Zaten böyle bir şeye gerek te yoktur.
  4 -3 ... joe satriani
 10. 30.
  türk asıllı eyyubi devletinin hükümdarı olarak, kudüs önlerinde birleşik haçlı ordusunu bozguna uğratmış hükümdardır. orta doğunun koruyucusudur. memlük ordusu ile moğolları ayn calut' ta yenmiş baybars' ın muadilidir. kimliğinden önce, türk dünyasına yazdırdığı zaferlere göz atmak gerekir. çünkü eyyubi devleti bir türk devletidir.
  4 -1 ... legend of the stranger