bugün

gaziantep e karayolu ile bir saatlik mesafedeki eski osmanlı şehridir. ortaçağ görüntüsü kentsel koruma ile birleşince tam bir tarihi şehir ünvanı almıştır.eski ve yeni binalarının tamamı açık renkli ve kolay işlenebilen kayşani taşı ndan yapılmıştır.şehir adını da * bu taşlardan almıştır. * günbatımında bu taşlar kızıla bürünerek şehirde mükemmel bir manzara oluşmasına sebebiyet verirler.
Antakyadan hergün minibüs seferleri olan çok gitmek istediğim ama bir türlü nasip olmayan suriye şehri.
(bkz: işte halep işte arşın)
2 yıl önce yazın gittiğim enteresan yer.3 milyon civarında nüfus var. Trafikte küçük küçük binlerce sarı taksi. tahminim %90'ında ehliyet yoktur. Arabalar birbirine sürte sürte ilerliyor.3 milyonluk şehirde tüm gün gezdim ve sadece 3 tane trafik lambası gördüm.2 büyük kavga yaşadık. insanların medeniyet denen şeyden haberleri yok. Şehir 2 kısma ayrılmış.
1. kısım zengin Ermeniler
2. kısım Fakir müslümanlar
pazar günü gidersenz benim gibi tüm güzel mağazalar kapalı olur. Çünkü pazarları Hristiyan Ermenilerin tatil günü. Cuma günleri de müslümanların dükkanları kapalı olur. Ama pek bişey kaybetmezsiniz. Halep'in gece hayatı meşhur. son derece kaliteli barlar ve restaurantlar mevcut.orda hayat buraya göre çok ucuz. Kesinlikle yanınızda halebi bilen birisi olmalı yoksa rezil olursunuz....
Muthiş bir sehir.Egzotik.Bir kapalı carsı varki baharat kokuları tatlılar arapca heryerde super mistik bir hava.Halep kalesi ise dunyanın en guzel kalesidir sahsen bodrumdan sonra.Benetton apple kickers gibi magazalarında oldugu aziziye bolgesi gidilip gorulmeli samda vakit kaybedilmemelidir.Eger gidilecekse haleptan colun gelini palmyraya gidilmelidir.
beyoğlu istiklal caddesi üzerinde bulunan bir pasajın adı.
istiklal caddesinde olan bir pasajın adıdır. Ben ordan alıyorum t-shirtlerimi tavsite ediyim diye sölüorum. iyidir, güzeldir orası.
ordadır. keza arşın da burdadır.

(bkz: halep ordaysa arşın burda)
nüfusu dört milyona yaklasan, orjinalligini eski, güzel, tas binalariyla hala koruyan, bir zamanlar sokaklarinda türkce konusulan, güzel suriye sehri. gaziantep e 160 km mesafede bulunan halepe ayni gün gaziantep ten vize alinarak gidilebilmektedir. nüfusunun önemli bir bölümünü araplardan baska türkiyeden osmanli zamaninda tehcir edilen ermeniler olusturmaktadirlar. ayrica sokakta mutlaka bir türkmene rastlamaniz mümkündür. otel fiyatlari oldukca pahali sayilir. en taninmis otellerinden birisi, atatürk ünde kaldigi baron otelidir.restaurant sisi ise yemek yemek icin ideal bir lokantadir. kalesi ve hemen yaninda bulunan kapali carsisi mutlaka görülmeye degerdir. sonuc itibariyla halep, gidip görülmesi gereken eski güzel bir osmanli sehridir. gaziantepe cok benzemektedir görüntü olarak. aradaki terk fark, halepin düz ovada, gaziantepin ise tepelikte olmasidir.
türkiye sınırlarına yaklaşık 60 km. mesafede bulunan suriye'nin 2. büyük şehri.
3 sene önce yazın bir günübirliğine gittiğim şehir. Baas Partisinin üyelerinin yaşadığı yer muhteşem ancak yerli halkın yaşadığı yerler felaket. Zenginlerin evlerinin dış yapısı dağlardan çıkartılan mermerlerle kaplanıyor. Halkın arasındaki tezat sadece evlere değil giyimlere de yansımış bir anda karşınıza kara çarşaflı biri de çıkabilir mini etekli gayet modern giyimliler de. Yalnız kadınlar ister kara çarşaflı olsun ister açık süslerine çok düşkünler alışveriş yapmaya geçtiğimiz mağazalar allı pullu kıyafetler aksesuarlar ayakkabılarla doluydu sade hiçbir şey alınmıyormuş. Hırsızlık ve tecavüz hemen hemen hiç olmazmış hatta rehberimiz oturduğumuz kafede çantalarınızı rahatça bırkıp gidebilirsiniz çünkü burada hırsızlığın cezası çalan elin kesilmesi tecavüzün cezası ise idam demişti. Trafik ise berbat hiç kimse trafik kurallarına uymuyor trafik ışıkları boşuna çalışıyor bana yeşil yanıyor diye kendinizi yola attığınızda bir anda kentte bol miktarda bulunan taksilerin altında bulabilirsiniz. kentte bol mniktarda bulunan şeylerden biri de çanak antenler çatılar onlarla dolu. Yemekleri hatay mutfağının aynısı olduğu için tarafımca çok beğenilmiştir. Ayrıca şehrin merkezinde bulunan kaleden güneşin batışını seyretmekte çok keyiflidir ama kendinizi kaptırıp fazla kalırsanız kalede bir başınıza üstelik kapılar üzerinize kilitlenmiş olarak kalırsınız yanlış hatırlamıyorsam kapanış saati 7'ydi. Çöl ikliminin etkisiyle gündüz aşırı sıcak olan kent geceleri aşırı soğuk oluyor. Ayrıca bizim free Shoplarımız dandik bir büfeden oluşurken onların ki her türlü dünyaca ünlü markanın yarı fiyatına satıldığı bir yer ama suriye parası geçmiyor euro dolar ya da master card la alışveriş yapılabiliyor. Suriyeden Türkiyeye elektronik eşya sokmak yasak içki kişi başı 2 şişe şeker ve çay ise kişi başı 1 kilo. bu Sınırlandırmanın getirilmesinin nedeni bazı uyanık vatandaşlarımızın suriyeye gidip bunları alması ve Türkiyede bunun ticaretini yapması ama yinde kaçak girişler önlenemiyor
Görevim gereği bir seneye yakın yaşamak zorunda kaldığım şehir. Şehirleşme olarak bizden çok daha ileri olduklarını söyleyebilirim. Şehrin nüfusunun üç milyon olduğu söyleniyor fakat en son nüfus sayımı yaklaşık olarak 50 yıl önce yapılmış. Bir çok insanın nüfus cüzdanı bile yok. Şehirde yaşayan Ermeni nüfus beş yüz bine yakın ve tamamı Türkçe konuşuyor ve şehrin şu anki nüfusunun 7 milyondan fazla olduğunu idda ediyorlar. Halep uçsuz buçaksız mahallelere ayrılmış vaziyette, Kürt mahallesi, Ermeni mahallesi, Arap mahallesi, Hristiyan Arap mahallesi. Adım başı klise ve camii. insanlar çok fakir. Bir kişi bir fabrikada kırk dolara yakın bir üçretle çalışıyor. Şehirde coca cola bulamazsınız onun yerine kolayı aratmayacak kendi ürettikleri bir içecekleri var. ekmekleri bizimkinden farklı, hıbız dedikleri ve günlük tükettikleri ekmek bizim lavaş ekmeği. restorantlarında birşeyler yemek yürek ister çünkü kullandıkları malzemeler çok kalitesiz. Bankacılık diye bir şey yok. Bankalar online sistemine geçmemiş, bankalarda bilgisayar kullanmıyorlar ve bu yüzden Halebe gidecekseniz yanınızda nakit para göturmeniz gerek, yoksa Türkiye'den size havale edilecek para önce Lübnan'a daha sonra 9 gün içinde Halep'e gelecek. Süriye islami kurallarla yönetilmiyor. Bu yüzden ülkede idam cezaları veya kesik kollu insanlar göremezseniz. BAS parti tarafından yönetildiği için devlet hukuki daha baskın ama müslüman kesim genelde aralarında anlşamadıkları sorunlar için din adamlarına danışıyor. Halep'te kış yok desem yanlış olmaz. Geceleri çok soguk olmuyor. Kışında bir kaç kere yağmur yağıyor o kadar. Şehir merkezinde Baron otel vardır ve burada bir çok devlet büyüğü ağırlanmıştır. Bunlardan biride Atatürk'tür. Ülkede tekstil çok gelişmediği için, giyim ürünleri dışarıdan geliyor ve bu yüzden Türkiye'dekinden fiyatları çokta farklı değil. Bu arada sakın burası islam ülkesi öyle hırsızlık falan olmaz diye değerli eşyalarınızı sağda solda bırakmayın çünkü eşyalarınız çalınır. Süriye'ye gidip markalı ürünleri çok ucuza aldığım diye sevinmeyen, bu ülkede ki her şey orjinalinin takliti. Ama gerçekten kaliteli taklitler, bu ürünleri uzak doğuda getiriyorlar. Ugrarsanız kapalı çarşını kesinlikle gezin, birde art çikolata diye bir şekerleme ürünleri var yemesine doyum olmuyor kesinlikle deneyin.
http://www.sabah.com.tr/c...43B89F119DC20CA6EC9C.html
son derece iyi korunmuş kalesi ve o kaleden, tüm evleri aynı renk taşla * yapılmış ya da kaplanmış olduğu ve çatıları olmadığı için şehri tamamı kumdan yapılmış gibi gösteren, manzarasıyla etkileyici bir şehirdir. türkçe dilenen kürt çocuklarını görmeniz de mümkündür bu şehirde.
(bkz: gazi antep şehit halep)
daha çok ipek tüccarlarının ikamet ettiği suriye nin en temiz kenti. *
sabun ve tatlısı ile ün yapmıştır. esnafın neredeyse tamamının türkçe bildiği bir şehir. gidip görmeye gezmeye değer.
ssss.sus...konusma..vallahul aziym...enta omri..sukrann..ehlen habibi...cumleleriyle basladi hersey bir nisan aksaminda dumanalti olmus bir meyhanede. aylardan sanki yaz gibiydi. arapca melodilerle bezenmis cep telefonlarinin biri susuyor biri caliyordu. hararetli bir konusma arasainda giriyorum bu entry i. an itibari ile baas partisi ve kuzeybatidaki katliamlara inat polifonik bir huzur hakim bu osmanli sehrine. muhabbetin arak ile orulup turkce ile suslendigi ulvi bir sehir. sabah bilmedigim bir otelde bu sehirde sabah gunesini koklamak istiyorum. yandas amerikan medyasinin haberlerini prime time kusaginda izleyip gotu uc bucuk atan ey klavye delikanlilari. 28 nisan 2011 saat 00.16 itibariyle halep meydan semtindeyim...sorularinizi alayim amina kodumun cnn ve el-jezirah denen uyusturucu torbalari.
suriye'nin en kirli şehirlerinden. ortalığı çöp götürür bu şehirde, lokantaları anlatmaya gerek yok.
Suriye'nin on dört valiliğinden birisidir. Ülkenin kuzeybatısında olan il Türkiye ile komşudur. Kuzeydoğusundan Fırat nehri geçer.

http://galeri.uludagsozluk.com/g/halep/
bu şehirde ekmekler yol kenarına park etmiş arabaların camlarına serilip satılır. *
suriye muhaliflerine destek vermeyen kent. halep ilginç bir kenttir. kürtler, türkler ve araplar karışık yaşarlar. nüfusun ezici çoğunluğu sünnidir. halep antep'siz, antep halep'siz düşünülemez. sadece bir günde bu iki kent arasında binlerce tır gidip gelir. halep halkı tüccardır ve ortadoğunun kan deryasının içinde sakin bir hayat yaşarlar. aslında halk bağnaz sünni olmasına rağmen halep'te bir çatışma yaşanmamıştır. halep tüccarlarının ticarete devam edebilmeleri için güvenlik ve istikrar gereklidir. tüccarların bağnaz sünni olmasına rağmen bugüne kadar net bir şekilde baas'ın yanında yer almasının nedeni de budur.
esad'ın ordusunun zaferinin kutlandığı şehirdir,
şehri terkedenler yavaş yavaş dönmeye başlamışlar.
medyamızın anlattığın aksi yönde olaylar gelişmiş,
halep'in çok sayıda mahallesinde tek bir kurşun sesi dahi duyulmamıştır.
halep yıkılıyormuş,esed'in sonu gelmiş.
yersen.
beşar esad tarafından terörist köpeklerden geri alınmış şehir.

esad ve suriye ordusu'nu başarılarından ötürü kutlarız...
osmanlı imparatorluğu devrinde ilk mason locasının kurulduğu şehirdir. osmanlı arşivlerinde bu olayla ilgili geçen bilgilerde, ingiltere nin halep konsolosu handerson un hamiliği ile farmason locası adıyla bir gizli teşkilatın varlığı bilinir.
GÜNÜN ABUKLUĞU - YENi ŞAFAK 1'iNCi SAYFASINDAN: Ne iLGiNÇ - Halepli çocuklar böyle SARIŞIN MI oluyor!!!!

Batılıları ÜZEBiLMEK için Halep'ten SARIŞIN ÇOCUK FOTOĞRAFLARI göndermek mi gerekiyor?

Yok-yok...Düpedüz Halep'te yaşayan isveçli bir çocuk bu...

Çocuğun elindekiler bayat ekmekler değil mi? Arkada da köhne Halep binası...

Çocuk sarışın olunca Batı'da Halep daha 'insanları üzebilir' hale geliyor olmalı.

BATI: Ölen ve yaralanan çocukların SARIŞIN olması durumunda, vicdanları daha çok kanayan insanlar coğrafyası...
http://galeri.uludagsozluk.com/r/halep-356686/