1. 1.
  1171 yılında Mısır'da selahaddin eyyubi tarafından kurulmuş olan devletin adı halkına verilen ad. Kudus gibi kutsal sehri Haclıların elinden alarak büyük ün kazanmasıyla birlikte bu kuvvetli komutanı ve askerlerini kendi kokenlerinden oldugunu ispat etmeye çalışanlarda çok olmuştur. Kimisine göre Türk kimine göre Arap kimine görede Kürt kökenlidir.
  1 ... asyali
 2. 2.
  yönetici sınıfı ve ordunun önemli kademelerinin türkler'den oluştuğu devlet/topluluk. Ha halkı Araplar'dan mürekkebtir orası ayrı. Yani kalkıp türk devleti demek yalnızca bürokrasi ve ordu için geçerli olur. Selahaddin'in babası Kürt'tür. Annesi Türk. Yalnız şu kadarını söyleyeyim, tam bir saracen'dir. Yani Arap kültürü ve coğrafyası içinde büyümüş bi adamdır. Türklük ya da Kürtlüğe mâl etmek yanlış olur kendisini. illa tanımlama istiyorsanız, Müslüman bir hükümdar, Müslüman bir komutandır. Zira 12.yy'da yaşamış bi adamı Türk ya da Kürt diye tarif etmek o dönem için bir şey ifade etmez. Zaten Siz çıkıp Selahaddin'e "Hocu sen Kürtmüşsün" falan diyebilseydiniz, adam size mal mal bakardı, ne diyo lan bu diye.

  edit: imla
  1 ... scipio
 3. 3.
  Eyyübi hanedanının düdük çaldığı devlettir. Eyyubi hanedanı kimi kaynaklara göre araptır kimilerine göre türk. Dr rıza nur Türk olduğunda ısrarcıdır, Başka Türk düşmanı olmayan türkçe kaynaklar da Arap olduğunda lakin Türk olduğu bu kadar Türk düşmanı olmayan kaynaklar tarafından bile büyük şüpheyle bakılıyorsa yapay tarih yaratma gerekliliği duymayan büyük Türk tarihi yapay olabilir düsturuyla eyyubi hanedanını Türk ilan etmeyebilir. Bir de selahaddinimiz eksik kalsın ne olacak?

  Askeri ve yönetim kademelerinde ise yoğun Türk nufusu barındırır Çünkü o çağlarda Türkler Kendi devletleri olmasa bile müslüman dünyasında yönetimi ellerinde tutuyordu.

  Lakin o çağlarda Türklük, araplık mı vardı ülen diye saçmasapan bir argümanda bulunmak ise gariptir. O çağlarda Devletler ulus devlet yapısı içerisinde değildi. O çağlarda yönetim şekilleri insanların ırklarına göre şekillenmezdi lakin o çağlarda da milletler, uluslar vardı ve bunlar kendilerine göre hiyerarşik bir sıralama içerisinde bulunuyorlardı.
  Sen tutup da arap ülkesinde Türk'ü sikindirik bir çiftçi yapamazdın. Keza türk ülkesinde de arapı yüksek mevkili bir komutan veya da yüksek mevkili bir devlet adamı (osmanlı ayrı bir konu onlar zaten sonlarını böyle hazırlamıştır)
  Timur bile soyu Çengiz Han'a dayanmıyor diye han ünvanı alamamış ve sadece emir Timur olarak kalmış biridir.
  Çengiz Han ordusunda Türkleri ve moğolları yüksek mevkiye getirirdi. Tutup da orta asyanın,asyanın başı bozuk disiplinsiz garip milletlerinden kimseye itaat ve liyakat gerektirecek iş vermezdi.

  nitekim bu örnekler uzatılabilir.

  Eyyubi hanedanı Türk olduğunu varsayarsak eğer Türk devletidir bu devlet.

  Memlükler devleti nasıl türk devletiyse.

  Kısmi olarak babürlüler de örnek olarak verilebilir ama üstünde bu kadar ithilaflı bir konuda bunlar türk diye de diretmeye gerek yok. Eyyübiler ne halt yemiş selahaddinden başka ki? Selahaddinin coğrafyasında Kılıç arslan olsa selahaddinin yapacağı işin 1000 katını rahatlıkla yapardı ki kendi coğrafyasında yapmıştır da.

  Selahaddin'in Kürt olduğundan bahsedenlere ise gülüyorum asıl o zaman Kürtlük mü vardı bre? kürtten o kadar büyük komutan çıksaydı şimdiye kadar büyük büyük devletleri olurdu hadi bu kısmi öznel tespiti bırakalım tarihi birkaç cılız kaynak harici Selahaddin'in kürt olduğuna dair bir belge yoktur. Onlardan bin kat fazla ise Türk olduğuna dair kanıt vardır lakin bu kanıtlar bile gözardı edilebilirdir.selahaddin'in anası Kürt babası araptır.
  4 -1 ... selim pusat
 4. 4.
  yönetecileri türk olan ama halkı türk olmayan arap olan bir devlettir. kudüsü haçlılardan korumasıyla müslüman dünyasında yer edinmiştir.
  -1 ... the way i am
 5. 5.
  suriye, filistin, ırak, güneydoğu anadoluda hüküm sürmüş, haçlıların elinden kudüsü almış devlet.
  ... belki bir gun hayallerde
 6. 6.
  mısır, suriye ve yemen'de hükümran olan eyyubi hanedanının adı, ünlü hükümdarı salahaddin'in babası necmeddin eyyub bin şadi'den alınmıştır. bununla birlikte bu hanedanın asıl kurucusu salahaddin olmuştur.
  ... uriel
 7. 7.
  Şiilerdir.
  -2 ... carlos lehder
 8. 8.
  sünni arap devletidir. habsburgların yönettiği ispanya nasıl alman devleti değilse bu devlet de türk veya kürt denilemez. ayrıca şii halifeliğini ortadan kaldırmış devlet nasıl sünni oluyor merak ediyorum.
  2 ... kayi
 9. 9.
  kimi tarihçiler tarafından büyük selçuklu imparatorluğunun varisi olarak görülen türk devleti.

  ırak, şam ve filistin civarında hüküm sürmüştür.
  ... scrikss
 10. 10.
  selahaddin eyyubi tarafından kurulmuş bir kürt devletidir.

  ayrıntılı bilgiler için link

  http://tr.ansiklopediya.o...title=Eyy%C3%BBb%C3%AEler
  -1 ... avesta12