1. 1.
  II. Henry ve Akitanyalı Eleanor'un oğlu ingiliz prensi. aslan yürekliliği haçlı seferlerine gönüllü katılımı, kutsal topraklarda kadın ve çocuk dahil üç bin müslüman tutsağı öldürtmesinden gelir. haçlı seferinden dönerken avusturya kralı leopold (aslan pold) tarafından yakalanır ve bir yıl tutsaklıktan halkı tarafından ödenen fidye ile kurtulur. yaşamının büyük kısmını ülkesi dışında geçirmiş, ingilizce bile öğrenememiş ve haçlı seferlerine para sağlamak için ülkesini talan etmişti. kayaya saplı kılıç*, fakir babası gibi kalan hikayelerin menşei belli değildir ama amacı açıktır. (bkz: bir hıyardan kahraman yaratmak)
  5 ... caty blake
 2. 2.
  bu dallama o zamanlar batililar saglikli beslenme diye birsey bilmediklerinden kudüsü kusattigi sirada kurutulmus et yemekten hasta olmus,bilgisiz doktorlarida derdine derman olamadigindan iyice kötülemistir.tam bu sirada öldürdügü onca insana ve katliamlara ragmen(akon kalesinde 3000 silahsiz sivili kilictan gecirmistir.)selahattin eyyübi kendi özel doktorlarini yollayarak o zaman hayli gelismis olan islam tip bilgisi sayesinde kirisi kirmistir.o da bu jeste karsilik kudüsteki kusatmayi kaldirmistir.sonraki yillarda bu herif robin hood filmlerinde kahraman gibi sunulurken selahattin eyyübinin adi bile batililarca anilmaz olmus onun yerine sakalli osama amca islami insan modeli olarak karsimiza sunulmustur.
  5 ... mister no
 3. 3.
  sir walter scott, ünlü romanı ivanhoe' de, kendisini bir avusturya kalesinde hapsedilmiş olarak betimlemiştir. ivanhoe, kale kale dolaşır ve avusturya' da richard' dan bir iz arar.
  gerçekte ise, haçlıların büyük kayıp vermesine sebep olan ve eyyubilerin büyük hükümdarı selahaddin eyyubi' nin haçlıları 1187' de, hıttin' de yenmesiyle son bulan * seferden geç dönmesi, ingiltere' yi karışıklığa sürükleyen kraldır. ingilizlerin milli kahramanı robin hood bu dönemde ortaya çıkmış ve adaletin sağlanması için savaşmıştır.
  5 ... legend of the stranger
 4. 4.
  3 gun icinde hic ara vermeden 3000 muslumanin basini kestiren ingiliz prensidir.
  2 ... radament
 5. 5.
  (bkz: richard the lionheart)
  1 ... disco inferno
 6. 6.
  richard, tam bir teorisyendir. kendisi akka kalesini kuşatmış ve zaptetmiştir. ardından 3000 müslümana karşılık selahaddin eyübi'nin elindeki kutsal hacı istemiştir. selehaddin bu öneriye cevap vermeyince esirlerin beslenmesi gibi mali harcamaları kesmek için bütüne esirleri imha etmiştir. sonra kudüs'e doğru yürüyen richard kudüs'ü ele geçirse bile uzun süre elinde tutamayacağı düşüncesiyle geri çekilmiştir. selehaddin ile bir anlaşma yapan richard, akka ve civarını ingiltere toprağı yapmayı başarmıştır.

  Richard kudüs'e 1 aylık zorlu bir yürüyüşten sonra ulaşmış ancak kaleyi ele geçirirse kutsal islam birliği'nin oluşacağını ve kudüs'ü tekrar ele geçireceklerini düşünerek kudüs'ü zaptetmekten vazgeçmiştir. Richard'ın o zaman bilmediği bazı şeyler vardı;
  -islam birliği bozulmuştu ve artık müslüman devletler birbirleriyle savaşmaktaydırlar.
  -selahaddin'in gerekli techizatı yoktu ve kudüs'ü çok az kayıpla ele geçirebilirdi.
  -avrupa'da richard'ın zaferlerini duyan pek çok asker kudüs ele geçirilirse yardım için kudüs'e gitmeye hazırdılar.(yardımcı kuvvet).
  -3 ... tuhh kahretsin
 7. 7.
  adına türküler yakılmış prenstir.

  "ingiliz richard dediğinde narinim
  aslan yürekli"
  ... sadirvan mehmet cadiroglu
 8. 8.
  akka kalesi uzun süren haçlı kuşatmasının ardından, aslan yürekli(?) ile anlaşmaya karar verir. çünkü ellerinde şehri savunmalarına yetecek malzeme kalmaz. içlerinde bir ümit, anlaşma yaparlarsa belki şehirdeki masum halka zarar gelmezdi. anlaşmaya göre selahaddin eyyubi'nin elindeki hristiyan esirler, haçlılara teslim edilecek ve akka'daki halka dokunulmuyacaktı. şehir teslim olur ve hristiyan esirler salınır. ama sözünün eri bu insan(?) 3000 masumu kadın çocuk ayırmadan katletmiştir ve ne kadar cesur olduğunu göstermiştir. hep hayalinde olan kudüs'ü ise alamamış çünkü buna ne yeterli hazırlığı vardır ne de cesareti. ve selahaddin eyyubi ile anlaşarak kutsal topraklardan ayrılmıştır.
  akka şehrinde bulunduğu sırada hakaret ettiği avusturya kralı leopold, sefer dönüşü avusturya yakınlarında richard'ı tutuklatır. yaklaşık 1 sene mahkum olur richard. sonuç olarak haçlı seferlerinde bearaber savaşdığı dindaşları tarafından bile sevilmeyen ve olduğundan farklı gösterilmiş kolpa bir karakterdir.
  2 ... prosiner
 9. 9.
  m.e.b.'in türk tarih kitaplarına, aslan yürekli rişar olarak geçmiş. dağdan gelip bağdakine bulaşan tarih kişisi.
  1 ... borcu
 10. 10.
  ingiliz prensi ama onların propagandasıyla bize kahraman olarak tanıtılan cani yönettiği 3. haçlı seferinde başarısız olmuştur.
  1 -1 ... ada vapuru carki