bugün

çocukluğumuzun en sevilen tadıydı 100 lü , 300 lü, 500 lü çeşitleriyle.şimdiler tekrar piyasada lakin eski başarıyı tekrar yakalar mı bilinmez. çünkü pazarda yeni ve güçlü oyuncular var. ne diyelim hakeden kazansın.
ekmeğe sürülebilen çikolatadır.canımdır en az eti topkek kadar severim kendilerini..
(bkz: bok)*
hiç düşündünüz mü önceden? bakın mesela çok güzel bilinç altı yer edinme metodu uygulanmıştır bu üründe. çocukluğumuzun ekmek üzerine sürülen neşesiydi kimi zaman. fakat bilinç atlı dedim daha demin. dikkat ederseniz;

- sar! elle.

yani, sım sıkı sar onu! evet, sarelle!

elle sarmak. peki ya kaç kişi buna dikkat etmişti?
fındığın vatanından (doğu karadeniz fabrika da ordu) türkiye'ye yayılan taddır. Çocukluğunda Sarelle çeşmesinden kiloluk sarelle almayan bünyelerin nutellaya tercih edebileceği lakin bir devire damgasını vurmuş ve eski günlerine de geri dönecektir.
bizde sarelle nutella ya kafa tutsun istiyoruz ama gavurların sırrı ne ise adamlar tekel oldu piyasada.
lezzet olarak nutella'yı tokatlayan ancak markette nutella'nın neredeyse iki katına satılınca satışlarda tokatlanan ürün.
Reklamlarında verdiği "yapay değiliz, sağlıklıyız, sivilce yapmayız, çocuklarınızın sağlığı bizim için önemlidir" mesajları son derece yerindedir. Peki tamam eyvallah,tadı da güzel ancak; kardeşim bu deli siken fiyatı nedir ya ? Tedarikçi firman burada, lojistiğin yerel, eski, güvenilir bir markasın, hani pahalı olunca "ulan bu pahalı kesin bi sikim özelliği vardır" diyeceğimizi falan zannediyorsan, o çok gerilerde kaldı artık, piyasanın bu kadar rekabet gücü varken, bu fiyatlarda ısrarla durması satışlarını ciddi bir şekilde düşürecektir.
Reklama girmesin ama bitteri mükemmel olan kahvaltılıktır. Bitter olduğu için nutella bigi kaşıklayıp çirkinleşmiyorsunuz. Bi yerde kesiliyorsunuz.
yedikten sonra nutella'nın tipine bile bakmaz olursunuz...
bitteri hemen biter. sırf bu çeşidi için hemen hemen her gün heyecanlanarak
"yarın olsa kahvaltı zamanı gelse o sarelle'nin altın renkli kapağını açsam diyorum. off mis!"

şu an için hatta hayatın tek anlamıdır.
şokella diyede anılır genel olarak.
son olarak piyasaya sürdüğü bitter ile parmak ısırtmakta (rakiplerine) ve yalatmaktadır (bizlere).
pipimi göstermemi sağlayan 2 şeyden biriydi çocukken. para veya sarelle'nin minik çikolataları. vay be dede.

edit: sarelle tüp çikolataları da vardı. ona da gösterirdim.*
Türkiye'de "ekmek üstüne sürülen çikolata" kavramının babasıdır. Ülke topraklarında nutella yokken, sarelle vardı; haliyle ortada çakma olan birşey varsa o kesinlikle sarelle değildir.

Çocukluğumuzun bu efsane markası uzun bir aradan sonra marketlerdeki raflarda yeniden yerini almıştır. Lezzet olarak o öve öve bitirilemeyen nutella'dan çok daha iyidir. Aradaki fiyat farkı da bunu hissettirmektedir zaten. nutella'nın 350 gramlık kavanozu 4,25 Tl civarı satılır iken, aynı miktar sarelle 5,90 civarı bir fiyatla satılır.

edit: "az biraz daha ucuz olsa tam süper olacak" diyordum ki, bazı yerel marketlerde gün itibariyle 4,90 tl promosyon fiyatı ile satılmaya başlanmış. işte şimdi tam süper oldu.
her ne kadar şu an nutella rakipsiz gibi görünse de bu alanda, sarelle candır.
Kapağını açınca ortama yayılan fındık kokusu ve sizi baymayan tadı ile eşsizdir, efsane uzun zaman sonra cam kavonazda geri dönmüştür, katılaşmaz, bitteri sert lezzetleri sevenler için eşsiz nimettir, bir zamanlar sagra shoplarda sarelle çeşmesi ile gönüllerde ayrıca yer etmiştir. isimleşmiştir bu marka aynı zamanda 80'lerde çocuk olanlar, bu kakaolu fındık ezmelerine genel olarak Sarelle diye hatap etmektedir, daha sonrasında chokella isimi gelmekte ve yeni jenerasyonda yerini nutella'ya bırakmaktadır, ama Sarelleyi tadan çok az kişi başka ürünlere yönelir...

Not: Şu aralar 350gr Cam kavanozun yanında, 50gr cam kavanozda sarelle bitter hediye edilmekte, bitmeden yetişin, bizim bakkaldakilere sulanmayın ama, onlar benim...
nutella'nın eline veren nevale. biraz da fiyatı aşağı çekseler dadından yenmicek valla.
karadeniz insanının en büyük icadıdır. efsanedir.
nutella dan 500 kat daha iyi olan fındık kreması.genelde dilimlenmiş ekmeğin üzerine öfelenip,tüketilir.
fiyatının yüksekliği tam anlamıyla pazarlama stratejisi olan küçüklüğümüzün hayali. misal ben: efendim, bu akşam haftalık alışveriş için devasa grossmarketlerin birine gitmişken malum reyonun önünden geçiyordum. birde baktım ne göreyim sarelle, fiyata baktım büyük boyu 7 küsür lira, nutella ile aynı. ulan dedim vardır bu işte bir iş ve memleketimin markası deyip nutellaya bakmadan direkt 350 gr+50 gram promosyonlu paketinden aldım. iyide etmişim, klasik olan gayet lezzetli. bitter için maalesef aynı şeyi söyleyemeyeceğim, 3.sınıf ucuz çikolata tadı var resmen.
fiyat stratejisinde tüketici lehine bir ayarlamaya giderse nutella' nın saltanatına son verebilecek üründür.
(bkz: eski sevgili)
kavanozunun içine düşüp 1 ay rahatsız edilmek istemediğim muhteşem icat.
Piyasada ki en iyisi.