1. 1.
  anadolumuzun göbeğinde, göğüs kısmında "salak, gerizekalı" anlamlarına gelen bir kelime. genelde söylerken -k harfi yumuşatılır ve "salahana" olarak telaffuz edilir; bana çok samimi bir hakaretmiş gibi gelir..
  3 ... jackmartins
 2. 2.
  van-erciş'te de kullanılan bir sözdür. orası pek anadolu'nun göbeği sayılmaz ama epey popülerdir. anneler genellikle başka "kötü" kızlar için kullanırlar. ancak kendi kızlarına da hafifletilmiş anlamda (yaramaz seni) yöneltilen bir sözcüktür.

  sallak: cinsel organını teşhir eden, anlamında 1680 tarihli fransiscus meninski sözlüğünde yer bulmuştur. (kaynak: nişanyan sözlüğü)

  salak sözcüğü buradan türemiş gibi... ancak salakana sözcüğünün de kızlara söylenen biçimde böyle değişmiş olması mümkün görünüyor.
  1 ... nuhungemisi
 3. 3.
  mensubu olduğum karadeniz yöresinde boş beleş dolaşan, bi baltaya sap olamayan, aylak ve angut bünyeler için kullanılan sıfatımsı.*
  ... askorozli
 4. 4.
  salakana it gibi gezme ortaluhta. diye ananemin söylenme sözlerindendir.
  2 -1 ... zaten zaman yok
 5. 5.
  anneannem söylediğinde, kulağa pek bir hoş gelen sözcük. sırf bunu duymak için anneannemi kızdırıp kaçıyorum. hoş değil. (bkz: yaşlıları üzmeyelim)
  ... i ra
 6. 6.
  genelde iç anadoluda kullanılan hafif hakaret içeren, büyükler tarafından küçüklere söylenen, teleffuzu, salahana olan kelime.
  ... genjuro
 7. 7.
  rizede de kullanılan deyiş.

  -la siktur git salahana gibi dolanma haburalara.
  ... kavaradanteyyare
 8. 8.
  Çeşitli yörelerde popüler olan argo hakaret kelimesi.
  ... shell