bugün

Eski tadı kalmayan, artık ergenlere kucak acan rapçi.
rap müzikten nefret eder, ama bu adamın beatlerini severim. lirikleri de 10 numara kalitelidir bence. ama ikisi bir araya rap formunda gelmiyor mu; olmuyor işte hocam olmuyor. bir türlü sevemiyorum lanet türü. müzisyenim, her türlü müziği dinlerim kulağımı, yorumumu geliştirmek için. bir katlanamadığım rap. arabeski de, normali de, bilmem ne karın ağrısı çeşitleri de illet. rapci geçinen elemanlar liriklerini yada beatlerini, başka tür icra eden müzisyenlere satsalar inanın daha çeşitli kaliteli ürünler çıkacak ortaya. güzelim lirikler, 10 numara beatler heba oluyor iki göt sallamayla.
Şarkı sonlarinda beys beys diye bağırır genelde.
6.sınıfta ondan başka şey dinlemezdim. nasıl kafa varmışsa bende o zamanlar.
yazdığı şarkıların sadece birinden onlarca şiir çıkabilecek kadar iyi yazan bir rapper.
rap sevmeyen biri olarak sözleri icin bile arada bir dinledigimdir.

edit: imla
son albümündeki bir kaç şarkıyla gözüme giren kereta. yaptığı beat kalitesi arttıkça lirikleri de paralel şekilde güzelleşiyor doğrusu.

favori parçam: yaptığın hatalar kadar büyük olmadın.

vesselam...
2013 albümünün en iyi şarkısı budur. Sagopa Kajmer - Meftun http://www.youtube.com/watch?v=BwoSuTEfnFw
rap denince aklıma gelen şahsiyet. dindar bir kişiliğe sahip.
dünyanın en gereksiz ve saçma sapan adamıdır..

http://www.youtube.com/watch?v=0XTQWYQ4qQk

bu kafada olan adamdan sanatçı olmaz. bıraksın başkalarının sözleriyle altyapılarıyla şarkılar yapmayı. Gitsin çorbacı olsun.
en son albümü önceki 2 albümüne göre kat be kat daha iyi olmuştur.
nadir bulunan insanlardandır kendisi.son albümünü dinlemenizi tavsiye ediyorum çünkü o (bkz: yılların tecrübesi).
vizyonunu bu kadar basit bi şekilde belli eden kimse: http://video.uludagsozluk...ar-mahvediyor-beni-35558/
bir pesimistin gözyaşları, romantizma gibi Türkiye sınırları içerisinde rakibi olmayan iki albüme sahip, efsane sanatçı.
ego patlaması yaşayınca önüne geleni blocklayan kişi.
Cinci hocaya benzeyen acayip adam. Bi de bunu dinleyenler varmis.
15-17 yaşında eşek kadar olmuşken değil harbi bebeyken dinlerdik. silahsız kuvvetti o ara nefret vardı rap vardı. gerçi hala dinliyorum. sensiz günlerin kazası yok be sevgilim demiş adam nasıl dinlemeyelim.

edit: yaptığı rap değil geyiğine girmeyin amk. adam hip hop kültürünü sizin kadar biliyordur her halde herkesin kafasında başak bir tarz oluşturmak var ki sagopa bunu başardı. ayırca adam tam bir bohem havası çiziyor her şeyden önce bir müslüman. göğe açılan iki elimin birdir yolu.
artık sadece bir şarkısını dinlediğim, zamanında bir sürü şarkısı dinlediğim rapçidir. ama iyi rapçidir, ceza meza yanında halt etmiş.
neden fanlarını karsısına aldıgını anlamadığım rapci. ulan adamlar kafayı album satın alınmasıyla bozmus. ben kendimi bildim bileli sagopa dinlemisim cezayla kavga edince kac yıl fanboylugunu yapmışım (bi kac yıldır tekrar dinlemeye basladım) ezberlemedik şarkısını bırakmamısım, ama album alanlar onun fanıymıs ben degilmisim. o album alanların %90ı 2011-2012 de seni tanimis hatta yeni tanımış insanlar sagopa. artık yunus abi diyesim bile gelmiyo. bu nasıl bir egodur amk aklıma geldikce sinir oluyorum adam belcikada mı hollanda da mı 2. kez konser duzenlicek aynı yıl icinde adama demisim "abi daha once giddin ya *amk* once album çıkar sonra yeni turne duzenlersin." ha boyle bi mention atmısım. sonradan farkettim adam beni bloklamıs. yok ebesinin.

sonradan da kolera (sana da esen abla diyemiyorum artık) korsan paylasımdan blokluyo diye tweet attı. komik degil mi amk. nasıl korsan paylasım yapanı bloklayabilir ki? adam korsan paylasıp @sagopakajmerrap mi eklicek sonuna napcak geri zekalı mı o adamlar. sahsen ben oyle bisey yapmadım yapan da bilmiyorum.

hani diyolarya uzun zamandır ozellikle kits den sonra sago rap yapmiyo falan. yalan. en kralini yapiyo-du. ama dunyanin neresinde bi rapciden boyle davranislar gormussunuz. hip hop kulturu bu mu. yıllardır kufrettigin popculardan ne farkın kaldı. muziginle degil davranislarinla durusunla rap dışısın sagopa kajmer. bize rap ogretene rap ogretecek degiliz ama bize ogrettigi rap de bu degil. oyle seni daha yeni taniyanlar senden cabuk sıkılır. birkac yıl sonra bıkacaklar senden ama sen yıllardır seni sıkılmadan dinleyen kitleyi karşına aldın yazık. ofkem yok sadece yılların uzuntusu var.

ama sanmayın ki sagopa dinlemiyorum. hala birton sarkısı mevcud.
yaptığı teknik olarak raptir, hiphoptur, cazdır, fadodur bilemem, aslında buralardan da tartışılmaması gereken adamdır.

sözleri dinidir, siyasidir, seksidir onu da bilemem, çükümde de olmaz, banane. Hele dinleyenleri ergenmiş, liseliymiş(he valla doğru) ona da lafım olmaz falan. Lakin bu adam bir müzik "sanatçısı"dır, bir dahidir, bir üstaddır onu bilir onu söylerim.
şiir niyetine okunası liriklerin yazarı.
meftun adlı şarkısını dinlerken insanın kendinden geçtiği muhtemeldir.
ergenlik zamanında her gece yatağında dinlenen sanatçıdır. onun şarkıları ile aşık olunmuş onun şarkıları ile aşk acısı bastırılmıştır. popüler olmadığı zamanlarda bir sagocu görüldüğünde kardeşini görmüş gibi sevindirendir. konser parasını zar zor denkleştirip de gidilendir.

en sonunda da eski hallerini eski şarkılarını özletendir. samimiyetsizliğini çaktıran,para için farklılaştığını ele verendir.

keşke o eski sago olsaydı dedirtendir...
Türkçe rapin gelişmesinde çok büyük katkısı vardır. Bugün düşman olduğu çoğu rapper ondan öyle yada böyle etkilenmiştir. Türkçe rapin en kaliteli şarkıları listesi oluşturulsa listede çok fazla yer bulurdu kendisi ama gel gör ki şuan yaptığı müziğe rap demek rap müziğe haksızlık olur. Kaf kef ne zaman cemaatle tanıştı o zaman müziği bozmaya başladı, eleştiri yeteneğini, duygusal sözlerini, zeka fışkıran o anlamlı verselerin yerini din bilgisi kitabından çıkma sözler almaya başladı. Sagopa Kajmer artık bir rapper değildir dostlar üzülerek söylüyorum ama malesef öyle.
eskilerin en iyi rapçisi, şimdilerin ilahi bestecisi ve söz yazarı.
güncel Önemli Başlıklar