bugün

sevgili olmanın en özel boyutu.
ikiz yapanın benzerlikler olmadığı niteleme.
uyumla var olan konum.
aynı gözlerle bakmaktır dünyaya, aynı bedende atan can gibidir, herşeyi aynı görmek, aynı düşünmek, bakışlarla ne dediğini anlayabilmektir... aynı anda telefona sarılıp, aynı cümlelerle mesaj göndermektir, hiç haberiniz yokken çok uzaklardayken bile belki adım atışlarınızın aynı olmasıdır.
deepak chopra'nun bır çırpıda okunacak hayatın surprızlerle dolu olduğunu vurgulayan romanı. yazar okuyucuya soruyor;" onun için nelerı goze alırdınız"?

--spoiler--
Yetenekli, genç bir doktor olan Raj Rabban, sevginin ve ölümün anlamını bildiğini düşünürken, Manhattan metrosunda alev saçlı Molly ile karşılaşır. Bu karşılaşma, onun hayal bile edemeyeceği kadar derinlere nüfuz eder. Raj, ailesinin kendisi için seçtiği Maya ile nişanlı olmasına rağmen, Molly onun ruhundaki ateşi yakan alev olur. Kısa bir süre, ancak gerçek ruh eşlerinin paylaşabileceği bir rüyayı yaşarlar. Önünde uzanan yol, onu ve ona yakın olanları ölümün kapısından içeri taşıyacaktır. Ruh ikizi, sadece iki kadına birden duyduğu aşkla bölünmüş bir adamın hikâyesini anlatmamaktadır. Deepak Chopra'ya özgü sezgilerle de zenginleştirilmiştir. Yazarın zihin, beden ve ruh anlayışı, yeni ve cesur bir ifade kazanmakta; kendisine, tutkulu ve saplantılı bir aşk hikâyesi sunulan okuyucu, sevginin bizi ölümlü hayatın sınırları dışına nasıl taşıyabileceğini keşfetmeye davet edilmektedir.
--spoiler--
ara ki bulasin. ya da bulmuştursun farkında değildirsin.
aynı ufka bakmak gibidir.ama zaman mekan kavramları ruhların birleşmesine engeldir.
hani daha kelime ağızdan çıkmadan söylenir ya, düşündüğün kitap bir an da ellerinin arasında belirverir ya, hiç beklemediğin anlarda daaann diye bir süpriz patlar, sabahları alnında tatlı bir öpücük hissedersin ya, bazen tartışırken bile dayanamaz anında affedersin ya, sahip olunan fikirlerin çoğu birdir edilen muhabbetler en zevkli olandır ya, hissedilen sıcaklık herşeyden daha çok ısıtır ya, sanırım bu ruh ikizliğidir...
ruh ikizi, ikili ilişkilerde aranan bir özelliktir. genellikle insanevladı bekler ki özelliklerimiz aynı olsun. zevklerimiz, hayat tarzlarımız vs. hep birbiriyle örtüşsün. ancak schopenhauer'ın da bahsettiği gibi kadın erkek ilişkilerinde bireyler kendinde olmayan özellikteki insanları çekici bulur ki ben de katılıyorum. hani zıt kutuplar çeker mantığı. giyim tarzlarının, renk seçimlerinin, müzik ve hayata bakış açılarının tamamen farklı olması birbirlerini etkilemelerini sağlar. ve iyiden iyiye o kişiye farklı bir büyüyle kapılmalarını ve kendilerini kaptırmalarını sağlar. böylece ilişkide bütünlük sağlanmış olur. farkettiyseniz ortada ikiz gibi dolaşan kaç çift var? ama mutlaka demişsinizdir ki, o şişman adamın yanındaki fidan gibi kıza bak hiç yakışmıyor ya da o esmer adama bak almış sarışını koluna.. neden; ruh ikizini bulmuştur. ilişkileri birbirini tamamlamıştır. ne aradığnız ve sonunda ne bulduğunuz önemlidir, yeter ki yüksekten uçmayın ve etrafınıza sadece dikkatli bakın, kişileri iyi tanıyın.
ruh; ikizinden ayrı.
ruhumun kalp ritmi bozuk. ve ben o yokken kurallara aykırıyım, çıkmaz sokaklar düşer payıma ve sana çıkmaz sokaklar.

Gözlerim; manavın bütün kırmızı meyvelerine benzer, köşedeki fırının sıcaklığındayım. ateşim yüksek, hastayım sensiz. Güneşin ilk saatlerinde günün elinden tutmam, bırakırım.
duygularım; yığın yığın ve Çamaşır sepeti karışıklığındayım.
mide yangınım; simitçinin davetkar çağırışlarına kulak kabartmada.
Sancır dudaklarım, tırnak törpüsü içimi acıtır, yaralı parmaklarıma çare değil hiçbir bant, dudakların nerde, kopuyor etlerim.
ikizim; Yollar bana hiç bitmez, hep giden olurum. Bu acıyı yaşayan belki bir gün olur, sen olur.
ruhum; bana kış gelmiş senin vücudun tuzlanırken arkamda bıraktığım gölge giderek bana benzemez olur. güneş rengine çalar benim gözlerim sen çam yeşili bakarken etrafa.
ama yaşlandıkça belim sana doğru bükülür, saç tellerim yastığında beyaza çalar ve ben yine sana benzerim. sen kokar sözlerim.
eşim ben, sana denk. derunum sana eş.
Aklından geçirdiğin bir kelimiyi bile sen söylemeden tahmin edebilen kişidir.Farkı cinsiyet olması en güzelidir ki müstakbel bir sevgili adayıdır.
geçen gün babamın internet geçmişinde görüp,
-baba ne iş?, diye sorduğum ve
+sana bi laptop'ımı verdim pişman oldum,cevabını aldığım ve babamdan utandığım arama konusu.

(bkz: bu da böyle bir anısıydı)

**

herkesin harıl harıl aradığı ve bulduğunda evlenmeyi planladığı, olmayan kişilik.
aynadaki akistir. bir de aynı tişörtü giyip gezen can sıkıcı çiftlerdir.
yalandır dolandır. böyle çat diye hüküm koydum diye 'ay ne sığ bir tespit bu, devamını okumaya bile hacet yok' deyip, benim burda hakkında atıp tutacağım karakterlerden bunu okuyacaklar olacaktır. onları hiçbir yere havale etmiyorum. onlaradır sözlerim. öncelikle,

'ruh ikizi', skimsonik bir kendini bilmezin; bekarlığın, evde kalmı$lığın ki$i egosundaki sıkletini azaltmak için ortaya attığı bir kavramdır.

te eski mısırlara dayandıranlar bile var. olabilir de. benim derdim kısacık ömrünü 'ruh ikizimi arıyorum' diye diye geçirenlerle.

bu ruh ikizini arama mevzusunun altında devasa bir megalomani görüyorum ben. 'ideal insan, ideal karakter benim ve ben ancak ve ancak aynen benle aynı önceliklere, aynı beğenilere sahip biriyle birlikte olabilirim' alt metnini barındırıyor gibi. halbuki hayat öyle mi? hayır.

zıtların uyumu, daima benzerlerin uyumundan daha $ık ve daha kompleks hayatta. laurel ve hardy geldi aklıma mesela. ya da ne bileyim karpuzun yanında çilek reçeli değil de peynir yiyoruz. bilen bilir baklavanın yanında tüketilebilecek en güzel yiyeceklerden biri tur$udur. evet hatta korni$on tur$usu olursa harika olur. normalde 2 bilemedin 3 dilim baklavayla doyacak insan, her dilimden sonra ağzına küçük bir korni$on atarak 7-8 dilim baklava yiyebilir. daha önce hiç duymamı$ olanlar için söylüyorum harika bir lezzet ilk etapta 'ıyy' dedirtse de.

her türlü fikri ve bedeni marazın zirve yaptığı $u sözüm ona modern dünyada; 'o' nu arıyorum, biliyorum bir gün kar$ıma çıkacak diye beklentilere girip de zilyon çe$it kimyasalın, virüsün hal-i hazırda iyice kısalttığı hayatını mahvetme anam babam. yok öyle bir mutluluk. hangi ütopyanın rüyasının ya$adığının farkına var artık.

doğurganlığının ve fiziki kemalinin zirvesindeki 'ruh ikizini arayan' ablalarım, teyzelerim, bu balıksı inanı$ın pençesine hangi mantığa hizmetle dü$tüğünü asla anlayamayacağım abilerim, amcalarım! baklavaya, reçele, bala talim edip hazlarınızı sınırlamayın. hayatınızı harcamayın. yapmayın.
yalanin daniskasidir.
yıllardır arayıpta bulamadığım ikizimdir.
(bkz: aramaya inanmak)
her insanın ruh ikizi varlığı bilimseldir. çünkü varlık denge üzerine kuruludur. insanın varlığını tamamlayan şey ruh ikizidir.
örnek gösterilecek olursa ezel'le-dayı arasındaki ilişki. bir nevi kardeş ayağı.
dünyanın her neresinde kimle olursa olsun varlığınızı bir an bile olsa unutmayacak olandır. sizi her daim sevecek demiyorum. fakat varlığınızı varlığınızda her daim hissedecek. ve yıllar sonra bile gözleriniz değidiğinde birbirine herşey anlaşılacak konuşmadan. böylesine efsanevi böylesine masalsı ama bir o kadar da basit ve gerçek ruh ikiziniz.
insanoğlunun zeustan habersiz gökyüzüne ulaşmaya çalışırken zeus tarafından yakalanması ve bir şimşekle ikiye bölünmesi mitinin günümüze kadar gelmiş halidir. mitolojiye göre o andan itibaren insanoğlu kendini hep yarım,eksik hissedermiş ve hep diğer yarısını bulmaya çalışırmış. bizde kolay gerçi. 'abi komşu kızı merve benim ruh ikizim' evet milyarlarca kişi içinden o da maltepe başıbüyük de oturuyo ben de.evet ikimiz de şahin sokakta dilek apartmanında oturuyoruz. şans abi ne yapacaksın.
"gece tanrısı yeryüzünde yaşayan insanların karıştıklarını görünce, geceyarısı herkesi huzuruna çağırır. bir kılıç darbesi ile tüm insanları ikiye ayırır ve dünyanın farklı yerlerine yollar. sonra diğer yarılarını bulmalarını buyurur. insanlar o günden beri karanlıktan korkar ve ruh eşlerini ararlar." hikâyesiyle tanımlanabilecek hadiesidir.
bulduğunu sandığın, bulamadığın...
bulmayı hayal edip asla gerçekten bulamayacağın nadir ruh, ikiz.
bazen bulduğunuz kişinin aslında ruh öküzü olması da mümkündür.
(bkz: ikizler burcu) *
(bkz: modern yalanlar)*
(bkz: ruh leşi)
güncel Önemli Başlıklar