1. 1.
  bir organel olmakla beraber. protein salgılamaktır görevi.
  3 -1 ... archer
 2. 2.
  sarhoş olmuş ribo
  7 -2 ... karga
 3. 3.
  protein sentezleme ihtiyacı çoksa ribozomlar sıralanarak polizom adı verilen serileri oluşturur. antreman sonrası recovery safhası buna örnektir.
  4 ... roy mustang
 4. 4.
  bütün hücrelerde bulunan,hücrede aminoasitleri peptit bagı ile birlestirip proteinleri olusturmakla görevli olan bir organeldir.
  1 ... mürekkep
 5. 5.
  ribozom hem okaryot hem de prokaryot hücrelerde bulunan tek organeldir.protein sentezler.hücrenin olmazsa olmaz organelidir.
  1 ... anil teknik
 6. 6.
  yaklasık %60'ı rrna, %40'ı proteinden olusan organeldir.
  ökaryotlarda 60s ve 40s'lik iki alt birimden,
  prokaryotlarda 50s ve 30s'lik iki alt birimden olusur.
  1 ... sallanan sardalya
 7. 7.
  bir arkadaşımın lisede joker cevabı.* biyoloji derslerinde hiçbir şey bilmediğinden ötürü her soruya ribozom diyen bir arkadaşım vardı, gayet samimiydik üstelik. her biyoloji hocasının sorusuna, bağırarak ribozom cevabını verirdi.
  kimya sınavına bu bahsi geçen biyoloji hocası gözetmen olarak girmişti, sınavla ilgili sorulan bir soruya da arkadaş yine ribozooooom diyerek kendince cevap vermişti. kimya hocası ile biyoloji hocası arasında "hocam bu çocuk biraz gerizekalı, ribozom dışında bir şey bilmiyor" lafına ise haş iki ooooooo cevabını verdi, gonüllerde mezun oldu.*
  (bkz: bu da boyle bir anımdır ıste)
  4 ... lutfucugum
 8. 8.
  Tüm hücrelerde bulunma zorunluluğu olan bir organeldir. yapısında rna ve protein bulunur.
  1 ... northwich
 9. 9.
  ilk olarak 1897'de fransız biyolog jermain reinhardt'ın fransa ulusal bilim laboratuvarı'nda keşfettiği, protein sentezinden sorumlu organel.
  2 ... indoor sports
 10. 10.
  (bkz: lizozom)
  1 ... notfound