bugün

yeni bir laguna istiyoruz kendilerinden.
biybrit felan olsun ve ileride elektrikliye kolayca dönüştürülebilsin.
Konfordan, donanımdan, güvenlikten yoksun olan fransız tenekesi.
Renault iflasın eşiğinde

https://bundle.app/K9JgqPgT
dünya çapında 15 bin kişiyi işten çıkartacağını açıklamış.

https://www.milliyet.com....rtacagini-duyurdu-6222061
batması gibi bir durum söz konusu bile değil muhtemelen. çünkü durumları o kadar kötü olsa formula 1'de devam etmezlerdi. daha yeni devam edeceklerini açıkladılar. sadece malum durumlardan dolayı krizin etkilerini azaltmak için alınan önlem olabilir.
ilk arabam, 2. arabam, 3. arabam hatta . arabamdı. çok rahat değildi ama sorunsuzdu, işimi görüyordu. kliması yoktu o dönemlerde, camlar otomatik değildi. Sağlam arabaydı vesselam.
Motor konusunda babadır.

Parçaların bulunabilirliği ve fiyat açısından ekonomiktir.
batmaz diye bir durum olamaz niece batmaz denen karlı firmalar battı. ama hemen korkmayın el değiştirir birine satılır. otomotiv dünyası böyle. mesela opel gibi bir marka peugeot ya satıldı heralde en son. takip bile edilemiyor o kadar el değiştiriyor ki bazı firmalar.
Geçmişte Kudüste katliam yapan komutanın ismi.
Türkiye'de adı oyak-renault olduğu için protesto etmenin pek mantıklı olmayacağı marka. (bkz: oyak)
Renault FT 1 modeliyle Dünya'nın ilk taretli tank modelini üretmiş Fransız otomobil üreticisi.

1. Dünya Savaşı'nda Fransa siperlerinden Alman imparatorluğu'na taarruza kalkan ingiliz tanklarını paramparça eden Alman topçuları, karşı atağa A7V adını verdikleri kendi tanklarıyla başlamış, fakat ingiliz tanklarının aşırı büyük oluşu nedeniyle Alman topçulara hedef olacağını ön görüp Renault'a tank üretmesi talimatını veren Fransız generaller, Renault FT1'lerle Alman imparatorluğu ordusunu Fransız topraklarından sürüp Berlin'in yolunu açmış, nihayetinde Wersay antlaşması imzalanmıştır.

Bu başarısından dolayı Renault firmasına para verilmek istense de Fransız hükumetinden para almayı vatanseverliğinden dolayı reddetmiş, fakat USA'in talebi üzerine Renault FT1'in üretim lisansını Amerikalılarla paylaşarak çok büyük kazançlar sağlamıştır, bu da Renault'un dönüm noktası olmuştur. Amerika ise ilk tankını Renault FT'nin aynısı olarak M1917 light tank adıyla üretmiştir ve Sherman'ları bu teknolojinin üzerine geliştirmiştir.
görsel
Eski logosunun parlak halini, yeni logo diye sunan firma. Bence kullanmayi biraktiklari logo, benim icin otomobil dunyasindaki en iyi birkac logodan biriydi. Hele ford'un nissan'in falan korkunc.
görsel
görsel
görsel

Türk halkının hassasiyetini biliyorlar.
Yakarız torosları. *
Akdeniz ilçelerinde peynir ekmek gibi satılan.
Toros, 12, 9 Broadway, Clio, symbol, Megane, Dacia Duster..

Şu an caddede yan yana park Edilmiş 15 araç var.
2 Ford, 1 Toyota, 1 Volkswagen ve 1 Citroen. Geriye kalan 10 araç Renault Grubu. *
çip krizi sebebiyle türkiye´deki fabrikasini 15 günlügüne kapatmis otomobil sirketi.
Efsane f/p ürünü dizel dci motorundan sonra, yeni nesil araçlarında kullandığı benim de bugün emaneten tanıştığım (clio 5, 1.3, 130 hp) tce benzinli motoru da mu-az-zam olan otomotiv markası . Bak bişey deyim o aracı vw yapsın 700k fiyat çekerdi. Böyle bi fiyat performans böyle bi ciğerli araba yok.

Hatchback çağım geçmese bi tane internetten sipariş ederdim o derece gözüm kapandı.

Arabadan hakikaten anlayan biri Bu motoru da gördükten sonra almanların halk tenekelerine tank diye binip, çağdışı sikindirik atmosferik motor kullanan caponları motor yapıyor sanan tiplerin renoya laf atmasına sadece güler.

Vay aq.

Vay.
En iyi markalardan bir tanesidir konforlu rahat kullanışlı sürücüye en iyi sürüş deneyimi sağlayan arabadır herkesin almak istediği ama alamadığı arabadır umarim bir gün herkesin böyle bir arabası olur ve güle güle kullanırlar evet.
Kalite anlamında üst düzey bir marka değildir.
Volkswagen, Ford gibi markalardan kalite anlamında çok çok aşağıdadır.

Ailecek senelerdir Ford kullanmamıza rağmen bana Renault Grubu araçlar çok daha mantıklı gelmekte.

Parçası ile bakımı muadillerine göre daha ucuz, servisi daha yaygın ve fiyatları muadillerine göre daha ucuz.
Öyle ki f/p açısından liste başı kendisi, Fiat, Hyundai ve Dacia.

Bu arada Dacia da Renault'ya ait.
renault toros gibisi bir daha üretilmedi. yurdum ülkesinin sessiz katırına bin selam.
renault toros gibisi bir daha üretilmedi. yurdum ülkesinin sessiz katırına bin selam.
Yukarıdaki girinin aksine vag grubundan veya forddan o kadar da aşağı değildir. Laguna ve vel satis gibi üst segment arabalar da üretmiştir, ki bunlardan vel satis fransa cumhurbaşkanının makam arabasıydı. Ayrıca 1977den beri f1de yarışmaktadır. (Geçen yıl f1 takımının adını alpine yaptı. ayrıca alpine adıyla premium araç üretmeye devam etmektedir. )Bu platforma honda'nın ve bmw nin de girip kısa sürede cortladığını ekleyelim. 50 yıllık arabaları hala taşrada cirit atmaktadır. O arabaların çagdaşları ford taunuslar, opel kadettler trafikten düşeli 20 yıl oldu. Anadol ve tofaş direkt cortu çekti.

Yeni nesil motorları hem mercedes (alman ama hakiki alman hani halk tenekesi olan değil) hem nissan (japon yapmış abideki japon) tarafından kullanıldı.

Dizel dci motorunun yanında benzinli tce de efsane olacak.

Bir insanın arabadan anlamadığına iki ipucuyla varırım;1 - gereksiz volvo övgüsü (kesinlikle o pararın ve o imajın aracı değil, iskandinav pr ı) 2- renault yergisi. Buna 3 olarak da tofaşla taşak geçmeyi ekleyebilirim, zamanına göre gayet iyi iş yapmışlardi ama o başka bi entri konusu.
güncel Önemli Başlıklar