bugün

Gelişmiş bütün ülkelere yayılacak izindir. 1 gün olabilir. Haktır.
Olması gerekendir. Hem psikolojik açıdan hem rahatsız olma açısından iyi hissedilmeme durumu vardır. Reklamlarda beyaz pantolonlu dans eden kızlarla bu durumun hiç alakası yoktur.
Ben hiçbir kadının regl olduğunu anlayamıyorum demek ki abartıldığı gibi değil.
sürekli yapış yapış vıcık vıcık bir ıslaklıktan ötürü rahatsızlık hisseden ve arkasına geçme korkusuyla evden çıkmak istemeyen kadınlar için olabilir.
kadın şımarıklığı diyenler, para da alarak iki aylığına deneme yapmaya razı gelirler mi acaba.
Fena olmaz aslında. Erkeklere de kafa izni versinler oh tertemiz.
Erkekle kadın bu durumda Aynı maaşı almamalıymış neden çünkü böyle buyurdu primat.

zaten çoğu işyerinde henüz öyle bir uygulama yok kudurmayın boşu boşuna.
Erkeğe de verilsin.
Şimdi, öncelikle gerçek eşitlik bu değil.

Bir defa, hangi işveren senede 12 gün eksik çalışan bir çalışanı istihdam etmek ister? işe aldığın bir kadına, neredeyse senelik izni kadar izin vereceksin. Böyle bir eşitlik yok.

Ayrıca regl hastalık değil. Rutin, normal seyrinde, sağlıklı bir kadının aylık olarak yaşadığı bir döngü. Buna hastalık muamelesi yapmak da ayrıcalık arayışı yine.
Gereksiz.

Hak arayışı, ayrıcalık talebi olmamalı. Eşitlik talebi olmalı.
Buna taraftarım. Benim meseleleri yorumlama eksenim emeği temel alıyor. Bu durumda sermayenin Olası iş Kaybı beni hiç ilgilendirmiyor. Sermayedar değilseniz siz de bunu dert etmeyin bence. Kadın istihdamını arttırıcı Ek mecburiyetlerle kadın istihdam etmek istemeyen patronun üstesinden gelinebilir. Zaten marks bey’den bu yana işçilerin kendilerini geliştirebileceği her türlü ek serbest zaman sol yaklaşımlarca teşvik edilir. Üstelik meseleyi Biraz da taktiksel görmek mümkün. Önce kadının regl dönemleri için hak talebi dikte edilir. Bu Kazanım bir köprübaşı olur. Ardından eşitlik adına, Kadının kazanımı emsal sayılıp, erkekler için de benzer esneklikler sağlama mücadelesi ajandaya girer. Bu böyledir.

Öte yandan, Kadına bu yönde pozitif hak tanımanın bir olumsuz boyutu şu olabilir. ingilizce’de Stigmatizasyon denen, ingiltere’deki refah devleti uygulamalarına yönelik bir feminist eleştiri var. Yani kadına fazladan ayrıcalık tanıma onu sosyal açıdan güç duruma düşürebilir. Sen işvereni zorlayabilirsin, işveren de buna mecburen uyabilir. Ama çalışma ortamında kadının hor görülme, istenmeyen haklardan faydalanan kişi olarak damgalanması ve buna mukabil informal baskı da söz konusu olabilir. Bu da onun iş yerinde yükselmesi, zam alması durumlarını olumsuz etkileyebilir. Bir de kadına pozitif ayrıcalık sağlamanın onu sanki yardıma muhtaç yetersiz, eksik gibi algılanmasına neden olabilir. Bu son eleştirilere yönelik şu aşamada bir karşı argümanım yok. Bence bulunur ama. Önceliğimiz her daim emekten yana olmalıdır. Kısaca yaklaşımımız budur.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.