bugün

türkiye'nin doğu kısımlarına hiç gitmemiş insandır. bunun içerisinde güneydoğu bölgesi de var tabiki. sadece televizyondan gördüğü kadarıyla bilir bu yüzdende bir bok bilmez.

siirt meselesi işte. adam diyor ki siirt'liler için, yok işte müslümanlar yok hacı hoca tayfası falan. kardeşim sen hiç gittin mi siirt'e, diyarbakır'a, adana'ya, kars'a ? o tarafların inançsız insan sayısı, istanbul'a oranla çok daha fazladır. ben kendi gözümle gördüm bunu yaşadım.

sen nasıl bu saçma sapan örfleri, adetleri, gelenekleri müslümanlıkla bir tutuyorsun ki ? sen şimdi siirt'lilerin, diyarbakır'lıların, adana'lıların yaşadığı müslümanlıkla, izmir'lilerin, istanbul'luların hatta iran'lıların yaşadığı müslümanlığı bir tutabilir misin ? ya da şöyle diyeyim; müslüman insanın tecavüzcü olabileceğini düşünüyor musun ?

siirt'teki 100 kişilik tayfanın içerisindeki 1 2 tane kendini dinci ilan etmiş hayvandan dolayı, ne siirt'lileri bir kalem de müslüman yapabilirsin, ne o 2 kişiyi müslüman yapabilirsin, ne de bütün suçu müslümanlığın üzerine atabilirsin. git adam gibi oku kuran'ı kerim'i, anla öyle konuş. zihinsel engelli kişiler bile anlardı şimdiye bazı şeyleri.

son olarakta şunu söyleyeceğim; boşuna kürek sallıyorsunuz. zamanınızı boşuna harcıyorsunuz. bu kadar zamanı daha değerli kullanabilirsiniz. burada müslümanlığa çamur atmaya çalışacağınıza, gidin bu zaman içerisinde milletvekillerine mail atın. her gün 3-5 saat boyunca mail atsanız belki türkiye'de birşeyler değişebilir. bir bakarsın yasa çıkar baskıdan dolayı.

o toplu tecavüz olayının içinde asker, polis ve esnafta vardı. bu bize şunu gösterir; bu ülkede hiç kimseye güvenilmez, her çeşit insandan zarar görebiliriz. ahlaksızlığın dini, şehri, mesleği yok. izmir'de 2 gündür kızlar öldürülüyor. bunu da mı müslümanlar yapıyor ?
(bkz: doğu batı sentezinden kimseye zarar gelmez)
Açılım kelimesinden bir anlam çıkaramıyan insan.
türkiye'nin doğusuna hiç gitmeyen ama doğu için yorum yapan kimsecikler.
üniversiteye kazandığımız yıllarda tercih yaparken bize ankara'dan ötesini yazmayın sakın dediler.
biz de yazmadık, gitmedik. çok mu şey kaçırdık?
gerçeği daha bilmemiş kişidir.
hiçbir şeyden haberi olmayan insandır.
bu insanın ülkenin doğusunda olanlarla ilgili ahkam kesme hakkı yoktur.
zira o topraklara gitmeden, o insanın zihniyetini anlamadan hiçbir şey yapılamaz.
sigara içmeden de sigaranın zararlarından bahsedebilecek gözlem gücüne ve bunu anlatabilecek akla sahip kişidir.
yani bir şeyi bilmek veya anlamak için onu her zaman birebir yaşamak gerekmez. önemli doğru bir gözlem ve iyi bir analiz yapabilmektir. böylece eldeki verilerle bir olayı yaşamadanda sonuçlarını kestirebilen kişidir.
bugün bi yerin gelişip gelişemediği ile ilgili yorum yapılırken belirli kıstaslara göre yapılır.
çalışan kadınlar, canlı doğum oranları, hastalıklar, kişi başı milli gelir, eğitim seviyesi gibi.
yaşanılanlara başkasının gözüyle bakan kişidir.
çünkü sonuçlar nedenleri hazmetmeden anlaşılmıyor.
doğulu olmaması muhtemel kişilerdir.
anadolu daki birçok geleneksel olaydan bi haber olan kişidir.
önermenin mantıksızlığına bak :doğuya gitmemiş de doğu hakkında konusuyomus,yok gerçekleri bilmiyomus!
iyi o zaman amerikayı görmeyen atıp tutmasın şöyle böyle diye;yani görmediğimiz yerler hakkında ve siyasetleri hakıkında konusamayalım;ne de olsa gerçekleri bilemeyiz.
devlet doğuya fabrika açmıyor, özel sektör doğuda gelişmiyor...bikbik diyerek taksim meydanında protesto yaparlar. * *
türkiyenin sıcak kanlı dost canlısı insanlarıyla henüz tanışmamış şahıstır.doğunun yaşantısı o kadar doğal olur ki pc başında geçirdiğiniz vakitlerin ne kadar boşa geçtiğini anlarsınız.doğunun havası dağı taşı toprağı o kadar farklıdır ki.o topraklara henüz ne trafo dikilmiş ne de baz istasyonu yerleştirilmiştir.gitmenizi tavsiye ederim doğal yaşamla tanışırsınız(nerden mi biliyorum, ben gittim ..)
vakit ya da para sıkıntısı olabilecek kişidir.
Amasyadan doğuya gitmedim. Ama batıda da edirne hariç gitmediğim şehir kalmadı.
güncel Önemli Başlıklar