bugün

erkek için fetret devri.
amerikanın bilmem ne eyaletinde regl döneminde cinayet işleyen kadınların cezalarında baya bi indiri yapıyorlarmış diye duymuştum. ne kadar gerçek bilemem
asabiyetin ve tatlı yeme isteğinin top noktaya ulaştığı dönem
durduk yere ağlama, her bi ota bağırma, konuşurken kendi kendine sinirlenme, sakin başlayan bir cümlenin ciyaklamayla bitmesi, kendi sesine tahammül edememe, anlamsız şeker isteği, herkesle kavga ederken bağırıp çağırırken herkesin sana anlayış gösterdiğini farketme dönemi.
hem psikolojik hem fizyolojik olarak kadınlardan uzak durulması gereken dönem.
kadınların kendini cehennemde gibi hissettiği dönemdir. çikolata yeme isteği her zamankinden daha fazladır. kadın kendini bunalımdaymış gibi hisseder, ufacık bişey yüzünden birden ağlamaya başlayabilir. manyak sinirli olur. sevgilinin çok anlayışlı olmasını bekler yoksa ona da dünyayı zindan eder.sevgili eve gelirken elinde bikaç çikolata olursa çok makbule gecer, en azından hatun kişinin dırdırından bir süreliğine kurtulmuş olur. hormonların daha fazla çalıştığı bir dönem olduğu için hatun kişide sevişme isteği artabilir, ki bu da hatunda daha da fazla gerginlik yaratabilir.
pms belirtileri
duygusal belirtiler
*sıkıntı, kaygı (üfff canım çok sıkılıyo yaa)
*asabilik (yaw yok be onun için değil sinir etme adamı)
*bitkinlik (yok hiç biyere gelemem ben şimdi yorgunum)
*depresyon (acaba ararmı dersin.. aman aramasın daha iyi)
*cinsel isteklerde değişme (neyse kendim yaparım)
*kendini beğenmeme (zaten çok ivyrencim bugün)
*aşırı duyarlılık (teselliye ihtiyacım yok)
*konsantrasyon bozukluğu (nasıl nasıl anlamadım bi daha anlatsana)

fiziksel belirtiler
*karın şişkinliği (yok ya ne kilosu karnım şişmiş)
*gögüslerin şişkinliği ve hassaslığı (ağrıyo ya)
*iştahın artması (kaymaklı ekmek kadayıfı)
*baş ağrısı (vay anam)
*mide bulantısı (öğğğ ayy çok mu yedim ne)
*yeme isteği (elma mideme iyi gelebilir)
*hantallaşma (kımıldayamıyom ya)

regl döneminde adet kanamasının başlamasıyla birlikte bu belirtilerde yok olmaktadır.
kadınların en hassas oldukları dönemdir. ne opmeye yanasırlar ne dokunmaya. Elleme oram agriyo , yok dokunma kendimi cok kirli hissediyorum tarzında replikler sıkca duyulur. Lakin anlayıslı bir sevgili kadınların bu kotu gunlerini rahat gecirmesini saglayabilir. Bunun için yapılacaklar.

1. bir poset dolusu cokonat istiflenir. *

2.fizyoterapist bir arkadastan karın bölgesi masaj teknikleri ogrenilir. * *

3. sürekli alttan alan bunye, o gün için özellikle daha bir alttan alır hale gelmelidir. * *

4.sevgilinin ne zaman susayacagi belli olmadıgından bir surahi ılık su yakınlarda bulundurulmalıdır.

5.asla neyin var diye sormayın. * *
kadınlara yaratanın bile bulaşmadığı dönemdir. o günlerde tüm ibadetlerden muaftırlar. *
bu dönem kadında ostrojenin doruğa tırmandığı dönem olduğu için, aşırı bir dişilik hissetmek de mümkündür. kadınlar kendilerini güzel hissederler ve sosyalleşmek isterler. süslenip kendilerini evden dışarı atarlar çünkü evde kalıp yatmaktansa bu sıkıntılı dönemi birşeylerle oyalanarak geçirme fikri tuhaf görünmemektedir. bazen bu dönem dahice fikirlerin ortaya çıkmasında ve yaratıcılıkta kadınların en verimli dönemi olabiliyor.
(bkz: koysalar önüme bariyer de, çocuk da yaparım kariyer de)
vişneli kadın diye de adlandırdığımız durumdur.
kadınların daha fazla anlayış ve sabır beklediği günlerdir. bir de sürekli eve tatlı getiren bir arkadaş da hiç fena olmaz.
aşırı tatlı tüketimi sonucu her aynaya baktığınızda sizi bir depresyon sebebiyle karşı karşıya bırakan, her şeye ağlanılan, sinir küpü olarak ortalıkta salınılan gerginlik dönemi.
sinirli ve gergin geçiren kadınlar için erkek arkadaşlarının ve çevresindeki insanlarında belli bir zaman gergin olmasına yol açan kadın hastalığı.
geciktirilmesi için primolut n.ilacı bıraktığınız an tekrar her şey kaldığı yerden devam ediyor.
-hayatım hani sen geçen gün benim pijamamı giymiştin ya
+evet giymiştim
-içindeki kırmızı benekler düşündüğüm şey mi peki?
+evet hayatım, regl dönemiydi biliyorsun
-peki neden özellikle o dönemde en sevdiğim pijamamı giyme ihtiyacı duydun
+bir pijama kadar değerim yok mu yani, sen beni sevmiyorsun hilmican..
-yok nazlıcan, kırmızı benekler ne kadar yakışmış pijamaya diycektim ben yani
+hilmicannnn çok tatlısınnn...
bayanların en kötü kokulu ve asabi dönemleridir.
çile dönemi.
çikolata istiyoruuğğğmmmm nidaları atılarak,nazın kaprisin dibine vurularak, kaşın gözünün üstünde benzeri bahanelerle kavga çıkartılarak daha renkli hale getirilebilen dönemdir.
çile bülbülüm çile şarkısı bu döneme uyucak şarkıdır.
sürekli bir kız arkadaşın önünden önünden gidilen,
çikolatanın dibine vurduran,
suratı sivilce bastıran,
vücudu balon gibi şişiren,
bi gidin uyuycam, yalnız kalmak istiyorum dedirten,
kahkaha atarken aniden gözyaşlarına boğabilen dönemdir.
(bkz: anladın sen onu)
(bkz: aman yarabbim çılgın bu kıslar)
bazı bünyeler için atlatılması ve anlatılması en güç periyodik cetvel işleyişi..
(bkz: apranax)
kadınların her ayın belli günlerinde apranax bağımlısı olmasının nedenidir. zira o sancıyla ne okula ne işe ne de başka bir yere gidilebilmektedir.
etrafta tanıdık kimse yoksa bir yabancıya bile poponu dönüp sorabilecek cesareti veren durumdur;haydır huydur durmadan yol alır durur...
erkeklerin normale göre iki kat anlayışlı olması gereken dönem.