1. 1.
  populer müzigin koyduğu limitlerini reddeden, caz, klasik ve halk müzikten esintiler taşıyan müzik türüdür.amiyane tabirle, müzisyenlerin kafalarina göre takıldığı müzik türüdür.kafaya göre takılmak derken sololarin havada uçuştuğu pozitif bir durum söz konusudur.

  1960larda britanyada ortaya çıktığı görüşü hakimdir.akımın ilk başarılı temsilcileri Jethro Tull, pink floyd, yes gibi gruplardir.

  progressive rock'ın karakteristik özelliklerinden biri şarkıların bir hayli uzun oluşudur.dream theater'ın *, jethro tull'ın 40 dakikadan fazla süren şarkıları vardır.bazen bu şarkılar parçalara bölünse de tek bir isim altinda toplanirlar.zaten albümler de genelde konsept halindedir, belirli bir tema tüm albümde işlenir.

  progressive müzigin bir başka hoşluğu, bir çok müzik aletinin bir arada kullanilmasi ve birbiri ardina sololar patlatilmasidir.

  günümüzde bu tanimlara en çok uyan grup, kanaatimce dream theaterdır.

  türk progressive rock için (bkz: comma)
  11 ... heyyavrumhey
 2. 2.
  (bkz: progressive metal)
  1 ... wolfshade
 3. 3.
  (bkz: Pink floyd)
  (bkz: King Crimson)
  (bkz: Eloy)
  (bkz: Emerson Lake and Palmer)*
  (bkz: Camel)
  (bkz: The Moody Blues)
  (bkz: Yes)
  9 ... mr mojo risin
 4. 4.
  (bkz: rush)

  progressive metal in altyapsını hazırlamış bir müzik türüdür;birçok progressive metal grubu bu grupların parçalarını cover lamıştır.
  5 ... disco inferno
 5. 5.
  bir diğer temsilcisi de marillion olan müzik türü.
  1 ... blasphemy
 6. 6.
  icrasında uyuşturucunun etkisinin yadsınmaması gereken müzik türü.
  1 ... pygmalion
 7. 7.
  hemen anlaşılmayan zamanla benimsenip sahiplenilen müzik türüdür.herkesde sevmez.sabırla sevdirir bü müzik kendini bağımlılık yapar.
  1 ... lepitap
 8. 8.
  günümüzdeki en iyi temsilcilerinden biri şüphesiz tool..
  2 ... pulse
 9. 9.
  amerikadan "türk rock müziği" üzerine araştırma yapmak için gelmiş olan bir akademisyenle sohbetimiz sırasında bana sorduğu "which kinda music do you like?" sorusuna "i don't know. i listen to a variety of styles but i can say dream theater is my favorite band. probably, my favorite genre is progressive." demem üzerine "man! prog rock is awesome." demiştir.

  genellikle en çok eleştirildiği nokta sık ritim değişikliği olması ve belli bir ritmin üstüne oturtulmamasıdır. bu yüzden daha çok müzik yapan kişiler sever. üstte bahsettiğim diyalog da bu konuya bir örnektir.
  6 ... avedis
 10. 10.
  *

  çok sık ritim değişiklikleri, çoğu zaman virtüöz müzisyenler tarafından yapılan uzun soluklu müzik türüdür. elektro gitar, davul, bas gitar, * klavye ve vokalle yapılır. temsilcileri ;

  (bkz: dream theater)
  (bkz: neal morse)
  (bkz: comma)
  (bkz: pink floyd)
  (bkz: rush)
  (bkz: yes)
  3 ... dewe