1. 1.
  lavlar altinda kalmadan once roma imparatorlugunun goz bebegi olan sehir.
  9 ... posion
 2. 2.
  belirtilenlere göre pompei halkı, yanardağın patlamasında önce, son derece refah seviyesi yüksek, seksin,alkolun ve her türlü sapkın ve ileri eğlencelerle dolu bir yaşam sürüyorlarmış.
  Yani yanardağ bir patladı,pir patladı.
  12 -4 ... maksat muhabbet
 3. 3.
  (bkz: live in pompei)
  3 -1 ... pink_floyd
 4. 4.
  m.s. 79 yılında italya'daki vezüv yanardağının patlaması sonucu yok olan şehir.pompei'de yaşayan insanlar kendilerini kızgın gaz ve küllerden korumaya çalışırken ölmüşlerdir.
  4 ... yuce insan
 5. 5.
  (bkz: pompei red)
  http://www.kremer-pigmente.de/Fotos/40451pm.jpg
  1 ... norma
 6. 6.
  robert harris'in bir romanı. "pınar bilican" tarafından dilimize çevrilmiştir.
  1 ... amanbenburadakalmisim
 7. 7.
  (bkz: marcus pollio vitruvius) da bu olayı izlerken oradakilerle aynı kaderi paylaşmıştır...
  1 ... drlinux
 8. 8.
  lavlardan kaçarken ölen insanların, lavların altında bıraktıkları boşluklar yaklaşık 1900 yıl sonra özel bir madde ile doldurulunca, insanı hayretler içerisinde bırakan çoluk çocuk ve insan heykelcikleri oluşturulmuş. o insanların yüzündeki korku ve nooluyoz lan*** bakışı gerçekten hayret vericidir.
  9 ... ayseciginalpellayadoyduguan
 9. 9.
  elleri apis arsasinda iki buklum bir bicim de kendini korumaya calisirken bir anda lavlarin icinde kalmis ve hic bozulmadan gunumuzde muzelerde sanki balmumundan bir heykel gibi canli duran heykelciklerin fotograflarini cekerken bile dehsete dusebileceginiz sanki "ibret olsun" tarzi muzesi olan yer.
  ayrica kazilar halen devam etmekte olup giden turislerin pompei koyunun meydaninda ki cok afedersiniz "cuk ve tasak" kabartmasinin fotograflarini buyuk bir merak ile cekmektedirler.

  edit; birebir gordugum bir yer dir. fazla fantastik olaylara pek inanmasamda, gordugum zaman bir yerlerimin gercekten uc bucuk attigi tarafimdan onaylanmistir. yoksa din kismi beni hic ilgilendirmemekte dir.
  10 -5 ... mese odunu
 10. 10.
  "ibret olsun diye yanardağı patlamış yoksa mağma gedik filan hikaye. Ha bir de o heykeller gerçek gibi lan valla bak. en son meryem heykeli kan ağlamıştı ibret olmuştu her yer. papa bizzat gelip temizlemiş ortalığı. o kadar ibret saçılmış."t.k.
  5 -10 ... tankut kabza