Advertisement

 1. 1.
  ...Onlara uyarıcı-korkutucu geldiğinde, nefretlerinden başkasını arttırmadı. (Hem de) Yeryüzünde büyüklük taslayarak ve kötülüğü tasarlayıp düzenleyerek. Oysa hileli düzen, kendi sahibinden başkasını sarıp-kuşatmaz. Artık onlar öncekilerin sünnetinden başkasını mı gözlemektedirler? Sen, Allah'ın sünnetinde kesinlikle bir değişiklik bulamazsın ve sen, Allah'ın sünnetinde kesinlikle bir dönüşüm de bulamazsın. (Fatır Suresi, 42-43)

  Evet, "Allah'ın sünnetinde (kurallarında) hiçbir değişiklik" yoktur. Allah'ın kurallarına aykırı giden, O'na başkaldıran herkes, aynı ilahi kanunla karşılık görür. Roma imparatorluğu'nun dejenerasyonunun sembolü olan Pompei de, aynı Lut kavmi gibi, cinsel sapkınlıklara batmıştı. Sonu da Lut Kavmi'yle benzer oldu.
  Pompei'nin helakı, Vezüv Yanardağı'nın patlamasıyla gerçekleşmişti.

  Vezüv Yanardağı, italya'nın, özellikle de Napoli kentinin sembolüdür. Yaklaşık, 2000 yıldan beri suskun olan Vezüv "ibret Dağı" şeklinde adlandırılır. Vezüv'ün bu şekilde tanımlanması boşuna değildir. Ünlü Sodom ve Gomorra kentlerinin başına gelen felaketle, Pompei faciası birbirine çok benzemektedir.

  Vezüv'ün batı yamacında Napoli, doğu yamacında ise Pompei kenti yer alır. Yaklaşık 2000 yıl önce yaşanan bir lav ve kül felaketi, bu kentin insanlarını ani bir biçimde yakalamıştı. Felaket öylesine ani olmuştu ki, herşey 2000 yıl öncesinde olduğu gibi kaldı. Sanki zaman dondurulmuştu.

  Pompei'nin böyle bir felaketle yeryüzünden silinmesinde elbette ders çıkarılabilecek bir yön vardı. Tarihi kayıtlar, şehrin yok olmadan önce tam bir sefahat ve sapkınlık merkezi olduğunu gösteriyor. Şehrin en belirgin özelliği, fuhuşun çok yaygın olmasıydı.

  Ancak Vezüv'ün lavları bir anda tüm kenti haritadan sildi. Olayın en ilginç yanı ise, kentin günlük yaşantısı içinde, Vezüv'ün korkunç patlamasına rağmen, kimsenin kaçmamış ve adeta büyülenerek felaketin farkına bile varamamış olmalarıydı. Yemek yiyen bir aile, o andaki gibi aynen taşlaşmıştı. Cinsel birleşme halinde, sayısız taşlaşmış çift bulunmuştu. Daha da önemlisi, bu çiftler arasında, aynı cinsten olanlar, küçük erkek ve kız çocuklar da vardı. Pompei kalıntılarından çıkarılan taşlaşmış insan cesetlerinin, bazılarının yüzleri hiç bozulmadan kalmıştı. Genel yüz ifadesi şaşkınlıktı.

  işte facianın en akıl almaz yönü buradadır. Nasıl olmuş da binlerce insan hiçbir şey görmeden ve duymadan, adeta ölümün gelip kendilerini yakalamasını beklemişlerdir?

  Olayın bu yönü, Pompei'nin yokoluşunun Kuran'da anlatılan helak olaylarına benzediğini gösteriyor. Çünkü Kuran'da, helak olayları anlatılırken "birden yok olma" üzerinde durulur. Örneğin Yasin Suresi'nde anlatılan "şehir halkı", tek bir anda topluca ölmüşlerdir. Surenin 29. ayetinde bu durum şöyle anlatılır:

  (Onlara) Yalnızca bir tek çığlık (yetti); anında sönüverdiler. (Yasin Suresi, 29)

  Kamer Suresi'nin 31. ayetinde Semud kavminin helakı anlatılırken de yine "anında yok olma" olayına dikkat çekilir:

  Çünkü Biz onların üzerine bir tek çığlık gönderdik. Böylece onlar, ağıldaki çalı-çırpı olan kuru ot gibi oluverdiler. (Kamer Suresi, 31)

  Pompei halkının ölümü de ayetlerde anlatıldığı şekilde, "anında yok olma" tarzında gerçekleşmiştir.

  Tüm bunlara rağmen, Pompei'nin eski yerinde bugün olaylar pek fazla değişmiş değil. Napoli'nin sefahat mahalleleri, Pompei'den hiç aşağı kalmıyor. Kapri Adası, eşcinsellerin ve çıplakların kamp yaptıkları bir üs durumunda. Kapri Adası turizm reklamlarında "Eşcinseller Cenneti" olarak tanımlanıyor. Sonuçta, yine bölge halkının aynı tür bir yaşamı seçtikleri görülüyor. Yalnızca Kapri'de ve italya'da değil, dünyanın hemen hemen her tarafında bu tür bir ahlaki dejenerasyon yaşanmakta ve insanlar geçmiş kavimlerin başlarına gelen felaketlerden ders almamakta ısrar etmektedirler.
  12 -1 ... bu nick tam yirmi bir harf
 2. 2.
  sehir ile ilgili resimleri buradan inceleyebilirsiniz;

  http://www.yaklasansaat.com/pomres.asp
  2 ... bu nick tam yirmi bir harf
 3. 3.
  bana nedense bugunku cumartesi günleri istiklal caddesi ve cevresine girdiğim vakit gözlemlediğim buram buram kokusmuslugunun 2000 sene önceki versiyonu olarak tezahur ettiren vaka.
  4 -1 ... mulayim
 4. 4.
  tanrının güç gösterisidir.
  garip olansa kraldan kralcı olan dindar tayfasının bunu ağzından düşürmemesidir.
  insanların cinsel tercihlerinden bize ne.ahlak kavramı eğer diğer insanlara bir zararı yoksa kişinin kendisiyle ilgilidir başkasını ilgilendirmez.
  ahlak kavramını diğer insanların hayatlarını kısıtlamak olarak görmenin kimseye bir yararı yoktur eğer sağlıklı,yaşanılabir bir toplumda yaşamak istiyorsanız ahlak konusunu tümdengelim değil tümevarım olarak görmek atılacak ilk adımdır. yani ahlak kavramını baskı ve korkuyla topluma benimsetme cabası yerine bireylerin tek tek hür şekilde din vasıtasıyla yada kendi hür iradeleriyle değer yargıları oluşturmasına izin verilmelidir.
  2 -6 ... yav napcan adimi
 5. 5.
  doğal bir olayın sonucu, daha önce raslanmamış izler bırakan olay. (bkz: bidim)
  1 ... lauralanthalas
 6. 6.
  tanrısal bir şey değildir. vezüv'ün bir yanardağ olduğunu bile bilmeyen pompei halkının bilgisizliği ve kaçmak için geç kalışı nedeniyle yok olmasıdır. bugün aynı tehlike ile napoli karşı karşıya. ancak vezüv çok iyi gözlendiği için kent olası patlamadan en az hasarla kurtarılacaktır.
  edit: gerçekler bazılarının zoruna gitmiş nedense. bu kanıtlanmış bir şey.
  1 -4 ... milestraume