bugün

iron maiden'in ilk solisti. 1977-1982 yillari arasinda Maiden'la calismis, iki stüdyo albümü kaydetmistir vokal olarak.

2004'te Türkiye'ye de gelmisti, hatta Blaze Bayley de onun yaninda cikmisti Rock The Nations festivalinde.
iron maiden'ı iron maiden yapan kişiliktir. wrathchild bu kişi tarafından inanılmaz söylenmektedir. kilo problemi yaşamaktadır.
iron maiden ın ilk vokalisti zannedilen (bkz: Paul Day) (bkz: Dennis Wilcock), ilk iki albumde vokal yapmış olan kişidir.kendisinin musluman oldugunu acıklamıstır. *
iron maiden'den gittikten sonra nwobhm'in öldüğüne inananların sayısı az değildir.
gerçek adı Paul Andrews olan eski iron maiden vokalisti. Killers albümü turnesi sırasında giderek artan alkol ve uyusturucu bağımlılığı sebebiyle Steve Harris ve menajer Rod Smalwood tarafından gruptan uzaklaştırılmasına karar verilmiş ve yerine Bruce Dickinson gruba dahil edilmiştir.Önceleri ateist olan Di'anno 1990'dan sonra islamiyeti seçerek müslüman olmuştur. (Di'anno çok sevdiği babasının adıdır ve ölümünden sonra bu ismi kullanarak babasının isminin rock tarihinde ölümsüzleşmesini sağlamıştır.)
iron maiden ın eski vokalistidir. müthiş sesine rağmen dağınık yaşamı nedeniyle steve harris tarafından gruptan afaroz edilmiştir. sempatik tavırları insanlara sıcakkanlı yaklaşımıyla çok sevilmiş bugün bile iron maiden severler tarafından hiç unutulmamıştır. müslüman olduğu doğrudur fakat kendisi bile müslümanlığı yaşamadığını zira hala alkol almaya devam ettiğini müslümanlığı iyi bir insan olmak için hayat felsefesi haline getirdiğini belirtmiştir.

(bkz: killers)
(bkz: wrathchild)
(bkz: remember tomorrow)
killers gibi efsane bir albümün vokalistliğini üstlenmiş baba. *
iron maiden'ın başına gelmiş en güzel şeydir. bruce dickson tamamen overrated bir balondur bana göre, ama paul o inanılmaz dillere destan vokalleri ile iron maiden'a çok ama çok şey katmıştır. o ilk iki albüm her zaman kalbimde farklı bir yere sahip olacak. çok yaşa paul!
gerçekten bulunmaz bir sesti, alkol ve uyuşturucu ile hem kendine hem iron maiden'a yazık etti. devam etseydi negzel hem di'anno'lu iron maiden hem de bruce dickinson'lı samson grubu olacaktı.

indimde, iron maiden tarihinde, killers ve iron maiden adlı albümler her zaman ilk ikidir. sonra dickinson'lı albümler gelir.
iron maiden'in bar grubu olduğu dönemlerdeki başarısız vokali. bruce dickinson gelince iron maiden asıl kimliğine kavuşurken paul'ün müzik kariyeri bitmiştir.
iron maiden'ın ilk vokalisti prowler, running free, strange world gibi şaheserleri ondan iyi söyleyen asla çıkmayacaktır.
muhteşem bir ses. harika çığlıklar atar kulağı tırmalamaz, orgazmik zevkler yaşatır. keşke daha çok albüm kaydedebilseydi iron maiden ile.

(bkz: remember tomorrow)
(bkz: running free)
(bkz: phantom of the opera)
(bkz: charlotte the harlot)
(bkz: iron maiden)
(bkz: wrathchild)
(bkz: killers)
paul di anno ile bruce dickonson'u kıyaslamak yanlıştır ikisi de muhteşem vokaller.
punk tarzı bir vokal yapan adam. bruce dickinson'ın opera vokallerinden daha çok sevmişimdir.
nedense sesi bana bruce dickinsondan daha güzel gelen insan.
gençliği için konuşmak gerekirse: dalgalı saçın, deri montun ve türlü türlü kemerlerin,bilekliklerin en çok yakıştığı adamdır.
metalci tipi olmayan adam.
bildiğin james dean lan bu adam. ses müthiş. tabi ki akıllara ilk olarak malum şarkı geliyor. ***
http://www.youtube.com/watch?v=afBRj58PYSI
Asla Bruce Dickinson değildir. iron Maiden'ı iron Maiden yapan Paul Di'Anno değildir Bruce Dickinson'dır. Bruce'un gruba katıldığı ilk albüm (The Number of the Beast) Heavy metal tarihinde listelere direk 1. sıradan giren ilk albümdür ve bu sayede iron Maiden'ın tutmasına sebep olmuştur. Sesi de bence Bruce'dan iyi değildir. Seslerini tartışabiliriz ama gruba katkılarını ve iron Maiden'ı iron Maiden yapan ismi tartışamayız çünkü cevap Bruce Dickinson'dır. Aksini iddia eden de objektif falan değildir.

Edit: Solist Bruce Dickinson gruptan ayrılınca iron Maiden'ın Blaze Bayley ile olan hiç bir albümü tutmamıştır ve Bruce'ı geri çağırmışlardır. Bu bile sonucu belli eder. Çünkü Bruce'suz iron Maiden bir hiçtir!

Edit 2: Kendi söylediği şarkıları Bruce'dan iyi söyler orası ayrı. Di'Anno da muhteşem bir ses hatta Bruce'a yakın bir ses.

Edit 3: Kendisini çok gömerdim (hatta yukarı da bile gömmüşüm) ama iron Maiden albümünde ki vokalleriyle gönlümde en az Bruce kadar yer kazandı. Çok eşsiz bir sese sahip gerçekten. Eğer uyuşturucu ve alkolü bıraksaydı veya azaltsaydı kariyerine hala iron Maiden da devam ediyor olabilirdi. Yazık etmiş, hele şimdi tekerlekli sandalye de ki hallerini görünce üzülüyorum, kariyerini mahvetmiş, sesini, iron Maiden hayatını herşeyini mahvetmiş, gerçekten yazık.

Edit 4: Onun yerine gruba getirilen Bruce Dickinson'a "iron Maiden'ın en iyi solisti Bruce Dickinson'dır" diyebilecek kadar mütevazidir.
Bu adamın sesinde ki vahşiliği çok seviyorum ya. Remember Tomorrow, Strange World söylerken de bir o kadar naif ve huzurlu bir sese dönüşüveriyor. iron Maiden'ın ilk 2 albümüne onun sesinden başkası gitmezdi, Bruce dahil. Az önce grupla olan 1980'den kalma bir konserini izledim Bruce fanlığıma rağmen bu adamın grupta devam etmesini isterken buldum kendimi, mükemmel bir solist stüdyo kaydında neyse canlıda da o. Müthiş performanslar gerçekten, kendisine yazık etmeseydi keşke. En kötüsü de bu adam iron Maiden'dan kovulduktan sonra hiçbir grupta kendine yer bulamaması...