1. 1.
  Punk 70lerin sonunda hortladi. The Clash, Sex Pistols, Minortreath, Deadkenndys... seklinde gider gruplar.
  3 ... lalapunx
 2. 2.
  tam nezaman kimle nasıl başladığı belli olmayan bir akım veya yaşam felsefesi de diyebiliriz.70 lerde başlayan punk akımı daha çok sisteme karşı,antifascist ve kapitalist illegal dışavurumlarla ortaya çıkmıştır.çoğu insan olayın sex pistols la başladığını sanar.fakat code 13 elemanı ve havoc records un sahibi fenix profane existance da punk ın başlaması hakkında şöyle bir yazı yazmış : "70'lerin ilk çeyreği içinde bizim şuan ki punk müziğine pekte benzemiyen bir müzik dinleyen ve icra eden gençler topluluğu varmış.(tabi daha sex pistols elemanları falan velet) bunlar yukardada belirttiğim gibi sistem karşıtı bisürü olay çıkartırlarmış.polislerde bar bar bunların çaldığı takıldını mekanları dolaşıp enselemeye çalışıyormuş.ayrıca yaşam stili ve görünüm açısından leş bir görünüme sahip olan bu asi gençler grubuna polisler "punk" adını takmışlar."
  punk gerçekte müzikten öte bi yaşam felsefesi ve bi başkaldırı biçimi olduğu için illa bateri gitar ve bi vokalla tıstak tıstak bikaç şarkı yapmak punk müzik yapmak değildir.bütün gün içip,sıçıp,bilmem ne hapı kullanarak extacy ler esrarlar içerek punk olunmaz.ayağına bi çift converse alıp,üzerine çizgili renkli tişort altına bi dar pantolon bir kemer takarak punk olunmaz.özel okullara milyarlar yaadırıp,aylık harcaması asgari ücretle kıtkanat geçinen halkın yıllık harcamasına denk olup anarşist tafralar atmakla punk olunmaz.blink 182,ataris,bigwig,a new found glory gibi grupları punk katagorisine sokmak bile istemiyorum zaten.punk kavramı çoktan unutulmuş yerini trend punk a bırakmış
  5 -1 ... strife
 3. 3.
  (bkz: punk is not dead)
  4 ... archer
 4. 4.
  (bkz: rage against the machine) bu işin alasını yapmışlardır ve yapmaktadırlar.şarkı sözleriyle olsun kendilerine özgü çalışlarıyla ve vokalleriyle olsun punk ruhunu pek bir güzel yansıtmaktadırlar...
  2 -1 ... silence dance
 5. 5.
  70Lerin sonunda acığa cıkmış müzik ve düşünce akımıdır ve günümüzde bunu temsiL edecek grup buLunmamaktadır.sex pistoLs en iyi temsiLciLeridir.
  şimdiyse punk deniLen grupLar işe yaramazdır. (bkz: green day)
  düşünce akımı en azından bi parça yaşıyor.ama yinede biz haLa nerde o eski punkLar demekten kendimizi aLamıyoruz.coğu kişiLik taxim meydanında 3-5 yırtık mor eLbise giyerek kendinin punk sanıyor.
  1 ... vi0la
 6. 6.
  sex pistols'ı keşfetmekle başlayan ve felsefesinin dolambaçlarında gençliğinizi keşfedebileceğiniz, hala yaşadığına inandığım, olmasada kalbimizde yaşayan müzikal sürünüm.
  ... cthullhu
 7. 7.
  kendilerine özgülükleriyle taktir ettiğim tarz.. rocker, gothic, punk hepsi birbirine karışmış rexx sokağında..
  (bkz: gölge etme başka ihsan eylemem)
  (bkz: vans)
  ... hugo_emre
 8. 8.
  punk

  70 lerin bunalımlı döneminde bir dışavurum olarak ortaya çıkmış bir akım.
  70 lerin sonunda ortaya çıktığı kabul edilen punk ilk ortaya çıktığı dönemde samimi bir isyan hareketiydi. o*, esaslı, ayakları yere basan, sağlam ideolojik temelleri olan,yapıcı eleştiri getirmeye yönelik, çok sıkı argümanlarla sistem eleştirisi yapan bir akım değildi. sorunlara çözüm bulmak gibi bir derdi yoktu,
  (\"i dont know what i want, but i know how to get it, i wanna destroy possibly\"** şeklinde sözlerle çizgisini ortaya koyuyor) cozumler uretmek yerine sorunlara küfretmeyi yeğliyordu. yıkıcı olmak başlıca kuraldı.
  fakat punk ilk ortaya cıktğı dönemde bile şirketler tarafından pazarlanmaya, ticarileştirilmeye açık bir akımdı. ilk doğduğu günlerde bile büyük plak şirketleri tarafından ele geçirilmişti.
  günümüzde punk ın kurucularından kabul edebileceğimiz johnny rotten bile o dönemde yaşanan olayların bir şaka olduğunu söylüyor, punk ı reddediyor.
  durum böyleyken birisinin \"converse giyelim ekose pantolonumuzu da çekelim ohh misler gibi punk olduk\" anlayışındaki gençlerimizi sarsıp kendinegetirmesi gerektiğini düşünüyorum.
  3 ... santa ernesto
 9. 9.
  su anki haliyle yanlıs yonlere saptirilmis, tikky ve ozenti genclerce somurulup bir tarz muzigi haline gelmeye baslamis 70lerde ortaya cikmis olan bir muzik akimi...
  ... antisocial
 10. 10.
  70li yillarin britanyasinda irkciliga karsi baslatilan bi hareketin gunumuze kadar gelmis seklidir. sanirim bu hareket ilk once britanya'da yasayan cogunlugu pakistanli olan isci sinifinin irkciliga karsi tavir almasiyla baslamis daha sonra diger (ingiliz) iscileri de icine almistir. anarsizm, kadin haklari, politika'dan tut da veganliga kadar her konuda normal gidisatin tersine bir tavir takinan insanlarin muzigi olarak da bilinir. kisacasi punklarin her konuda soyleyecek bi sozleri vardir. punk sadece bir muzik turunden ote bir yasam bicimidir. zira bunun kaniti cogu baba punk grubunun (bundan kastim sex pistols ve onun mtv turevleri degil) les gibi muzik yapmasidir. ne yazikki bad religion disinda pek dinleyesim yok bu muzigi.
  ... cemcuk