1. 1.
  adını anadolu parsının latince isminden alan, tübitak'ın geliştirip, türkçeleştirdiği ücretsiz linux işletim sistemi.
  halihazırda tam kurulumu mümkün olmayıp cd den çalışmakta...
  9 ... infantes
 2. 2.
  artık halihazırda kurulumu vardır. bahsi geçen adreslerde kurulum belgesi bulunmaktadır. tamemen türkçedir. zemberek adlı türkçe doğal dil işleme kütüphanesi vardır. pisi adlı paket kurulum eklentisi vardır. yalı adlı kurulum programı vardır. özetle tamamen orjinaldir.

  ayrıca anadolu parsı türkiye için endemik olup soyunun tükendiği düşünülmektedir.
  4 -1 ... zemberek
 3. 3.
  devletin kuvvetle muhtemel ab ülkerinden esinlenerek günün birinde bütün devlet dairelerini geçirmeyi hayal ettiği linux versiyonu. ilk sürümü geçenlerde yayınlandı. internete bağlamak için 3 gün uğraştım ama kendisi ile iletişim kuramadık. birde bunun server versiyonu çıkacakmış. konuşmayı yeni söken çocukların bile driversiz tanıdığı realtek 8139 u tanımayan bir işletim sisteminin server versiyonu eminim çok entry lere gebe.
  5 -1 ... uzaklarda
 4. 4.
  1.1 Alfa3 sürümü upload'a sunulmuş olan linux sürümü, yakın zamanda 1.1 kararlı sürümünün çıkmasını bekliyoruz ailecek.
  2 ... salla gitsin
 5. 5.
  Milli savunma bakanlığı bünyesindeki Askeralma dairesi başkalığı tarafından kullanılacak ana işletim sistemidir artık kendileri.
  http://cekirdek.pardus.or...og/blog.cgi?file=asal.txt
  http://gezegen.uludag.org.tr/
  2 ... lync
 6. 6.
  türk yapımı işletim sistemi. microsoft ürünlerine vereceğimiz abartı paralar yerine kullanılabilecek anadolu parsı.
  5 ... belixuis
 7. 7.
  an itibariyle intel mimarisi kullanan apple bilgisayarlara da kurulabilmektedir.
  3 ... lync
 8. 8.
  pardus

  Tubitak tarafından geliştirilmeye başlanmış, gönüllülerce destelenen türkiyenin geleceğinde büyük öneme sahip işletim sistemidir.
  Bir Linux dağıtımıdır.

  Bir Microsoft işletim sistemi 300 TL + microsoft office2003 380 TL (xp pro 780TL) = 680TL mininum fiyat
  Virus derdinide düşünürseniz en az 50 antivirus , ticari yazılımlar için yine tonlarca para..
  Birde sunucu kurucam derseniz 1000 TL de oraya..
  Artık paranız kalırsa birde bilgisayar alırsınız bunları kullanmaya..

  Pardusda OpenOffice,Gimp(Photoshop),Amarok(winamp desem çok hafif kalıcak, siz şarkı dinlerken yanda sözlerini gösteriyor en basit özelliği),
  juk(winamp),kaffein(media player),mplayer(o da media player),KMplayer(o da media player), kopete(messenger),amsn(o da messenger),gaim(o da messenger),
  Nvu(Dreamweaver),firefox(explorer),konquer(o da exp.),Blender(3 boyutlu modelleme programı)..
  bunlar gibi yüzlercen açık kaynak kodlu program sadece sizin isteğinize bağlı ücretsiz..

  Ufak bir matematik hesabı yaparsak
  Bir bilgisayara 1000 TL (en az 1000) den bir şirketiniz var 30 bilgisayar, biraz daha büyütelim bir üniversite 300 bilgisayar,
  biraz daha büyütelim ülke olarak 1.000.000. bilgisayardan 1.000.000.000 TL (1 katrilyon eski TL )

  Ya biz korsan kullanıyoruz ne parası ? diyorsan
  1) Ne zamana kadar korsan kullanabiliceksin ?
  2) Siz evde korsan kullanıyorsunuz, herhangi bir şirket veya devlet kurumunun böyle bir imkanı var mı ?

  Askere alma şubesi Pardusa geçti 4.500 bilgisayarla tasarruf 5.000.000 TL den daha fazla..

  Donanım desteğine gelince hangi işletim sistemi donanım sürücüleri kendi yazıyor ? Pardus modemimi tanımadı tüü kaka demeden önce düşünceksin,araştırcaksın biraz bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayacaksın.Donanımın Pardus tarafından tanınmıyorsa donanımının sorunudur bu windows hiç bir donanım sürücüsünü kendisi yazmıyor hatta donanım üreticilerinden donanımın benim işletim sistemimde çalışsın istiyorsan şu kadar para aticaksın diyor, neden diyor ? tekel o yüzden.. Neden Ab'de, Çin'de büyük birçok firmada linuxa geçiş başladı? Bu tekelci yaklaşımlardan. Eğer donanımın herhangi bir Linux dağıtımıyla uyumsuzsa mail atıcaksın ben linux sürücülerini istiyorum diyeceksin.

  isteyen kullanır destek olur Pardusun gelişimine isteyense uzaktan seyreder ben almayım der parayıda bayılır sebepsiz çöken işletim sistemine. Ama ister sev ister sevme mecburen geçeceğiz Linux dağıtımlarına fakat biraz ileri görüşlü olup erken davranırsak iyi ederiz.
  Ülke olarak hep birşeyleri geriden takip ettik, en azından bilgi çağında bilgiyi kendimiz üretelim kodları açık sistemler kullanalım.Geriden gelmeyelim yine.

  Linux dağıtımı kullanan firmalara örnek isterseniz
  Google, Nasa, IBM , HP , SUN vb. ayrıca o hayranlıkla izlediğiniz görsel efektlerde Linux yüklü makinelerde yapılıyor.

  Eski bir inanışa göre Linux dağıtımlarının görsellikten uzak olduğu söylenir, birde burdan bakabilirsiniz.
  http://www.youtube.com/watch?v=w8nHA7_4rxI+ 3 boyutlu masaüstü ve Pardus.
  16 -1 ... penguu
 9. 9.
  Mandrake linux sürümünde windows'un kendi tanımadığı lifeview marka bt8xx kırmık'lı(chip) tv kartları otomatik olarak tanınıyor. Eğer çok merak edersek DiE(devlet istatistik enstitüsü) mantığıyla piyasada ki belli markadaki belli ürünleri toplar tak-çıkar şeklinde test ederiz. Eminim ki son RedHat yada Mandrake linux sürümü kendi başına tanıma oranında daha başarılıdır. Neden dersek , linux sürümlerinin daha hızlı geliştirildiği örneğini verebiliriz çünkü açık kaynak.

  Evet linux çok önemlidir.. Çin , devlet içerisinde tamamen linux kullanımına geçmiştir. Bizde de durum ortada zaten. Üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği ve BÖTE(Bilgisayar Ve Öğretim Teknolojileri) bölümlerinde şu sıralar linux ve unix bilgilenimi ön plandadır. Linux kesinlikle gelecektir yarın amerikan hükümeti microsoft'a bile nanick deyierip kendi linux'una geçebilir(kapitalizm sen çok yaşa nasıl olsa en önemlisi para)
  9 -1 ... maniacdepressive
 10. 10.
  pardus'un sloganı "ulusal dağıtım"dır. ne hoş bir tesadüftür ki, pardus geliştircileri kısaca uludağ demektedirler bu slogana...
  8 ... lync