bugün

Apple'ın Tarihçesi
Dünden Bugüne Apple
Apple

Başarıya ulaşan ilk mikrobilgisayar Apple' ındır. Apple 1, bir garajda Steve Jobs ve Stephen Wozniak tarafından geliştirilmiştir. Bilgisayarın gelişimi için gerekli parayı Jobs Volkswagen' ini, Wozniak ise hesap makinesini satarak toparlamışlardır. Ellerine geçen, toplam 1350$ ile, garajda 15 adet Apple 1 üretip ülkedeki bilgisayar şirketlerine sattılar. Apple 1 666.66$' dan 200 adetin altında sattı. Çünkü Wozniak herkesin kendi bilgisayarını monte edebilmesi için planları serbest olarak dağıtıyordu. 1977 yılında Apple 2 tanıtıldı. Apple 2, Apple 1'den oldukça fazla gelişmişti (klavye, güç kaynağı, renkli grafik gösteren monitör.) Apple 2' nin ilk olarak gazeteciler tarafından alınması onun iş dünyasında tanınmasına neden oldu. Jobs ve Wozniak Apple şirketini kurarak, onun Amerikan tarihinde ki en hızlı gelişen firmalardan biri olmasını sağladılar. Satışları 1977 yılında 1 milyon dolardan azken, 4 sene sonra 300 milyonu aştı. 1983 senesinde 1 milyon adet Apple 2 satışı sonrasını izleyen 12 ayda yine 1 milyon adet satış yapıldı. Her iki kurucu değişik sebepler sonucu firmadan ayrıldı.

IBM PC

O zamana kadar sadece büyük ve pahalı bilgisayarlarla ilgilenen diğer büyük bilgisayar firmaları, Apple 2' nin başarısını dikkatle izliyorlardı. Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olan IBM' de bu olaydan oldukça etkilenmişti. Bütün prensiplerini gözardı ederek kendi mikrobilgisayarı olan IBM Pc'yi geliştirebilmek için, Florida, Boca, Katon' da özel bir grup kurdu. Bu bilgisayar 1981 yılında tanıtıldıktan hemen sonra diğer firmaların üretimlerinde kullanılan örneği teşkil etti. Endüstrice önemli bir atılım yapan Philip Esteridge, 1981 senesinde Dallas' da meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybetti.

Apple/Macintosh

1983'de Apple bilgisayar, kullanımı çok kolay olan Lisa isimli bir bilgisayar yaratırken sembol, menü ve mouse' un kullanıldığı Xerox'un PaloAltoResearchCenter(PARC) tarafından yapılan bilgisayarın teknolojisinden yararlandı. Menülerin gelişimi 1970' lerde Parc firmasında Dan ingalls tarafından yapıldı. Mouse fikri ise yine aynı zamanlarda Sten Ford Research Center'de çalışan Doug Engelbart tarafından ortaya çıkarıldı. Sembol ve menülerin yaratılması kullanıcıların komutları ezbere bilme yada onları hatırlama olayını ortadan kaldırıyordu. Lisa 10.000$ altında belirli bir sayıda üretildi. Bununla beraber Lisa 1984 yılında ortaya çıkarılan Apple Macintosh un önderliğini yaptı. Bu bilgisayar tarihinde önemli bir dönüm notası oluşturdu. O sadece kullanımı kolay değil, aynı zamanda kuvvetli ve ucuz bir bilgisayardı. Apple, 1985' de Apple Laser Writter' ı piyasaya çıkardıktan sonra, Macintosh ile beraber masaüstü yayıncılıkta lider duruma geçti.

kaynak: Ömercan Susam
http://www.turkmac.com
türkçe : elma
laptopları 2500 dolardan başlayan firma. değer mi?? orasını alan birine sormak lazım..
normal pcler yeni yeni 64 bit işlemçilerle çalışmaya başladıkları bu gün apple 512 bit işlemcili 10 ghz gücünde 1 terabyte hdd kapasiteli power mac quadlari piyasaya sürdü, bu yüzdende biraz pahalı ama hakkı değil mi ?
apple pie vardır birde amerikalaıların dünyaya yadıgı meshur bir tatlıdır sıcak yenir güzeldir vesselam.
iPod un sahibi firma. mp3 player konusunda piyasanın en iyisi bence.
meyve anlamında kullanırsak havvanın yediğine denk gelir.
piyasadaki en estetik cihazları üreten marka.
mp3 playeri ipod laptopu ibook olan marka...
ipod satışlarıyla paranın amına koymuş şirket.
(bkz: imac)
(bkz: ibook)
grafik ağırlıklı kullanım alanında akla ilk gelen ürünlerin sahibi olan yaratıcılık konusunda hep 1 adım önde olan marka. pahalı fiyatı, dar program yelpazesi *, upgrade'in kısıtlı olması ise apple'ın olumsuz yanları.
iMac ipod gibi bilgisayar mucevheri ureticisi.Aşık eden tasarımların ureticisi.Ha birde 1984 reklamı cok meshurdur meraklısına *
http://www.youtube.com/watch?v=SGrGGWYqqI8&mode=related&search=
orjinal adı SIB olan,Iran'lı genc yonetmen Samira Makhmalbaf'ın 17 yasındayken cektiği belgesel tarzı bir film.Babaları tarafından 11 yasına kadar evden dısarı cıkarılamayan 2 kız cocugunun,daha sonraları gercek hayatı kesfetmelerini anlatan bu belgesel, cocuk gelısımınde sosyal cevrenın ve iletişimin ne kadar onemlı oldugunu hatırlatır.Elma yasak elmaya hitaben kullanılmıs, filmde elmayı yiyen genc kızlar hayata donmustur.
tasarımlarını frogdesign şirketi tarfından yapılan markadır.
forest gump'ın teğmen deeen'den aldığı mektupla meyve şirketi sandığı firma.
dünya güzeli makinalar ve şahane işletim sistemi yapan firma.
Kendileri iPodu ureten firmadır.En iyi ipod ureticisi gibi sacma bir sıfat ile anılmamalıdır.iPod zaten markadır.Cihaz media playerdır.Macintosh ise hiç bir sekilde exe programlarını windows'un yandan yemiş viruslu arabirimi'ni aratmaz.Msn de microsoft office'de catur cutur calısır.Asla ve asla guzel gorunumlu bir kutu degildir.Apple apayrı bir dunyadır ve tanrısı steve jobstur.
pencere sistemini, fareyi, masaüstü olayını ve daha birçok kolaylığın ilk kullanıcısıdır. windowsun gururu vista'daki tüm uygulamaları yıllardır kullanan bilgisayar markasıdır.
(bkz: world wide developers conference)
ürettiği herşeyin önüne "i" koyan firma. (bkz: imac), (bkz: ibook), (bkz: ipod).
bir gün bne adında bir aygıt üretmelerinden korkuyorum.
türkiye distributoru bilkomdur. koç holdinge bağlıdır. doğal olarak bir mac bilgisayarı amerikadakinden daha fazla paraya alırsınız. çünkü sahibi maatteessuf koçtur.
iphone'un fıyatının bir anda $599 dan $399'a düşmesiyle iphone'u satışa çıktığı günlerde alan müşterilerini üzen firma. hatta apple ceosu steve jobsa o kadar çok şikayet maili gelmişki, sonunda dayanamayıp iphone sahiplerine ana sayfalarında açık bir mektup yazarak iphone'u $599 alan herkese $100 dolarlık hediye çeki verdiklerini belirtmişler. ne hoş.

http://www.apple.com/hotnews/openiphoneletter/
bilgisayarın ferrarisi.* *
Bursa'ya magaza açmış. hayırlı olsun.
gwyneth paltrow ve chris martin in çocuklarının ismi.*