1. 1.
  Apple'ın Tarihçesi
  Dünden Bugüne Apple
  Apple

  Başarıya ulaşan ilk mikrobilgisayar Apple' ındır. Apple 1, bir garajda Steve Jobs ve Stephen Wozniak tarafından geliştirilmiştir. Bilgisayarın gelişimi için gerekli parayı Jobs Volkswagen' ini, Wozniak ise hesap makinesini satarak toparlamışlardır. Ellerine geçen, toplam 1350$ ile, garajda 15 adet Apple 1 üretip ülkedeki bilgisayar şirketlerine sattılar. Apple 1 666.66$' dan 200 adetin altında sattı. Çünkü Wozniak herkesin kendi bilgisayarını monte edebilmesi için planları serbest olarak dağıtıyordu. 1977 yılında Apple 2 tanıtıldı. Apple 2, Apple 1'den oldukça fazla gelişmişti (klavye, güç kaynağı, renkli grafik gösteren monitör.) Apple 2' nin ilk olarak gazeteciler tarafından alınması onun iş dünyasında tanınmasına neden oldu. Jobs ve Wozniak Apple şirketini kurarak, onun Amerikan tarihinde ki en hızlı gelişen firmalardan biri olmasını sağladılar. Satışları 1977 yılında 1 milyon dolardan azken, 4 sene sonra 300 milyonu aştı. 1983 senesinde 1 milyon adet Apple 2 satışı sonrasını izleyen 12 ayda yine 1 milyon adet satış yapıldı. Her iki kurucu değişik sebepler sonucu firmadan ayrıldı.

  IBM PC

  O zamana kadar sadece büyük ve pahalı bilgisayarlarla ilgilenen diğer büyük bilgisayar firmaları, Apple 2' nin başarısını dikkatle izliyorlardı. Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olan IBM' de bu olaydan oldukça etkilenmişti. Bütün prensiplerini gözardı ederek kendi mikrobilgisayarı olan IBM Pc'yi geliştirebilmek için, Florida, Boca, Katon' da özel bir grup kurdu. Bu bilgisayar 1981 yılında tanıtıldıktan hemen sonra diğer firmaların üretimlerinde kullanılan örneği teşkil etti. Endüstrice önemli bir atılım yapan Philip Esteridge, 1981 senesinde Dallas' da meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybetti.

  Apple/Macintosh

  1983'de Apple bilgisayar, kullanımı çok kolay olan Lisa isimli bir bilgisayar yaratırken sembol, menü ve mouse' un kullanıldığı Xerox'un PaloAltoResearchCenter(PARC) tarafından yapılan bilgisayarın teknolojisinden yararlandı. Menülerin gelişimi 1970' lerde Parc firmasında Dan ingalls tarafından yapıldı. Mouse fikri ise yine aynı zamanlarda Sten Ford Research Center'de çalışan Doug Engelbart tarafından ortaya çıkarıldı. Sembol ve menülerin yaratılması kullanıcıların komutları ezbere bilme yada onları hatırlama olayını ortadan kaldırıyordu. Lisa 10.000$ altında belirli bir sayıda üretildi. Bununla beraber Lisa 1984 yılında ortaya çıkarılan Apple Macintosh un önderliğini yaptı. Bu bilgisayar tarihinde önemli bir dönüm notası oluşturdu. O sadece kullanımı kolay değil, aynı zamanda kuvvetli ve ucuz bir bilgisayardı. Apple, 1985' de Apple Laser Writter' ı piyasaya çıkardıktan sonra, Macintosh ile beraber masaüstü yayıncılıkta lider duruma geçti.

  kaynak: Ömercan Susam
  http://www.turkmac.com
  7 -3 ... crypto
 2. 2.
  türkçe : elma
  6 -1 ... aquantass
 3. 3.
  laptopları 2500 dolardan başlayan firma. değer mi?? orasını alan birine sormak lazım..
  8 ... arjen robben
 4. 4.
  normal pcler yeni yeni 64 bit işlemçilerle çalışmaya başladıkları bu gün apple 512 bit işlemcili 10 ghz gücünde 1 terabyte hdd kapasiteli power mac quadlari piyasaya sürdü, bu yüzdende biraz pahalı ama hakkı değil mi ?
  3 -2 ... crypto
 5. 5.
  apple pie vardır birde amerikalaıların dünyaya yadıgı meshur bir tatlıdır sıcak yenir güzeldir vesselam.
  2 -1 ... karpuzkabugu
 6. 6.
  iPod un sahibi firma. mp3 player konusunda piyasanın en iyisi bence.
  4 -1 ... witch
 7. 7.
  meyve anlamında kullanırsak havvanın yediğine denk gelir.
  2 -3 ... gamsız dansöz
 8. 8.
  piyasadaki en estetik cihazları üreten marka.
  4 ... eqin
 9. 9.
  mp3 playeri ipod laptopu ibook olan marka...
  4 ... imitasyon
 10. 10.
  ipod satışlarıyla paranın amına koymuş şirket.
  (bkz: imac)
  (bkz: ibook)
  4 ... manson
 11. apple Başlığındaki Önemli Entry'ler