1. 1.
  Söğüt'ün bağrından doğarak, rüyalarda kurulup, dualarda yükselen muhteşem bir ağacın yeşeren ilk tomurcuğu...
  Osman Gazi, kendi rüyalarının ötsinde hedefi olan bir lider, savaş meydanlarında ön saflarda savaşacak kadar gözü pek bir kumandan, ömrünü bir kıl çadırda geçirecek kadar tevazu sultanı, istikbaldeki muhteşem tarihin ilk rüyalarını, bir söğüt ağacının dalları altında gören bir gönül adamı...
  9 -1 ... farabi
 2. 2.
  tarık buğra osmancıkadlı romanında hem osmanlı imparatorluğunun kuruluşunu hem osman gazinin biyografisini yazmıştır. osmancık gençliğinde o kavga senin bu meşk benim demiş ve babası ertuğrul gazi beyliği bırakacağı zaman, beyliği kendisine değil abileri savcı veya gündüz beyler için uygun görmüştür.ama aşk adamı kanatlandırır derler ya şeyh edebalinin kızına aşık olunca yola gelmiş ve bilinen macerayı başlatmıştır.
  1 ... registerlater
 3. 3.
  orhan gazi'nin babasıdır. turbesi bursa tophane'de orhan gazi'nin türbesiyle yanyanadır.
  1 ... koko
 4. 4.
  türbesine gittiğimde bakımsız bulup nerdeyse ağlayacağım ecdattan biri.*
  3 ... palta
 5. 5.
  bursanın merkezini de içine alan semti...
  ... original
 6. 6.
  (bkz: bursa)
  ... original
 7. 7.
  osmanlı devletinin fiilen kurucusu, ertugrul gazinin oğludur.
  ... hasnicktir
 8. 8.
  hocası seyh edebali 'nin damadı.
  2 ... martyns
 9. 9.
  osmanli sultanlarinin ilki.
  babasi ertugrul gazi'dir.
  27 yil saltanatligi vardir.

  turbesi bursa'da bulunmaktadir.
  1 ... butch coolidge
 10. 10.
  Kaynaklarin, sâlih, dindar, kahraman, cesur ve merhametli bir kimse olarak tanittigi Osman Gazi, üç günde bir yemek pisirtip fakirleri doyurmak, çiplaklari giydirip donatmak, dul ve yetimleri gözetip korumak gibi iyi hasletlere sahip bir kimse idi.

  Hak ve adalete saygili, üstün yeteneklere sahip bir hükümdar olan Osman Gazi, ününü kilicindan ziyade adalet severligi ile saglamisti. Feth ettigi yerlerde ser'î hükümlere göre hareket eder, tebeasi arasinda irk, din ve milliyet farki gözetmezdi. Güçlü bir komutan oldugu kadar sabirli ve olgun bir idareci idi. Yaninda çalisanlar, kendisine karsi büyük saygi gösterirlerdi.

  En zorba kimseler bile onun huzurunda saygi ile hareket ederlerdi. O, kuvvet ve zenginlikten ziyade adalete daha çok önem veren, güçlü bir irade ve hosgörüye sahip bir hükümdardi
  1 ... vezir tonyukuk