1. 1.
  Öğrenildiğinde insanlara hayal ettikleri her şeyi başarabileceklerini vaad eden gaz eğitimi. O ana kadar hiç bir halt becerememiş olan bir ebleğin bile nlp eğitimi alınca birden başkalaşıma uğrayıp bill gates gibi başarılı bir iş adamı, Steven Spielberg gibi bir yönetmen, michael jordan seviyesinde * bir basketbolcu olunabileceğini vaad eder. "Onlar başarabiliyorsa siz neden başarmayasınız" cümlesi ile kendi içine çektikten sonra, cüzdanındaki bütün parayı alarak serbest bırakırlar.

  Her yüzyılda umut tacirleri olduğu gibi günümüzün umut tacirlerinin metodu da budur. Bu umut tacirlari, Kariyer sahibi, başarılı ve zengin olmayı vaad ederek insanlara umut dağıtıp tonla para toplamak isteyenler nlp eğitmeni sıfatıyla aramızda dolaşmaktadırlar.

  Bir insanın nlp'den kazanacağı tek şey psikolojik sorunlardır. Zira nlp'nin söyledikleri o ana kadar insan bünyesinin kabul ettiği gerçekleri rayından çıkarmakta ve yeni bir zemine kaydırmaktadır. nlp öğrenimi için verilen paranın iki katını da psikiyatr'lara vererek eski, mutlu hale ancak dönülebilir.

  Açılımı Neuro Linguistic Program yani sinir dili programı'dır
  15 -5 ... zall
 2. 2.
  1970li yılların başında California-Santa Curus Üniversitesinde Richard Bandler, Gestatt ekolünü araştırırken ona aynı üniversitede dilbilimci olarak çalışan John Grinder de katılır. Araştırmaları sırasında dönemin ünlü terapisti Milton Erickson un başarıları dikkatlerini çeker. M. Erickson bilinen yöntemlerle çok uzun sürecek tedavi sürecini çok kısaltmış ve daha az çaba gerektirecek yeni yöntemler keşfetmiştir. Bu başarıyı inceleyen J. Grinder ve R. Bandler aynı başarıyı elde etmek için onu modellemeye başladılar. Bu yöntemde davranış ve düşüncelerimizde bilinçsiz aklın büyük büyük rolü olduğu tezi vardı. M. Erickson bilinçsiz akılla nasıl iletişim kurulabileceğini ve bilinçsiz aklın çalışma prensiplerini bulmuş; böylece pek çok insana değişimi kolayca sağlamıştır.
  R. Bandler ve J.Grinder M. Erickson un bu yönlerini modelleyerek çalışmaya başladılar. Yaptıkları uygulamalar sonucunda kendileri de M. Ericksonun elde ettiği sonuçları almaya başladılar.
  Dönemin ünlü aile terapisti Virginia Satir in yaptığı çalışmalar da çok başarılıydı. insanlarla kurduğu iletişim ve sistem düşüncesi bu başarının temeliydi. Virginia Satir in modellenmesi de aynı başarıyı getirdi ve önceki bilgilerle birleşince yeni ufuklar açtı.
  Önceden yapılan araştırmalarda başarısızlığın sebepleri, başarısızlığın nasıl önlenebileceği üzerinde yoğunlaşmıştı. J. Grinder ve R. Bandler, başarısızlığın nedenleri değil başarının nasıl elde edildiği üzerinde durarak bu işe başladılar. Başarı nedir? Kimler başarılı oluyorlar? Başarılı insanların ortak yönleri nelerdir? Çok çalışanlar mı başarılı oluyorlar? Gibi birçok temel sorunun cevabını araştırmaya başladılar.
  Bu arada çok can alıcı bir soruyu da araştırdılar: başarı bir tesadüf mü yoksa öğrenilebilir mi? ya da başka bir deyişle herkes başarılı olabilir miydi? Bu soru. Başarılı insanlar üzerinde yaptıkları araştırmalarda başarılı insanların ortak özelliklere sahip olduklarını ve bu özellikler sayesinde başarı gösterdiklerini gördüler. Başarısız insanların da ortak yönleri olduğunu gördüler. Başarısız ve başarılı insanlar arasındaki farkları belirlediler. Ve şöyle sonuçlara ulaştılar:

  BAŞARI, BiR TESADÜF DEĞiLDiR, Her insan başarılı olabilir. Bazı insanlar başarılı olmayı farkında olmadan öğrenirken bazıları yine farkında olmadan başarısız olmayı öğrenmektedirler. Başarısızlığı öğrenen insanlar ne kadar çalışsalar da başarıyı yakalayamıyorlar. J. Grinder ve R. Bendler çalışmalarında neyin, nasıl, kötü yapıldığı üzerinde durmak yerine neyin, nasıl iyi yapıldığı üzerinde yoğunlaştılar. Kazandıkları bilgi ve deneyimler ışığında başkalarına da başarılı olma yollarını öğreterek onlara da başarılı olma becerisi kazandırdılar. Wayt Woodsmall Bendler ve Grinderin çalışmalarına katılmış ve özellikle de modelleme konusunda NLPye yeni bir boyut kazandırmıştır.
  Yaptıkları çalışmaları ve buluşlarını Neuro Linguistic Programming (NLP) adı altında sistemleştirdiler. Türkçede Sinir Dili Programlaması şeklinde adlandırılan bu bilim dalı Amerika ve Avrupada kısa zamanda yaygınlık kazandı.
  Ardından dünyanın pek çok ülkesiyle birlikte Türkiyede tanınıp yaygınlaştı. Son yıllarda ülkemizde bir çok kişi NLP üzerinde çalışmaya başladı ve NLP hızlı bir şekilde yaygınlaştı.
  3 -2 ... nirvana
 3. 3.
  gayet gereksiz, ici bos kofti emel.
  1 -4 ... sosyoklon
 4. 4.
  kişisel olarak mükemmelleşmeyi kolaylaştırabilecek programdır.kişinin bilinç altını eğitmesi ve eksik algılarının güçlendirilmesini amaçlar.aslında bu dediğim kadar basit değil ama bize bu kadarını anlattılar.4 adet evre var insanın hayatında
  binçsiz yetersiz: bu safhada pek mutluyuzdur zira herhangi bir şeyin farkında değilizdir zaten
  bilinçli yetersiz: bu safhada bir şeyi öğrenmiş bulunmakta ama becerememekteyizdir. üzgünüzdür
  bilinçli yeterli: bu safha öğrenme aşamasıdır.zordur çoğu insan bu safhada pek çok şeyden yapamıyorum,zor,zamanım yok vs gibi sebeplerle vazgeçer
  bilinçsiz yeterli:bu safha nirvanaya ulaşmaktır.etrafınıza bakın sizin çok kolayca yaptığınız pek çok şeyi yapamayan yaparken zorlanan insan göreceksiniz.bu sizin bu işi artık otomatiğe bağladığınızı kendinizi yormadan yapabileceğinizi göstermektedir. eğer devamlı araba kullanan birisi iseniz ne zaman vitesi değiştireceğiniz ne zaman pedallara basacağınıza dikkat etmezsiniz vücudunuz kendi reaksiyonunu verir gibi...
  bir çok başarılı insan başarılı oldukları konuşarda bu seviyede olduklarından doğuştan gelen bir yetenek,mucizev bir hediye gibi gözüken şey aslında çalışılarak öğrenilebilecek birşeydir.

  karşınızdaki kişilerle konuşuyorsunuz ama, sizi anlamıyorlar değil mi?bunun sebebi bir birinizden farklı algılara sahip olmanızdır.
  3 tip algı var:Görsel,işitsel,kinestetik(duyusal) kişilerin algıları farklı ise saatlerce konuşup anlaşamayabilirler.o yüzden mazhar alanson belli bir kısım tarafından sevilirken,orhan gencebay daha büyük kitlelere hitap eder...

  eksikliklerinizi belirleyip bunları geliştirmenin anahtarını verir nlp, bununla beraber 3. kademeyi yapmaktan her seferinde imtina etmek gelişimimiz önündeki en büyük engeldir.nlp mucize vaadetmez.kendinizin farkına varmanızı sağlamaya yardımcı olur.
  4 -1 ... karga
 5. 5.
  (bkz: 21 gunde nlp)
  ... vincent vega
 6. 6.
  Nöro-lengüistik programlama ya da kısa ifadesiyle NLP, bir iletişim ve kişisel değişim tekniğidir. Teorik temellerini, davranış terapileri, iletişim teorileri ve Milton Erikson'un hipnoz anlayışında bulan NLP'nin bazı görüşleri, son yıllarda popüler bir hale gelmiştir.

  Örneğin, bireylerin iletişim tarzlarının farklı olduğu, bazılarının görsel, bazılarının işitsel, diğer bazılarının da kinestezik olduğu şeklindeki görüşler.
  3 ... lilith
 7. 7.
  (bkz: beyin programlama)
  1 ... marla singer
 8. 8.
  Kursları para emen, insanın kendisini geliştirmeye yarayan teknik.
  1 ... suran
 9. 9.
  dilbiimci john grindler ile psikolog richard bandler tarafından kurulan ekol. başarılı insanların çalışmalarından sonuçlar çıkarark bunları başkalarına da öğretmeyi böylelikle hayatı hep iyiye yönlendirmeyi hedef alan akımdır. öğretilerinden bazıları;
  -neye inanırsanız o sizin gerçeğiniz olur.
  -her problemin bir çözümü vardır.
  -insanlar kendi deneyimlerini yaratırlar.
  -eğer yaptığın bir işe yaramıyor ise başka bir şey yap.
  -tek seçenek çaresizliktir, iki seçenek çelişkidir, üç ya da daha fazlası özgürlüktür.
  -kişinin davranışı kendisi değildir.
  neurolinguistic programming * duyularımızı en verimli şekilde kullanmamızı söyler, iç ve dış dünyamızda kullandığımız dil ile ilgili pek çok ipucu verir. bu nlp için nlpcilerin söyledikleri şeylerdir ama; işe yarar mı bilinmez... * *
  2 ... sophie
 10. 10.
  ne işe yaradığını tam olarak bilmediğim teknik sayesinde bir ingilizce kursun 5günde ingilizceyi konuşmayı öğretmeyi iddaa etmesini sağlamıştır. kurs kişinin seviyesini belirler ve 3 farklı seviyeden birinde olan kişiye günde 9 saat nlp teknikleri ve ingilizceyi bir arada öğretmesi hadeflenerek açılmıştır. ücreti 2.500ytl olan kurs ücreti acıdır.
  ... andlee