bugün

1975 yılında arkadaşı paul allen ile microsoft şirketini kurmuş, ve çıkardıkları msdos ve sonra windows işletim sistemlerinin çok başarılı olmasıyla dünyanın en zengin adamı olmuş eli ayağı öpülesi yüce insandır.
Asıl adı William (Bill) H. Gates iii olan şahsiyettir. 28 Ekim 1955'de Seattle da doğmuştur. Babası William H. Gates II bir avukat, annesi Mary Gates ise bir ilkokul öğretmenidir. 1994 Yılında Melinda French Gates ile evlenmiştir ve 3 çocuğu vardır.
Dünyanın bu kadar çabuk gelişmesinin sağlayan kişi.MS-DOS u bi otel odasında yazmış bir yazılım dehası.
sabahlara kadar program yazarak ve ortaklarının bir çoğunu dolandırarak zengin olduğu söylenen adam.
satıldığında asla tam çalışmayan, sürekli neredeyse kendi büyüklüğünde yamaları sunulan "işletim sistemi" satarak zengin olan amerikalı
yere 100 $ düsürdügünde egilip alirsa zarara girecek is adami.saniyede 300 $ kazandigi söylenmektedir..egilme ve parayi alma vaktini hesaplarsak; 2 saniyede egilse, 2 saniyede de alip kalksa 4 saniye..4*300=1200 $
(mantikli olmasa da güzel) *
Paranin nasil sicilacagini cok guzel anlatabilecek bir insandir.
mr.money
allah'ın en çok yürü ya kulumdediği kullarından biri
bulunduğumuz çağın en önemli şahıslarından biri. bu adam bir süre sonra ölecek. ve bizler onunla aynı devirde yaşadığımız için gurur duyacaz.

bu adamın asıl yeteneği bilgisayara olan yeteneği değil. yöneticilik yeteneğidir. çok iyi ikna eder. çok iyi konuşur. hiç susmadan saatlerce konuşabilir, saçmalamaz.

zeki olduğunu söylemeye gerek yok zaten. bir aralar microsoft, apple'ın açtığı bir anti-tekel davasında yüksek miktarda para cezası aldı. bill gates para cezası yerine okullara ücretsiz microsoft yazılımları dağıtmayı önerdi ve mahkeme bunu kabul etti. o esnada abd'deki okullarda bulunan yazılımlar apple ürünlerinden oluşuyordu. tabi bu öneri apple'ın itiraz etmesi ile sonradan reddedildi. yani adam en kötü durumda kendi menfaatine bir yol bulmayı becerebiliyor.

aynı zamanda çok mütevazi. dünya'da kendisine yaklaşacak zenginlikte bir insan olmamasına rağmen oturmasında konuşmasında yaşantısında zengin ukalalığı görülmez. sadece kendi işine bakar. bütün çabası işi içindir.

tayyip erdoğan ile görüşmek için türkiye'ye geldiğinde sadece 4 saat kalabilmişti. erdoğan gece yarısı yatağından kalkıp onunla görüşmeye gitmişti.

dünya'daki çoğu süper zenginin zenginliğinin ailesine dayanmasına rağmen. bill gates avukat bir babanın, öğretmen bir annenin oğlu olarak sıfırdan dünyanın en zengin kişisi olmuştur. insana kapitalizmi sevdirir bu adam.

http://channel9.msdn.com/Showpost.aspx?postid=111598
harvard'da halen "on leave" yani kaydini dondurmu$ durumda olmasini, "eger gunun birinde i$ler yolunda gitmezse okula geri donecegim" diye aciklayan esprili sahsiyet.
bi de fıkrası var bu adamcagızın epeyce meshur:

bill gates bir trafik kazasında ölür ve tanrı karşısına çıkar. tanrı kendisini cennete mi, yoksa cehenneme mi göndereceğine karar veremediğini, ancak bir zamanlar hemen hemen her eve bir bilgisayarın girmesine olanak tanıdığı için, ona bir şans tanıyacağını belirtir. kendisine tanınan bu şansa göre, bill gates gitmek istediği yeri kendisi seçecektir. bunun üzerine bill gates, tanrıya cennet ve cehennem arasındaki farkı sorar. tanrı da her iki yeri de kendisine göstereceğini ve bunu kendisinin bulacağını belirtir.

ilk önce cehennemi görmek ister bill gates ve cehenneme yollanır. o da nesi? bill gates gözlerine inanamaz. zira; cehennem, kutsal kitaplarda anlatılan cehennemle alakasızdır. her yer güzel kızlarla doludur ve uçsuz bucaksız bir plajı olan şahane bir deniz vardır görünürde.

bill gates, cehennemi gördükten sonra tekrar tanrı karşısına gelir ve "eğer cehennem buysa, cenneti gerçekten de merak ediyorum" der ve cennete yollanır. bulutların üzerinde, meleklerin arplarla resital verdiği sakince bir yer görür bill gates ve tanrının yanına tekrar döndüğünde ise kararını çoktan vermiştir: cehenneme gitmek istemektedir. tanrı da bunun üzerine "nasıl istersen" der ve kendisini cehenneme gönderir.

bill gates'in cehenneme yollanmasından birkaç hafta geçtikten sonra, tanrı, bill gates'in durumunun ne olduğunu merak eder ve onu kontrol etmek için cehenneme gider.

sürekli bağıran ve alevler içerisinde yanmakta olan bill gates'i gören tanrı, işlerin yolunda olup olmadığını öğrenmek adına kendisinin durumunu sorar. bill gates hayli sinirli ve bitkin bir şekilde, "onca kız, onca kum ve deniz.. hepsi nerede? bu bana gösterdiğiniz cehennemle alakasız bir yer" der. bunun üzerine, tanrı da gayet rahat bir şekilde şöyle yanıt verir:

''that was just a demo, bill'' *
paranın ebesi ile her türlü ilişkiyi yaşamış olan adam.hala çalışıyor ya helal olsun.
windows gibi bir hatalar zinciri oluşturmasına rağman 46.5 milyar dolarlık kişisel serveti ile dünyanın en zengin adamı olabilen şahıs..
ticaretten anlayan birisi ayrıca.10 dolara mal olan bir malı 100 dolara satma yeteneğine sahiptir kendisi.
her yeni sürümde olduğu gibi windows 98'de galasını kendi yapmış gıcır gıcır windowsu yüklerken bilgisayarı çökertmiş ve rezil olmuış şahsiyet
iki yıl içinde bütün görevlerini devredip, emekliye ayrılarak kendini hayır işlerine adayacak olan işadamı.
(bkz: kill bill gates)
Şöhret kazandıktan sonra durup dinlenemezsiniz, çünkü daima arkanızdan gelen bir rakip vardır. (Bill Gates)
Bill Gates Microsoftsun bir seminerinde bilgisayar
sektöründeki gelişmenin hızını anlatmak için şöyle bir
benzetme yapmış.
"Eğer Volkswagen firması son 25 yıl içinde bilgisayar
sektörü kadar hızlı gelişmiş olsaydı bugün 500 dolara
alacağımız arabalara 25 dolarlık benzin koyup dünya turu
atmamız mümkün olacaktı"

Birkaç gün sonra VW firmasının bir basın açıklaması yayınlanmış.
"Eğer otomotiv sektörü Bill Gates in işletim sistemi gibi
gelişmiş olsaydı, her alacağımız arabada tek koltuk olacak,
diğer koltuklar için ekstra lisans parası ödemek zorunda
kalacaktık; arabamız sadece bizim ürettiğimiz benzinle
çalışacak; gösterge tablosundaki tüm ikaz ve uyarı
ışıkları yerine üzerinde
ARABANIZ GEÇERSiZ BiR iŞLEM YÜRÜTTÜ VE KAPATILACAKTIR
yazan tek bir lamba olacaktı. Ayrıca her kazadan sonra
arabanın hava yastıkları açılmadan önce bir düğmenin üzerinde
HAVA YASTIKLARI AÇILACAK EMiN MiSiNiZ
diyen bir ışık yanacaktı"

http://www.efsaneler.com
yaşından 15-20 yaş daha fazla gösteren, zekasının ve zenginliğinin bedelini, zihinsel ve bedensel çöküntüyle yaşayan insan.
windows programını bulan kişi. aynı zamanda dünyanın en zengin kişisi.
günde 50.000 e-posta almaktaymış kendisi. nasıl bir kıvırma yeteneğine sahip olduğunu anlamak için daha önce de bir yazar arkadaşımızın söylediği gibi microsoft mühendisleriyle birlikte windows 98'e bir donanımın ne kadar kolay tanıtıldığını gösterirken çıkan mavi ekran sonrası "that's why we are not shipping yet"(işte bu, ürünü neden henüz satışa çıkarmadığımızın açıklaması) gibisinden bir cümle söylemiştir. ve son olarak amerika'nın dünyada ekonomik anlamda lider güç olması için başka milletlerden de olan zeki insanları bünyesinde toplaması gerektiğini açıklayan çok ilginç bir yazısı vardır. çat pat ingilizce bilenlerin de anlayacağı sadelikteki yazı için;

--spoiler--
http://www.washingtonpost...2/23/AR2007022301697.html
--spoiler--

2007 sonunda şirketteki pozisyonundan ayrılacağını açıklamıştır.

-bırakılır mı lan orası. *
-hacı hep iş hep iş, adam tatmin oldu tabi.

microsoft.com altında sayfası bile var.
-olsun o kadar

--spoiler--
http://www.microsoft.com/...s/exec/billg/default.mspx
--spoiler--
turist olarak uzaya çıkmak isteyen zenginler kervanına katılmış şahıs.
http://www.ntv.com.tr/news/405241.asp
rte ile kafa kafaya verip, dünyadaki penguenlerin kökünü kurutmak için planlar yaptığını düşündüğüm kişidir. * *