1. 1.
  koyu bir faşizm hareketidir. nazizimde führer yani şef ulu bir varlıktır. halkın kaderine, hayatına, herşeyine o yön verir. onun buyrukları tartışılmaz. bu sistem ırkçılık görüşüne dayanır.
  2 -1 ... atipik
 2. 2.
  Adolf hitler'n liderliginde 1933'ten 1945'e kadar almanya'yi yoneten partinin ideolojisi.
  1 ... akardia
 3. 3.
  faşizan olguların birleşip bir araya gelmiş halidir.
  -2 ... dumanalti
 4. 4.
  lan hatta hitler'in artı değer teorileri üzerine bir dizi açıklaması mevcut. ve fakat adındaki nasyonelin makat kaynaklı olduğunu anlayamayan bünyelere dönemsel kanka mussolini faşizmi tavsiye edilir. hadi şimdi stalin'i de al yanına, faşist aşağı faşist yukarı! ha sakın abdullah çatlı'yı almayı unutma... bak bunu da herkes bilir.

  şimdi ben bu entryi yasaklasam da mı saklasam.
  5 -3 ... vernon sullivan
 5. 5.
  milliyetçi sosyalizm olarak bile abuk bir tanımlamaya bile sahip "hade lan sosyalizmin milliyetciliğimi olur" diyerekten utopik bir hadisenin fasızme donustugunu goren ilk ve son uygulayıcısı nazizm almanyası olan dunyanın en boktan sistemi.

  edit:süt üretmek için , dolu olan süt kovasını devirip , ineği kursuna dizip , sizi de dilenmeye mahkum eden sistemidir.
  2 -2 ... gwaihiri
 6. 6.
  faşizmin almanyadaki hali. ilke olarak hiçbir farkı yoktur italyan faşizmden. sadece adındaki sosyalizm takısı zamanında yükselen işçi hareketini yanına çekmek isteyen faşistlerin yaptığı bir manevradır.
  1 -1 ... kisil
 7. 7.
  (bkz: hitler in dunyaya kazandırdıkları)
  1 -1 ... madrid ulku ocaklari reisi
 8. 8.
  hitler ve yardakçılarının öğretisinin adıdır. italyan faşizmine de benzer. asıl düşünce, alman ırkının üstünlüğüdür. akılcılığı, insan haklarını ve hukuk kurallarını reddeder. güçlünün zayıfı yönetme hakkını bulundurduğunu savunur. nazizme inanmayan ve ona karlı çıkan herkesi vatan haini olarak niteler. antisemitizm * ön plandadır. halka kin ve nefret aşlarken, vahşet ve soykırıma ılımlı yaklaşır. tüm yayın ve iletişim organlarını mevcut propagandasına alet etme yetkisine sahiptir.
  1 ... aura
 9. 9.
  alman nasyonal sosyalist işçi partisinin inançlarına ve siyaset alanındaki uygulamalarına denir. "nazi" kelimeside bu partinin almanca adı "national sozialistische deutsche arbeiterpartei" kelimelerinin ilk iki hecesidir. ikinci dünya savaşı sonunda, almanya'nın yenilmesi üzerine nazi partisi ortadan kalktı, müttefiklerin kurduğu uluslararası bir mahkeme, nazi liderlerinden birçoğunu savaş suçlusu olarak idam cezasına çarptırdı.
  nazi partisinin amaçlarından biri alman askeri kuvvetini elden geldiği kadar artırmak, yabancı ülkeleri boyunduruk altına almaktı. bu parti aynı zamanda, totaliter bir hükümetin iş başında bulunmasını doğru buluyor, her çeşit muhalefeti gaddar bir şekilde eziyordu. ayrıca naziler, aşırı bir milliyetçilik güdüyorlar, "aryan" dedikleri kuzey avrupa ırkının öteki ırklardan üstün olduğunu ileri sürüyorlardı. 1919'da hitlerin kurduğu nazi partisi, versailles antlaşması kararlarının yürürlükten kaldırılmasını, musevilere belli bir takım hakların tanınmamasını ve bu ırkın hürriyetlerinin kısıtlanmasını, marks'çı sosyalizmin ortadan kaldırılmasını istiyordu. almanlar'ın birçoğu, nazi partisi'nin siyasetini beğeniyordu.
  1932 seçimlerinde, naziler reichtag'da (alman millet meclisinde) 196 millet vekillği kazandılar. çoğunluğu elde edememişlerse de hitler, çoğunluk liderleri arasındaki anlaşmazlıklardan faydalanarak 1933 yılı ocak ayında başbakan oldu. martta yapılan yeni seçimlerde de naziler çoğunluk sağlayamadılar; yalnız, inançları bakımından, kendilerine çok yakın olan milliyetçiler'le işbirliği yaparak, hükümeti ele geçirdiler.
  23 mart 1933'te kabul edilen bir kanunla alman hükümeti diktatörlük şeklini aldı. 1934 haziranında yapılan kanlı bastırma hareketleri sonunda, hitler'in siyasetini doğru bulmayanların hemen hemen hepsi öldürüldü. bu tarihten ikinci dünya savaşı'nın sonlarına kadar, naziler, almanya'da herşeyi kendi kontrolleri altında tuttular. hükümeti, sanayii, ticareti, eğitimi, dini istedikleri gibi yönettiler. ikinci dünya savaşı, müttefiklerin zaferi ile sona erince, naziler'in işlediği çeşitli cinayetler ortaya çıkarıldı, partide bir daha açılmamak üzere kapatıldı.
  ... hmd1
 10. 10.
  almanya'daki genelevlerin müsebbibi, olması değil olmamasıdır. ah ah.
  1 ... bazlama