bugün

entry'ler (1119)

salçalı yumurta

salçalı yumurtanın bizim evdeki ismi ''cılbır'' dır.

5 ocak 2017 çomü de canlı bomba yakalanması

troll amaçlı yapılmış olduğunu düşünüyoruz. keza kütüphane gayet sakin.

tapestry

bir dokuma çeşididir.
görsel

lahana sarması

yıllar önce tencerede kalan, son en yağlı ve 3 günlük dolmayı annemin zorla yedirmesiyle artık görmenin bile bana eziyet yarattığı yiyecektir. böğğ

ünlü biriyle karşılaşınca verilen tepki

geçenlerde ilginç isimli, güzel şarkılar yapan bi grubun sahnesine gitmiştim. içki sersemiyle barda oturan güzel küpeli beyle hafif kesiştik. ben biraz sigara içmeye indim geldim, tekrar orada mı diye bi baktım ki kendisi mabel matizmiş. belkide adam beni tanıdı mı diye bana baktı bende güzel baktım. velasıl tepkiler ünüler için ''beni tanıdı mı lan'' egosuyla oluyor.

not: hiç bir ünlüyü tanımış gibi yapmam keserim.

avm tuvaletleri

en güzel yani bedava ihtiyaç gidermektir. sürekli temizleniyor olmasıda diğer bi güzel yanı. özellikle heryere dna'larını bırakmaktan çekinen ( yazar burada her klozete götünü koymayan tipten bahsediyor) için iyidir söyledir, böyledir. gelelim sadade, geçenlerde arap turistin biri büyük tuvaletini yapmış olan kızını (2-3 yaşında) tuvaletin lavabosunda kıçını yıkıyordu. yahu bu kadar olmaz bu kadar da iğrençlik olmaz diyorsunuz ama daha niceleri.

ayaklarıyla alafranga tuvalete çıkıp yapmaya çalış(amay)anlar, tıkanan klozetler, sabunsuz lavabolar..

koray candemir

''çocukluğumdan beri dinlediğim'' kelimesiyle başlayan cümleler kurdurur. saçlarında beyazlar fazlalaşmıştı son gördüğüm klibinde. sahi onu göreli de çok oldu. ne oldu bu türk rock gruplarının isimleri hepsi birer birer geri plana aldı kendini.

hani ortada üretken genç grupların olduğunu da düşünmüyorum şöyle kulağıma takılan. eski şarkılarla ovunuyoruz. mesela yine kolay candemirin sade albümü nirvanaya ulaşmış hala kulaklıkları taktığımızda bu albümün şarkılarını dinlemekteyiz.

koray türk rock müziğine katkıda bulunmuş güzel solistlerdendir. ama dinleyicilerini de yeni şarkılarıyla kulak detoksu yapması lazim.

saçları hafif beyazlamış da olsa hala karizmatik bi çekiciliği var bunu asla yeni nesil demet akalın dinleyicileri anlamayacaktir.

yıldızların altında cover şarkısıyla çoğu rock müzik dinlemeyen arkadaşımın depin depin depinip bağıra çağıra söylediğini de şahidim. çünkü sevdirdi..

yeni nesile pop müzikten kurtarması içinde burdan sesleniyorum.

kedi maması

2aydan sonra başlaması gerekiyor çünkü dişleri tam oluşmadığı için kıramıyor kuru mamayı. yada ezerek verebilirsiniz. kuru mama kedi için biraz işkence gibi geliyor bana tek tip olması ve zor tuvaletini yapması falan vs. sadece kumundan kolay kakasını almak için tercih ediliyor. wiskas'ın bu kadar pahalı olması kesinlikle anlamsız. goody marka kuru mama ve konservesi kediye o gün yemek çıkmadığında alternatif.

hatta geçenlerde kuzu etli bi konserve mama almıştım evde yaptığım etli yemek gibi kokuyordu o öğrenci halimle hunharca yemek istedim.

bi de buzdolabınızda sakladığınız konserveyi dolap iyi değilse çok tutmayın. mama bakteri üretiyor onu yiyen kedim parazit kustu ve ishal oldu. antibiyotik baya bi tedavi ettirdik pisiciği.

eğer sokak kedilerine bakıyorsanız mesela evde kedi bakamayan arkadaşlarım da sokak kedileri için satılan kuru kedi mamalarından 5lira civarı alıp taksim gezi parkında yaşayan kedilere götürebilirsiniz.

piiz

neden şimdiye kadar ünlenmek istemediğini anlayamadığım gruptur. seneler seneler önce lise yıllarımda vazgeç gönül, farkında mısın, sen yokken.. ayrıca coverlarıyla gönlümüze taht kurmuş bir gruptu. ancak geçen sene antalya kaleiçinde gezerken grup afişini görünce çok sevinmiş bir o kadar üzülmüştüm. çünkü artık onlarda herhangi bi pub cafede çıkan basit rock grupları arasına girmişti.

ayrıca: yalnız çalışmalarının güzelliğini, solist emirin sesine hiç bir mana bulamayacağım.

ayrıca 1: twitterdan @piizonline'da ulaşabilirsiniz.

ayrıca 2: bu sene problem olmadığı taktirde muhakkak shaker pub'a gidip tanışmak istiyorum. hala dinlemekten vazgeçemeyeceğim güzellikte grup olduğunu itiraf edeceğim. vazgeçemiyor gönül.

alternatif kedi isimleri

benim kedim:

micha'dır.

keko

görüldüğü yerler 500t otobüsüdür.

dolce gabbana light blue

ilk kokladığınızda keskin limonsu bir yaz kokusu daha sonra biraz daha yumuşuyor ve koku yazdan kalma bir günü anımsatıyor. erkek arkadaşım tarafından harika olarak nitelendirildiği aslında çok da kalıcı olmayan gün içinde sürekli yenilemeniz gerektiği yaz parfümü. bi de kapağı biraz sert açılıyor. free shoplarda iki şişe fiyatı türkiyede bir şişe fiyatı kadar.

etik

etik; insanı kendini bilmesiyle veya insan için doğru ve iyiyi yaşamın ne olduğunu, doğru ve iyi yaşamın nasıl yaşayabileceğiyle ilgili sorulardır. ahlak ile farklıdır. çünkü ahlak toplumun kültürü ve yaşayış biçimiyle kurduğu kural bütünüdür ve yere göre değişir. etik kurallar ile bağdaşamaz. örneğin ötanazi (ölüm hakkı)etik midir?
böyle bir durumda bu kararı kararı kimin vereceği, nasıl vereceği sorusu çıkmaktadır.
tıp tekniği günümüzde çok gelişti ve ölüm yapay şekilde uzatıldı. kimi durumlarda yaşamdan çok ölüm uzatmak olabileceği düşünülmekte ahlaki açıdan evet peki etik midir?

(bkz: ötanazi)

aksiyoloji

yunanca axios (değer) ve logos (bilim, öğreti) sözcüklerinin birleşmesiyle oluşmuştur. değerler alanı ilişkileri, özellikle yaşamı, düzeni bakımından aydınlanmayı amaçlar. etik ve estetik değerlerle, bir varlığın kendi huy, mizaç ve seciyesini araştırır.

1. konu: değerlerin öznel veya nesnel, kişisel veya toplumsal olması sorunudur.

2. konu: değerlerin değiştirilip değiştirilmeyeceği.

3. konu: değerlerin hiyerarşisinin olup olmadığıdır.

ayrıca aksiyoloji, neyin iyi olduğu ya da ahlaki değerlerle ilgili bölüme ahlak denir. mutlu insan , mutsuz insan kimdir? ölçütleri nelerdir? ölçüler doğuştan mı yoksa toplumdan mı kaynaklıdır? sorularını irdeler.

epistemoloji

Yunanca episteme (bilgi) ve logos (bilim, açıklama, gerekçe, öğreti) sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur. Türkçedeki karşılığı bilgibilim veya bilgi teorisi adıyla bilinir. bilgi edinme ve bilme konuları üzerinde durur.

-bilginin kaynakları nedir? bilgi nerenden gelir?

-bilginin niceliği ve doğası nedir? zihnin algıladığı dışında başka bir dünya var mıdır?

-bilginin gerçekliği ve güvenilirliği nedir? doğruyu yanlıştan nasıl ayırt edebilirim? bilgilerimiz gerçeğe uygun mu?

gibi sorular sorar.

ontoloji

ontoloji (varlık bilgisi) felsefenin uğraş alanlarından biridir. diğerleri epistemoloji (bilgi sorunu), aksiyoloji (değerler sorunu)dir.
ontolojiden bahsedersek;
varlığın kendinde ele alarak özünü, niteliğini ve niceliğini ele alan felsefe dalıdır.
ayrıca felsefenin ilk uğraş alanlarından biri olup tüm varlık alanını, kozmosu, doğayı ve evreni, bunların oluşumunu, dönüşümünü konularını inceler.
ontoloji boyutunda yanıt aranan sorulardan ilki arkeye ilişkindir. yani tüm var olanların başlangıcı, ilk töz nedir? sorusuna yanıt arar.
- varlıkların kökeninde nesne mi, yoksa ruh ve madde diye iki ayrı nesne mi vardır?ruh ve madde diye iki ayrı nesne varsa bunların nitelikleri?
-evrende olup bitenlerin belli bir amacı var mıdır?
-doğa yasaları denilen zorunlu ilişkilerin varlık nedeni nedir?

2014 yerel seçimleri

adam sandıkta görüşürüz diyordu haklıymış. bu ülkenin eğitim seviyesini gerçekten iyi analiz etmiş.

ak parti ye akp demek

çünkü; adalet ve kalkınma partisinin baş harfleridir. ayrıca ak olmayı hiç hak etmeyen isminde geçen adaletin bir damla olmadığı akepedir.

ustam ve ben

dönemimizin popülaritesi yükselmiş olan osmanlıdan bahsetmek , osmanlı hayatı ndan esintiler taşıyan bir romandır. muhteşem yüzyıl projesi edebiyatımızın bir dönemini böyle etkiledi işte.

suan 250. sayfasındayım bitince editleyeceğim.

(bkz: see you later)

edit: olay söyle başlar,
hindistan şahının bir gün kanuni sultan süleymana beyaz bir fil hediye etmesini bununla birlikte kahramanımız cihanın istanbula yani payitahta gelişini anlatır. hem filbaz hem mimar sinanın çırağı olan cihan, sultanın kızı mihrimah'a olan aşkı sanki kitaba sonradan dahil edilmek üzere geldi. çünkü tarih kitaplarına göre aşık olan mimar sinanın kendisiydi. bu yüzden biraz balon aşk. spoiler vermeyim ama sonunu bu sefer iyi bağlayamamış elif şafak diğer kitaplarına göre. bu kadar negatif eleştiriden sonra en büyük artısı geniş kapsamlı araştırmalarının olması yazarın bir çok kaynağa başvurup bilgilerini zenginleştirmesi olmuştur.

nigde gazozu geldi mi abi

en sevdiğim şey seni sevmektir sayın yazar.