bugün

mutlu insanlar hayatı dengeli yaşarlar. mutlu insanların ortak özelliklerinin en başında, sahip oldukları şeylerle yetinmeleri ve endişe, stres, kaygı oluşturabilecek durumlar üzerine zaman harcamamaları yer alır.

mutsuz insanlar ise bunun tam tersi bir hayat tarzını benimsemişlerdir; sahip olmadıkları şeyler üzerine gereksiz yere düşünür ve çok zaman harcarlar.

mutlu insanlar hayatlarını dengeli yaşarlar ve aile, arkadaşlar, kariyer, sağlık, din gibi kendileri için önemli olan konular dışında pek fazla şeye kafa yormazlar.
Iyi seks hayatlari vardir yani bzde olmayandan.
Genellikle geçmişi ve geleceği kafalarına takmazlar. Anı yaşarlar ve ben daha ne katabilirim hayatıma diye uğraşırlar. Allah sağlık versin gerisi teferruat.
Başkalarının ne dediğini önemsemezler. Kendileri için yaşarlar!
kanımca mutlu insanların en önemli ortak özelliği, küçük şeylerle mutlu olmasını bilmeleridir. küçük şeylerle mutlu olmasını bilmeyen insanlar, paraya, rahata, maddi imkanlara ulaşabiliiler ama mutluluğu yakalayamayabilirler.

mutlu insanlar, hayatın küçük zevklerini kaçırmıyorlar ve acele etmiyorlar: hayat hepimiz için dönem dönem monotonlaşır. bir bakıma bazı rutinlerin olması iyidir, bizleri ek efordan kurtarır ama bu hayatın küçük zevklerini kaçırmamız anlamına gelmez. mutlu insanlar küçük şeylerle mutlu olmayı bilirler ve hayatı aceleye getirmezler.

bunu kilo verme serüvenimizde de kendimize uyarlayabiliriz. eğer acele edip, hızlı kilo vermeye çalışırsak ve kendimize ulaşması imkansız hedefler koyarsak kısa süre sonra başarısız ve sonrasında mutsuz olabiliriz. daha mutlu olmak için emin ve yavaş adımlarla ilerleyelim ve küçük şeylerin değerini bilelim.

çiçeklerin, otların, toprağın kokusunu almak, dağların, ormanların, denizlerin güzelliğine bakmak, dostlarla güzel bir sohbet, lezzetli bir yemeğin tadına vararak yemek…küçük ama mutlu eden anlardır.
Parayı amaç edinmeyip parayı araç görmeleri geçmiş-geleceğe kafa yormamaları ve elalem denen tipitiplere kulak asmayıp diledikleri gibi yaşamalarıdır hiç şüphesiz..
Dopamin hormonları iyi çalışıyordur. O hormon düştüğünde direkt depresyon ortaya çıkıyor zaten. Aşırı yükseldiğinde de şizofreni hastalığına yakalanılıyor.

Ha bir de geneli sorgulama yapmıyordur, detaycı ve mükemmeliyetçi değildir. Takıntı ve şüphe de yoktur büyük ihtimal bunlarda.
mutlu insanlar anlatmazsa bilemeyiz.
cahil olmaları.
neyi dert edip etmeyeceklerini bilrler.
mutluluklarının kendileri dışında hiçbir şeye bağlı olmadığını anlayabilmiş, birey olmayı başarabilmiş, tek başlarına mutlu olmayı öğrenebilmiş olmalarıdır.

https://www.youtube.com/shorts/UHY-qWEpzHs
Gamsız pezevenkler olmaları.
Gamsız olmaları. Veya zengin.
maddiyat, sağlık ve sosyal yaşamları için eşit zaman harcarlar.

cümle kısa ama üzerine kitap yazılır.
üç kollu bir terazi gibi, bu zaman ayırma ve önem verme işi.
birine fazla önem verirsen diğerinden golü yersin.
Her insanın mutlu olma kriteri farklı olduğundan, ortak noktaları varmı bilemedim.
Yarın yokmuş gibi günü yaşayan tasasız insan olmaları. Çok imreniyorum, nasıl başarıyorlar?
ihanete uğramamış olmaları. Çok ihanet gördüm,eşzamanlı ihanetler,en son kardeşim ihanet etti, umursamadım.
Antidepresan içmeleri.
mutlu olmaları olabilir..
iç huzurunu sağlamaları, kendine ve başkalarına yalansız, dürüst olması.
Duygularini düsüncelerinin ürettiginin farkinda olmalari (“thoughts create feelings”). Yani, olaylar, nesneler veya kisiler hakkinda iclerinde olusan duygularin, o olaylar, nesneler veya kisilerden oturu degil de, onlarla ilgili kendi dusuncelerinden oturu olusmasinin farkinda olmalari. Boylelikle olaylari cok da ciddiye almamak gerektiginin farkinda olarak yasarlar. Yani, sana kimse belli bir sekilde hissettiremez, sana bunu dusuncelerin hissettirir. Bu sebepledir ki insanlar ayni olaylara farkli tepkiler verebiliyorlar. Ayni olay veya durumdan Biri mutsuz olurlen digeri mutlu olabiliyor. Hepsi farkli pencerelerden - veya farkli dusuncelerle - bakiyorlar cunku olaya.

Bu felsefeyi daha yakindan arastirmak isteyenler sydney banks’in “three principles” teorisini arastirabilirler.
kendim için hayat standartlarımı yükseltmeye odaklanmam ve çevremde çok az insanın olması. toksik ve aptal insanlarla aniden iletişimi kesme becerim. dışarıdan çok domuz ve çatık kaş bir tip olduğum için genelde çok az insan benimle iletişim kurmak için girişken oluyor. çok güler yüzlü ve onaylayıcı biri olsaydım muhtemelen çok arkadaşım, dostum olurdu ve kimseye ayıp olmasın diye pasivize edilmiş özsaygısı düşük biri olurdum.
hayatlarında sorun çıkaran insanların olmaması.
Çoğunun gamsız olması ve derinden incelememesidir. Bunu yapanlar mutsuz olur, yapmayan mutlu.
Çok doğrular. Bencillik denebilir ama ilk kendimi düşünmüyorum. ilk kendim ve değer verdiklerim..

-Rahatsız olduğum her şeyi söylemeye başlayalı
-gereksiz akrabalarımla selamdan öte muhatap olmayalı
-hak edene hak ettiği lafı vereli
-sürekli dürüst olup bunun rahatlığına sığınalı
-büyük hedefler koy saçmalığından çıkıp basamak çıkar gibi hedef koymayı öğreneli
-benim için önemsiz insanların fikirlerini önemsemeyeli
-"pardon ama sizin vasfınız neydi?" Ve de "sen yap o halde." demeyi öğreneli
Aşırı aşırı aşırı mutluyum.
Deneyin yani hepsi birbirinin aynı şeyler sayılır zati.
Kimseyi s.klemeyiniz efem ve keyif aldığınız şeyi yapınız.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar