bugün

stajyer zavallılara yapmaktan çekinmediğim şey. hak ediyorlar. işi savsaklamak olmaz.
Tüm şirketlerde vardır.

20 senedir aynı şirkette çalışıyorum...

Artık yaşamın bir parçası oldu. özelikle Türkiye de size karşı bir cephe açılarak yapılır. Avrupada ki gibi profosyonel ezme yada taciz olmaz..
Türkiye de mobbing
Kapalı kapılar arkasında önce dedikodunuzu yaparlar.

Size bağlı personeli size karşı fişeklerler..

Yüzünüze gülerler.. Ama çelmeyi takınca o senin sorunun derler
Yapılacaklar..
1 dik dur eğilme.

2 atara atar çok önemli.

3 bildiğin doğrudan asla taviz verme.

4 senin de hakların var asla unutma.

5 fiziksel güçsakın kullanma istediği karşındakinin bu.

6 stres yapma zaten o sana streslenmişki sana tükleniyor..

Ve unutma mobbing asla üstlerinden değil senin ile aynı yetkide olan bir kişiden de gelebilir...
Profosyenel mobbing anlaşılmaz..

En üst ile arası iyi olan orta yönetici yada senin ile aynı kadrodaki kişi bunu çok güzel yapıp senin haberin olmadan üstünde en üstün bir baskı oluşturmasını ve senin o iş için yetersiz bir düzetde olduğunu yansıtır..

Ama salak ben 20 senemi vermişim senin gibi emek hırsızına izin verirmiyim..
Mobbing aslında türkçede yıldırma taciz etme, bezdirme gibi kelimelerle ifade edilebilen, bir kişi ya da grubun, başka bir kişiye mevcut gücünü ya da pozisyonunu kötüye kullanılarak; süregelen veya kısa süreli şekilde psikolojik şiddet, baskı, taciz, aşağılama, tehdit vb. yolları ile duygusal ve sosyal saldırıda bulunması halidir.

Kişinin saygısız ve zararlı bir davranışın, bir şakanın hedefi olmasıyla başlar her şey. Tacizci ima ve alay ile karşısındakinin toplumsal itibarını düşürmeyi de içeren saldırgan bir ortam oluşturarak onu psikolojik yıkıma ve bıkkınlığa sürüklemektedir. Bu durum bir işyerinde olabileceği gibi bir okulda, bir evde, sokakta veya alışveriş yapılan bir yerde bile olabilir.

Uzun dönemli durumlarda taciz edilen kişi strese mazur kalıp fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar yaşayabilir. Öfke kontrolü problemleri yaşayıp yalnızlaşmaya, kendine veya başkalarına zarar verme eğilimleri geliştirmeye başlayabilir. Uykusuzluk, utanç, huzursuzluk, benlik duygusu zayıflığı, paronaya, tükenmişlik sendromu, aile içi çatışmalarına neden olabilir. Bıkkınlık nedeni ile bulunduğu iş veya okulu bırakma noktasına gelebilir.
çalıştığım her is yerinde iliklerime kadar hissettiğim. dışlanma ötekileştirme hor görülme yanlız kalma hepsini görüyor ve artık bunalıyorum. kimseye güvenemez oldum.herkesi potansiyel düşmanım kuyumu kazan birileri olarak görmeye başlıyorum.bunlarin hepsi ne için (bkz: ekmek davası) .
hayatımda gördüğüm en iğrenç şeylerden bir tanesi savunması insanları hedef alıp sindirmeye çalışıyorlar.

şayet aklı başında konuşmasını bilen insanlar böyle insanların üstesinden rahatça gelebileceğine inanıyorum.
Özellikle fetöcülerin uyguladığı bezdiri yöntemi.

Mishal bunlara ait bir şirkete veya okula bir şekilde girdiyseniz sizi (kendilerinden olmadığınız için) istemezler, ancak “Fethullahçılar beni kovdu” diyememeniz veya onları üst mevkilere şikayet etmemeniz için de sizi direk kovmayıp mobbing’e başvururlar, yani sizin dayanamayıp kendi isteğinizle gitmenize neden olurlar, böylece “Biz kovmadık kendisi ayrıldı”ya getirirler.

Mobbing’e en başta sizi dışlayarak başlarlar. Ortamdaki diğer herkes onlardan olduğu için hepsi organize bir şekilde sizinle gerekmedikçe konuşmaz, yüzünüze bakmaz, aralarında fısırdaşırlar. Bunu yaparak oradan soğuyup gitmenizi umarlar.

Yok eğer bu dışlamadan etkilenmeden işinize devam ediyorsanız mobbing’in 2.adımı olan küçük düşürmeye geçerler. Sizin yaptığınız işi/ödevi vs. beğenmiyormuş gibi davranırlar, sizi diğerlerinin yanında aşağılayarak / alay ederek onurunuzu kırmaya çalışırlar (oradaki herkes kendilerinden olduğu için bunu çekinmeden yapabilirler). Mishal fetöcü bir kurumda öğrenciyseniz ve başarılıysanız sınavlarınızda kopya çektiğinizi ima edebilirler, ödevlerinizi başkasından geçirmişsiniz gibi laf çarpabilirler vs. Veya çalışıyorsanız size en basit işleri verip yeni yetmeymişsiniz imajı verebilirler veya çok fazla iş verip bezmenizi bekleyebilirler vs vs.. (Ancak bilin ki bu size özel değil, yanlarında istemedikleri herkese aynı şekilde davranırlar. )

Kısacası bunlarla karşılaşmamak için baştan Allah’a dua edin, ve gideceğiniz okulları / şirketleri iyi araştırın. Zamanında hatırlarsanız Aselsan’da birkaç mühendisi bu şekilde bezdirip intihara sürüklemişlerdi (kendileri de öldürmüş olabilirler).

Başınıza böyle bir şey geldiğini farkettiğinizde ise o kurumdan direk ayrılın. Hiçbir iş/okul sizin psikolojinizden ve onurunuzdan daha önemli olamaz, olmamalı. Akabinde Bimer/Cimer’e şikayette bulunun.

Eğer bir sebeple ayrılamıyorsanız canınızı sıkacak bir şey yaptıklarında ses çıkarın. Tepkisiz kalmayın. Rahatsızlığınızı ve bilinçli olarak bezdiri uyguladıklarının farkında olduğunuzu belirtin. Fetöcülerin en önemli özelliklerinden biri korkak olmalarıdır. Kendileri hakkında dışarıya şikayet gitmemesi için her şeyi yaparlar. Özellikle müdürünüz/amiriniz bunlardan değilse kesinlikle ona bildirin. Allah’ın izniyle hizaya gelecek, size el bebek gül bebek davranmaya başlayacaklardır *
sıkça gizlice abimden ve babamdan gördüğüm gidecek bir yerim bile yok karşılık verecek gücüm yok. çevremde inananda yok.
Resmî iş girişiniz varsa, aile şirketi bile olsa, mobbingi ses kaydı, video kaydı, darp varsa doktor raporu veya görgü şahitleri ile ispatlamaya çalışın. Sağlam deliller olması lazım.

Mobbing yasal suçtur. çalışanın hakkını koruyan kanunlar var.
ispatlaması zordur. Yalancı şahitliği çok olur.

işin kolayı mobbing uyguladığını düşündüğünüz kişinin ortam dışında, iş yerindeyse mesai saatinden sonra vs ağzını yüzünü sikin.
Çağımızın en büyük terörü çoğu insan farkında değil. iş yerlerin de krizler geçiriyor insanlar. Az biraz yetkisi olan yetkisiz olanın nefes almasına bile engel oluyor.
her gün maruz kaldığım şey. bir zaman sonra bünye alışıyor çok dik başlı değilseniz. sonuçta (bkz: kaptan her zaman haklıdır) el mecbur katlanıyoruz.
çalıştığım mağazada 1 senedir yaşadığım durum.onu yap bunu yap satış yap depo yap su mağazaya desteğe git eğitime git sayıma kal hedef bu ay tutmazsa ay sonu yolları ayırırım gibi tehditlerle yaşamaya çalışıyorum. allah kimseyi namerde muhtaç etmesin.daha bugün mağaza müdürüyle yarım saat tartıştım . zaten tektim bide koca Mağaza da .ama kim en ufak hakkıma giriyor beni kullanıyorsa ALLAHA havale ediyor hakkımı da helal etmiyorum .
Mobbing de ilk 5e rahat gireriz.
Bu sözlükte yeterince mevcut olan kötü psikolojik şiddet unsuru.

Kötüsünüz ...
iş hayatında herkesin en az bir defa yöneticisi tarafından maruz kaldığı psikolojik şiddet.
olmayan iş yerinin tapınak olacağı konusunda efsaneleri olan davranış şekli. yapmayın, insan olun.
tıp fakültesinde çocuk hastalıkları rotasyonunda ilgili asistan şahsın tarafıma uyguladığı psikolojik şiddet. rotasyon sonunda 5 -10 yaş yaşlandığımı hissettim. son günlerde istifa etmeyi düşünüyordu dilerim ileride kendisini çömez asistanım olarak görme fırsatını yakalarım.
Bunu genellikle öz hakiki orospu çocukları yapıyor. Su katılmamış orrospu evladı işi.
-merhaba, nasılsın ?
+bana mobbing yapıyorsun o.çocuğu seni dava edip tazminatımı alacağım.
geçen ay emniyette 11 intihara sebep olmuş piçlik. müdür kadrosu alayı piç.
yüksek lisans tezimin konusudur. mobbing nedir? hangi durumlarda ortaya çıkar? neden yapılır? gibi konuları sabırla ve meşakkatle aylarca süren bir akademik çalışmada tez danışmanımın zerre katkısı olmadan toplamış biri olarak konunun uzmanı sayılırım.
Bir kişinin sebezsice can sıkıntısından diğer bir kişiyi küçük düşürdüğü olaydır.
Türkiyede özelikle özel sektörde (satış vs pazarlama) adeta niravaya ulaşan fakat iş şikayete gelince herkesin kedi gibi pıstığı uygulama.

Bu tıpkı Kibar feyzo filmindeki yürüyüş sahnesine benziyor
Herkes Ağa'nın arkasından bağırıyor fakat ağayı karşısında görünce boğazındaki tükürük bile kuruyor...
Turizimciyim, yurt dışından gelen alt sınıf bireylerin; ülkemde 5 yildızlı ve bölgenin en kaliteli otellerinde tatil yapiyorken ve çalıştığım oteldeki bir takim personelin birinci derece akrabasinin cenazesi veya evliliği disinda şehir dışına çıkamamıyor olmasini vede hayatinin büyük bir kısmıni lojmanda geçirmesini çok içerliyorum. Ben biliyorum oradaki fabrika işçisi, fırıncı, garson ve ya tamirci yilda minimum iki ülke gezerken, benim sinemaya veya mahellemdeki kafeya gidemiyor olmamam çok zoruma gidiyor ve gozlemliyorum bu sekilde düşünen bir sürü insan var hükumet yöneticileri bu kadar şatafat içinde yaşarken ben bu kadar zor bir hayat yaşıyorsam neden vergi veriyor neden askerlik yapiyorum birileri daha zengin olsun yada zenginligini korumak icin mi? Ayrica bir ay işsiz kalsam beş ay içeri giriyorum ve otellerin %95 sezonluk. Bir ay daha fazla çalışabilmek için her türlü psikolojik şiddete boyun eğmek zorunda kalıyorum. Hiç bir karşılığı olmadan fazla mesai yapiyorum. 170 arayor şikayet ediyorum bakanliktan gelenler yiyip içtikten sonra otelin bütün mudurlerini peşine takmış bir kaç tane personele iş koşullarını soruyorlar arkada müdürler personelin gözüne bakiyor sikecek gibi adam aksi birsey söylese aninda fişlenecek en ağir psikolojik siddete basvuracaklar; istifa ettirene kadar. Devlet bir yandan sikiyor iş veren bir yandan. Eger otel sahibi otelinde çalışan personel kadar vergi veriyorsa beni cümle alem siksin bu kadsr net. Ülkeyeden ve devletten tiksinen bir furya yaratiyorlar isteyerek, bilerek, farkında olarak.