bugün

efsane. tek kelimeyle efsane.
--spoiler--
" Onu unutmam gerektiğini, bir türlü unutamıyorum. "
--spoiler--
efsanedir gel anlat deseler bir izleyip geliyim anlatırım diyeceğim filimdir. Ama son yıllardaki izlediğim en iyi filimlerden biridir kendileri.
efsaneymiş. 1.5 yıl oldu ben hala bu filmi izleyeceğim, öylece duruyor bilgisayarda. bir sabah kalkıyorum "bugün çok dinçim tam kıvamımdayım, izleyeyim şu filmi artık" diyorum, işim çıkıyor başka şeyler oluyor izleyemiyorum. bomboş tüm gün evde ense yapabilecğeim günlerdeyse kafam bombok oluyor, "lan izlesem de yakalayamam şimdi" diyip erteliyorum. bugün gene dinç kalktım, zihnim berrak, aklıma düştü izleyeyim dedim. arkadaş aradı "ne filmi amk elektronik sınavımız var" dedi, gene yattı.
2 defa izleyin en azından ben öyle yaptım.
türkiye'ye uyarlansa nasıl olur diye düşününce akla komik şeyler getiren devasa zekada bir film. tam olarak şudur:

--spoiler--
35 yıllık evliyim, düğün videomuzu tersten oynattıkça deli oluyorum.
en sevdiğim yer neresi mi? karım nikah yüzüğünü parmağından çıkarıyor, nikah salonundan geri geri gidip
kapıda bir arabaya binip caddelerde kaybolmuyor mu, keyiften çıldırıyorum inanın ki.
--spoiler--
dikkat gerektiren bir o kadar da mükemmel olan efsanevi film.
her gece bir film kuşağımdan dün gece izlediğim bir christopher nolan başyapıtı. filmin gerek konusu, gerekse olay örgüsü bakımından son yüzyılın en iyi filmlerinden biri. film hakkında ne açıklamaya çalışırsanız çalışın mutlaka bi'yerlerde bi eksik kalacaktır. filmi iyi bir şekilde anlamak için en az 3 kere izlemek gerek.
Bu film hakkında spoiler vermek biraz ilginç. Dikkatinizi ayırmayın ve filmi göründüğü saatten hesaplayıp bir plan yapmayın. ikinci izleme şansınız için varolan zamandan emin olun.

----------spoiler----------
Film bir saat 50 dakikadan oluşmuyor. Geriye doğru bir akış olduğundan filmi tekrar baştan izlemediğiniz sürece tatmin olamıyorsunuz.
Filmin ilk sahnesinde geriye doğru gidişin ilk ipucusu veriliyor ancak sizde benim gibi dikkat etmemissinizdir. Resepsiyonist ile de ilk konusma da 'herşey geriye doğru' derken enjekte ediyor aslında sonunda ne olduğu diye bir beklentiniz olmamalı diye. ilginç olduğu kadar sinir bozucu olabiliyor bu teknik. Size birşey umdurmuyor. (bkz: umdurmak)
Kült ve efsane film olmasına rağmen fiziksel koşullar sebebiyle daha fazla hakkında yazamadığım film. Ama natalie konusunu tam olarak anlayamadım ayrıca bu herifin neden kullanıldığını. Off ben bu filmi anlayamamışım tam olarak. Yada bu bilmediklerim bir önem arzetmiyor da teknik ve hastalık mı önemli?
(bkz: biri beni aydinlatsin)
tek bir izleyişle anlaşılamayan, tekrar tekrar izlenmesi gereken şaheser. başlangıcı ghajiniye aşır benzemekte ama ilerledikçe işler çok değişmekte. kesinlikle izlenmeli, daha önce izlemeyen biriyle izlenmeli ama ki salak gibi kalınmasın.
Çimentonun memeli versiyonudur.
yılla sonra bile yeniden izlendiğinde, kendisinden sonra çekilen binlerce filmden daha kaliteli oluşuna şaşırmıyor değil insan. çıtayı öyle bir yere çıkarıp koymuş ki Christopher Nolan, ulaşmak çok az yönetmene ve senariste nasip oldu.
requiem for a dream' den kat be kat daha karmaşık ve yorucu bir filmdir. 'Allah korusun ya david lynch çekeydi halimiz nice olurdu?' diye düşünürüm ara sıra.
memento'yu seyretmeden önce bu filmin uyarlaması -bence uyarlama, çalma bir senaryo arıyorsak adres evim sensin filmidir- ghajini'yi seyretmiş ve çok beğenmiştim. ister istemez iki filmi karşılaştırmadan edemedim. ghajini çok güzel bir aşk filmi, tekrar tekrar seyretsem de bıkmam. mantık hataları olsa da aamir khan ve asin'in mükemmel oyunculukları ile müzikler çok iyiydi. ama bu filmde başka bir şey var. çok az filmde zekanızı bu kadar zorlarsınız. filmin en fazla ortalarına geldiğimde çözerim genelde. ama bu defa öyle olmadı. filmdeki zaman kavramıyla mı uğraşacaksınız, yoksa kahramanın aradığı karakter kim diye mi? ve daha sorular sorular. kısacası bu film kurgunun zirvesidir. yönetmenlik mesleği budur.
şabanoğlu şaban filminden uyarlamadir.
izledikten sonra diyaloglar su yondeydi.
-e olm orda nasil oldu ki oyle?
-alla alla bi dk alsana geri.
-hasiktir ulan ne film be amk
-yaa

Dedirtmistir. spoiler vermedim ayrica artislik yapmayin.
kültlerin kültü film*.
insanların ' ben bunu izledim ve çok zekiyim ' demek için kullandıkları filmdir. istisnasız herkesin anlayabileceği ve sonunda farklı yorumlara açık olduğunu farkedebileceği güzel bir filmdir memento.

ama hiç sekmez aptalından akıllısına okumuşundan cahiline izleyen herkesin ' normalde filmi jeneriğinde çözerim ama bunu 3 gün sonra anladım. ' yok efendim ' her izleyişimde başka anladım. normal film olsa var ya.. ' şeklinde bu ve benzer tepkiler verdiği filmdir.

'' hele o şey sahnesi yok mu olum hani elinde şişe var sora elinde şişe yok ondan sora olay falan şişe tekrar var hacı. yaa. benim orda kafam gitti. neyse bi çay koy. ''

tamam olum hepiniz akıllısınız. mementoda güzel film. ama abartmayın. herkes anlıyor bu filmi.

kasmayın. bırakın şu filmi artık.

umut sarıkayanın yasaklarından getiriyorum bu filme.

'' artık memento üzerinden sinemadan anlıyorum imajı çizmeye çalışmak yasaklanmıştır tüm ülke sathında. ''
kurgusu ters ilerleyen nolan harikası. filmde kurgunun normal akışta seyrettiği kısımlar film noir tarzında çekilmiştir.
--spoiler--
Bütün filmi tüm dikkatinizi vererek izliyorsunuz, son 15 dakikaya geldiğinizde "evet evet buraya kadar iyi geldim sonunu da iyi getiricem yapabilirim" düşünceleriyle boğuşuyorsunuz ama son sahnelerde lenny'i karısıyla yatakta uzanırken ve üzerinde hala "john g. karıma tecavüz etti ve öldürdü" dövmeleri olduğunu görüyorsunuz. bir de hemen altında "i've done it" yazıyor bitirdim manasında.bu nedir şimdi?
--spoiler--

kısacası kafanızı öyle yoruyor ki film, bittiğinde filmi anlayıp anlayamadığınızı bile fark edemiyorsunuz.
yahu arkadaş hani derler ya bi film izledim hayatım değişti. Hayatım değişmedi ama kafayı yedim galiba. Dedim oturayım güzelce bi film seyredeyim açtım bu filmi seyretmeye başladım. Pür dikkat izledim, başıma bi ağrı çıktı. üstelik hiç bi şey anlamadım. Dedim bende bi sorun var herhalde. Sıkıla sıkıla filmin sonuna kadar izledim başımda acayip bi ağrı var şu an. Dedim bi ben mi anlamadım açıp okuyayım şu yorumları. Allahtan hiç kimse anlamamış ilk izleyişinde. Bu nasıl ızdıraplı hastalıklı bi filmdir. şu siteden http://www.sinemafanatik.com/memento/
mementoexp.html özetimsi şeyini okudum buna rağmen tüm bildiklerim birbirine girdi. Böyle film olmaz olsun, tamam şapka çıkartıyorum başarılı bi kurgu, kendine hayran bıraktı. Ama başınızın ağrımasını göze alıyorsanız izleyin derim ben.
aslinda oldukca basit bi filmdir. qma filmin basi sonudur. bunu yakqlamaniz icin dunyanin ip ucunu koymuslar filme de iste..
yönetmeni olan (bkz: christopher nolan) adlı şahsın en iyi filmlerinden birisidir.
kurgunun karışıklığı ve zorluğu (bkz: inception) filmine benzeyen film. ya bu kadar mı karışık olur film?
filmi izleyip kafamda soru işaretleri kalınca filmden aldığım zevkin kat kat fazlasını filmin açıklamasını okurken aldığım şaheser.

işte açıklama orgazma hazır olun.

http://www.sinemafanatik.com/memento/mementoexp.html
guy pearce ayrı, carrie anne moss ayrı, adını hatırlayamadığım diğer aktörler ayrı güzel oynamıştır. senaryo akıl almazdır. zaten nolan filmlerinin hemen hepsi ayrı bir güzeldir. kurgusu, tarzı, oyunculuğu kalite kokan bir başyapıt. her sene olmasa bile bi 3 senedir bir falan muhakkak izlenip, film bittikten sonraki iq'nun üç haneli rakamlara vurması duygusu depreşmelidir. gerçi bize ne oluyorsa.

guy pearce'a selam olsun.

http://2.bp.blogspot.com/...1254capture_memento04.jpg
leonard abimizin her şeyi patır patır unuturken vücut yapmayı unutmadığını bize gösteren filmdir. seni çakal.