bugün

leonard abimizin her şeyi patır patır unuturken vücut yapmayı unutmadığını bize gösteren filmdir. seni çakal.
filmle ilgili 2 sorum var.

1-başroldeki sarışın, karısını kendi mi öldürdü?
2- aralardaki sammy ne ayak?

sinema severlerin cevaplarını çok merak ediyorum filmle ilgili.
bu kadar bahsedilince bu gece oturup izlemeye karar verdiğim filmdir. yarın ne anlayıp anlamadığımı buraya yazacağım, bakalım bahsettiğiniz kadar zekamızı test ettirici mi görecez. filmden bi bok anlamazsam bunu da objektif bir biçimde buraya yazacağım merak etmeyin. *
ve evet dün akşam nihayet izlediğim filmdir. baştan çok uyarılınca oldukça dikkatli izledim ve 1 seferde anladım ama itiraf etmem gerekir ki hafıza mı çok yordu, çok zorladı. 1 itiraf daha, film boyunca 2 defa geriye dönüp kontrol yaptım.

bu film için senaryo-kurgu süper demeyecem zaten öyle. bu klişe sözleri geçersek bu film için spoiler vermeye gerek yok çünkü normal anlatsak bile izlemeyenler pek birşey anlamaz. hem neyi nasıl anlatacaz ki.

sonucu çeşitli yorumlara çok açık ama en akla yatanı teddy nin filmin sonunda (yada başında) anlattıklarının gerçekliğe daha uygun oluşu.

bir de yönetmen lenny nin durumunu bizede yaşatıyor filmde. lenny nasıl ki bir önceki sahneyi bilmiyor, bizde bilmiyoruz ve bir önceki sahnede neler olacağını, kimin neyi neden yaptığını lenny gibi bilmeyip merak ediyoruz. her sahnede bir önceki sahneyi daha çok merak ediyoruz. bu durum hafızamızın canına okurken inanılmaz bir beyin jimnastiği de yaptırıyor izleyenlere.

sonuç olarak çok sağlam bir kafayla ve sessiz ortamda izlenilmeli. filme tamamen hakim olabilmek çok zor ama filmle eşit seviyede gidilmeli mutlaka. ipin ucu filmin eline geçerse sikip atar sizi.

memento adeta bir hafıza ve zeka test edici film.
Filmi nereden ele alacağınızı bilemiyorsunuz yorum yaparken anlatacak pek bir şey vermiyor çünkü izleyiciye adeta anlatılmaz yaşanır edasıyla kurgular ilerler. Siz kimi takip edeceğinizi bilemezsiniz. 30 saniye önceki olaya kilitlenirsiniz fakat 30 dakika önceki olayda hala aklınız kalır. Bilemiyorum belki de ben öyle düşünüyorumdur. Filmin en son cümlesinde şimdi, neredeydim ben? dediğinde sanki filmi izlemişiz ve o soru bizi uyandırmış gibi bir his veriyor.

Peki şimdi sen ne düşünüyorsun?

iki kez izlediğim sahnelerden replikler;

” Polislerin güvenemeyeceği tek adamdım, hafızam yoktu. “
görsel

''Seni hasta, zavallı gerizekalı. Ne istersem söyleyebilirim ve hiçbir şey hatırlamazsın. iyi arkadaş olacağız, hatta belki sevgili olacağız.''
görsel

” Hafıza bir odanın şeklini, bir arabanın rengini değiştirebilir. Anılar saptırabilir. Bunlar yorum, kayıt değil, gerçekler elindeyse bunlar önemsiz. ”
görsel

” Gerçekler, anılar değil. Soruşturma böyle yapılır, işi biliyorum. “
görsel

“Ben bu adamı kovalıyorum” (Adam ateş eder)
“Hayır o beni kovalıyor”.
görsel

“Kendimize kim olduğumuzu hatırlatmak için hepimizin aynalara gereksinimi var.”
görsel

''..neyi unutmam gerektiğini hatırlayamıyorum.''
görsel
--spoiler--
unutmak mümkün değildir, hatırlamamak mümkün.
--spoiler--
sakin kafayla izlenmesi gereken christopher nolan filmi. adam yapıyor dedirten filmlerinden biri.
film adını latincede hatırla anlamına gelen memento sözcüğünden almıştır..fimde leonard shelby'nin yeni hafıza oluşturamaması üzerine gelişen olaylar anlatılmaktadır.Bu hastalık:anterograde amnesia(bilimsel ismi)...yeni öğrenilen bilgilerin, kalıcı olarak depolanacakları hafızaya gidiş yolundaki bir geçit görevi gören beynin hippocampus adı verilen bölümdeki hasardan kaynaklanan bir hastalıktır.Ayrıca duyduğum kadarıyla christopher nolan'ın kardeşi jonathan nolan' ın kısa öyküsünden esinlenilerek senaryosu yazılmış... gelelim filmimize; filmi iki ayrı parça olarak düşünebiliriz. renkli bölümler sondan başa , siyah beyaz bölümler baştan sona gider. ters kurgusuyla çığır açmış ve bu yönüyle monica bellucci'nin tecavüz sahneleriyle ünlenen irréversible ( dönüş yok) filmine ilham vermiştir. bazı filmler vardır ; bir kez izlemeniz yetmez. işte memento bu kategoride olan bir film.şahsen en fazla izlediğim filmdir. şuana kadar filmi ilk defa izleyenlerden tek bir insanın filmi anladığını duymadım. hatta filmi ne kadar izlerseniz izleyin bazı şeyler hakkında kendinizle çelişirsiniz.öyle ki filmi izleyen birkaç arkadaştan filmi anlatmalarını istedim ve hepsi farklı hikayeler anlattılar.filmi anladım dediğinizde bir sahnesiyle tüm fikrinizi değiştiriyor. bu filmde ne olacağını değil, ne olduğunu merak ediyorsunuz. her karesi ayrıntılar ve ipuçlarıyla dolu olduğundan herhangi bir sahneyi kaçırınca olaylarla ilgili yanlış kanıya varmış oluyorsunuz.bundan dolayı filmi izlerken gözünüzü dört açın ve can kulağıyla dinleyin.ayrıca kafanızın rahat olduğu bir zamanda izlemeniz en makbulü. çünkü film inanılmaz kafa yorar. Ayrıca filmi çözücem diye hırs yapmayın motoru yakarsınız.
Ergenleri gaza getiren vasatın altında film.
anlamayan ergenlerin anlamış gibi yapıp beğenmediği film.
Hangover üçlemesinden hemen sonra izlenmemesi gereken film. Zira önce hangover üçlemesini izledim, (3.sü sinema çekimi * ) ardından memento izledim. bir anda kafanız boyut değiştirip yeni boyuta ısınamayabiliyor. her an bir espri, bir komedi beklerken buluyorsunuz kendinizi. bu nedenle sakın ola ki böyle bir şey yapmayın..
ilk çakmasını izlediğim, konusu harika film. (bkz: ghajini)
aklın hayaletleri çok bir güzel iyi de yakışıyor kendisine.
az önce izlemiş olduğum ve kafamda iyice oturması için daha sonra tekrardan izleyeceğim muhteşem filmdir.
mükemmel ayrıntılara sahip olan ve einstein mod off olunduğunda bi bok anlaşılamacak film.
aslında çok de etkileyici değil ama kimse itiraf edemiyor. overrated.
karışık bir kurguya sahip; bazı yerler eğlenceli, bazı yerler huzursuz edici ama kesinlikle seyredilmesi gereken bir Christopher Nolan filmi.
neden şimdiye kadar izlememişim dedirten film..
muhteşem bir senaryo ve yine şaşkın şaşkın bakmama neden olan bir son..
cristopher nolan olunca işin içinde çok farklı filmler çıkıyor ortaya.
bu adamın beyni çok değişik çalışıyor, çok farklı.
izlemeyen varsa izlesin hemen gençler, sonra bana teşekkür etmeyi de ihmal etmesin ama.
o kadar önerdik di mi.
swh falan.
Götü baiı yer değiştirmiş filmdir 2. izlemedede anlayamadıysanız gogıla tam çözüm den okuyup tekrar izlesinler.
Christopher nolan filmi, tabi ki derin anlamı olacak.
Epey karışık kurgusu vardır. Akıl defteri diye çevrilmiş olsa da aslında memento latince hatırla demektir.
filmdeki ufak bir ayrıntının her şeyi açıkladığı film.
"... ama bir yandan da asla yatağa dönmeyeceğini biliyorum. uzanıp onun tarafına dokunabilsem soğuk olduğunu göreceğim. ama yapamam. onu geri getiremeyeceğimi biliyorum. ama sabahları yanımda olmadığını düşünerek uyanmak istemiyorum. ne zamandan beri yalnız olmadığımı bilerek burada yalan söylüyorum. öyleyse nasıl iyileşebilirim? zaman kavramım olmadan nasıl iyileşebilirim?"

bu repliğini hiç bir zaman unutamadığım mükemmel bir film.
ben bu filmi nedense anlamadım. bak kötü demiyorum, anlamadım.
(bkz: vurmayın ulan)
bazı filmler vardır hep elinizdedir ama izlemezsiniz bir türlü bu da onlardandı. en sonunda geç de olsa izledim. en kısa zamanda tekrar izleyeceğim ki taşlar tam olarak yerine otursun.

bu filmi izlemeyen arkadaşlarınız varsa filmin başını söylemekle tehdit edebilirsiniz. evet.
ingiliz yönetmen christopher nolan’ınkardeşi jonathan nolan’ın“mori” adlı kısa hikayesinden sinemaya uyarladığı memento, ingiliz bağımsız film festivali’nde “en iyi yabancı film” ödülünü almış, ayrıca 20. uluslarası istanbul film festivali’nde de gösterilmiş olan film.