bugün

1950 yıllarında amerika'nın türkiye'ye yaptığı para yardımıdır. türkiye'nin bir amerikan pazarı olması için gereken altyapı çalışmalarında harcanmıştır.
ilk entry nin aksine 1950 de degil 1948 de baslayan yardimlardir.milli sef inonu chp si almaya basladi bu yardimlari.menderes doneminde de devam etti.

Ama amerikanci, libos vs diye yaftalanan menderes oldu her zaman.

iki yüzlü solcular gelin bunu da eksileyin.chp hem ataturk un kurulmasini istedigi ucak fabrikasini kapatsin hem marshall yardimlarini ilk alan hukumet olsun ama tüm suç menderesin olsun.
tüm suçu menderese atmanın doğru olduğunu düşünmediğim yardımlardır. türkiye gerçek anlamda bağımsız bir güç olma statüsünü 1940 larda kaybetti. sonrasında da elde edemedi. tarih bilgim bu kadarına imkan verdi. o dönemlerde başta kimler vardı yazarlarımız söyler umarım.
Özetle Elimizi kaptırdığımız dönem.
abd nin elinde kalan dandik ürünleri ateşlediği sözde yardım.
kolumumuzun kalmaması ve "biz buna kol verelim" diyerek A4 ten yapılmış kağıt şeklini kolumuza sevinerek takmak.
1947de teklif verilip 1948de sayın sağır ismet tarafından kabul edilmiş, vebali Menderese kalmış yardımlar bütünü.
Dış borçlanmaya sebep olan, tarımın bitişini başlatan, sağlıksız nesillerin yetişmesine sebep olan sözde yardım. Bir de gidip kendi ellerimizle kucağa oturmuş olmamız daha da vahim yapıyor olayı. Adamlar kanser yapıyor diye kandırıp bizden Zeytinyağlarını alıp alıp margarin yedirdiler, okullarda zorla amerika birleşik devletleri'nden gelen süt tozlarını çocuklara süt diye içirdiler. Ellerindeki eski model traktörleri bize verip parça tedariki için kendilerine bağımlı hale getirerek pazar oluşturdular. Almanya, ingiltere, fransa gibi ülkeler aldığı bu yardımlarla ağır sanayiye yatırım yaparken bize anca süt tozu, margarin, külüstür traktör itelediler maalesef.
Savaştan çıkmış 2 ülke japonya ve Türkiye nin birinin alıp diğerinin almadığı yardım.
Amerika Birleşik Devletlerin Halk Tarafından Türk Millete Bir Hediye - süt tozları
görsel

Mayıs 1956: Okullarda yoksul çocuklara Amerika'dan gelen süt tozu dağıtılmaya başlandı.
görsel

Amerikadan gelen süt tozu bütün okullarda zorunlu olarak tüm çocuklara içirildi.
görsel

25 Temmuz 1956: Henüz ciddi araştırmaya tabi tutulmamış konulardan biri de, süt tozlarının çocuk felci salgınlarını Türkiye'de artırmış olduğu iddiasıdır. 1950'ler basını tarandığında çocuk felci genelde "harici haberler" kısmında geçerken, 1956'da ülkedeki bir konuya dönüşüyor.
görsel

29 Temmuz 1956'da istanbul Valiliği çocuk felci istatistiklerini kamuoyuna duyurdu ve "telaşa lüzum yok" açıklamasını yaptı. Fakat istatistiklere göre, 1956 yılında çocuk felci vakalarında göz ardı edilemeyecek bir artış yaşanmıştı.
görsel

18 Temmuz 1957: Basın Türkiye'de çocuk felci vakalarının artttığı yönünden haber yaparken, yetkili makamlar "artış" kelimesinin kullanılamayacağı yönünde düzeltme yazıları yazdı.
görsel

27 Nisan 1960: Çocuk felci salgınları hızla artmaya başlayınca Amerika ve israil'den partiler halinde çocuk felci aşıları getirilmeye başlandı.
görsel

29 Nisan 1961: süt ve çocuk felci hastalığı arasında ilişki kuran söylentiler artınca, yetkililer bir açıklama yaparak bunun gerçek olmadığını açıkladılar.
görsel

19 Temmuz 1962: Çocuk felci salgını hızla yayılmış ve kısa süre içinde akut bir sorun haline gelmiş olmasına rağmen (örneğin 195lerin başında 10lu rakamlarda iken, 1962'de 300'e yaklaşmış) yetkililer hala bir salgından bahsedilemeyeceği açıklaması yapmaya devam etti.
görsel

20 Temmuz 1962: cocuk felci vakaların en hızlı çözüm çok miktarda aşı ithal edilmesiydi ve dönemin gazetelerinde aşı ithalatına dair sık sık haberler görülmeye başlandı.
görsel
marshall kazıkları desek daha doğru olur.
ülkeyi en az 50 yıl amerikan himayeisne sokan yardimdir.

eşşek sütü,süt tozu vs bunlar işin lagala lugalasi..
Bize az vermişler ya. Evet.
görsel
Japonya almamıştır.

Japonya nın şimdiki hali ile o tarihlerdeki halini düşünün.
Ülkenin kanayan yarasıdır. Bir neslin sağlığının ağzına etmişlerdir. Şimdi piyasa daha rahat, daya mısır şurubunu, daya genetiği değiştirilmiş buğdayı millet panik atak, depresyon hastası halinde dolaşsın. Kalp krizinden ölsün, kanser oranları artsın. 5 yaşındaki çocuk nasıl şeker hastası oluyor bir düşünün.
Ismet inönünün yaptığı en doğru işlerden biri.

Bir tarafta rusların işgal tehditleri, diğer tarafta ciddi bir yoksulluk, inönüye başka çare bırakmadı. O da avrupadaki diğer iflas etmiş devletler gibi marshall yardımlarına başvurdu.

Kıta avrupasında en az yardım bize ve yunanistana yapılsa da, hiç yapılmamasından iyiydi.

Marshall yardımlarına " ülkeyi abd ye satmak" olarak görenlere de akıl fikir diliyorum. Sanırım o dönem yaşayıp da devletin basında olsalardı, abd ye koşa koşa gidip ilk yardım isteyenler kendileri olacaktı.
(bkz: süt tozu)
Adamlar yardım etmiş kötülüyorsunuz. Nankörler!
Sen fabrikalarını batır ben sana süt tozu yollayacam söz.
"Yardım" adı altında türk milletine kazık attılar.
dış borçlanmaya sebep olan (biriken dış borçlanma en son 1958 krizini patlatmıştır) yerli üretime ilk büyük kazığı atan, zeytinyağı yerine margarin pompalanmasıyla sağlıksız nesillerin yetişmesine sebep olan sözde yardım.
seçmeli derslerden birinde çocuklara bir şekilde çocuk felci bulaştırılarak çocuk felci aşısı almak zorunda bırakıldığımızı duymuştum.
Milli şef inonü döneminde alınmaya başlanan ve ülkeyi amerikaya bağımlı! Yapan en büyük olaydır.
evet, marshall yardımları inönü döneminde, chp döneminde başlamıştır. (1948)
türkiye bu yardımları sovyet tehlikesi karşısında almaya mecbur kalmıştır.

lakin yardım karşılığı borçlanılmaya, demiryollarının sökülmesine, milli fabrikaların kapatılmasına demokrat parti iktidarı döneminde başlanmıştır.

bir ülke dış yardım alabilir. kaldı ki kurtuluş savaşımızda da sovyetler birliği'nden yardım aldık. ama bu yardımlar bir gün ihanete dönüşmeye başlar, ülkenin temellerini sarsarsa o tehlikedir.

inönü döneminde alınan yardımlar ile demokrat parti döneminde alınan yardımlar ve bu yardımlara karşılık verilen tavizleri bir araştırın da öyle sallayın batı cephesi komutanına...

yardım almak başka şey, yardım aldıklarına ülkeyi peşkeş çekmek başka şey.
demokrat parti bu ikinci olanı yapmıştır.
Yardim karşılığı borçlanmaya demokrat parti döneminde mi başlandı? Marshall yardımlarının borç para olduğunun farkındasınız degil mi ? Bunlar hibe değil borctu en başından beri.

Demir yollarinin sökülmesi öyle mi ?

Bir nuri demirağ meselesi var mesela. Yine milli şef inönü devrinde Gök okulunun istimlak edilmesi var.

nuri demirağ kim ? Bizzat atatürk 'ün soy isim verdiği, demirağlarla örülen cumhuriyetin adamı. Ne oluyorsa inonuyle sorun yaşıyor ve uçak fabrikası ve gök okulu yok ediliyor ( fabrika 1950 lerde kapansa da thy ile olan çekişmesi, thy nin sipariş iptal etmesi 50 den önce. Tıpkı çok övdügünüz köy okullarının milli şef döneminde işlevsiz hale getirilip menderes döneminde kapatılması gibi.)

Üstelik uçaklarının yurt dışına satılmaması için kanun da çıkartıldı. Yani hadi devlet olarak adamdan uçak almıyorsun ama ihracat yapılmasın diye de engel koyuyorsun. Ne zaman ? Yine milli şef dönemi.

nuri demirağ boşuna mı 1945 yılında Milli kalkınma partisi ni kuruyordu ? Atatürk 'ün verdiği bütün emeği inönü bitirdi.