bugün

uludağ sözlüğe katılımıyla birlikte yazarları 220 volta mahkum etmesinden korktuğum eşref-i mahlukat.
super mario'nun biricik, sevimli, öz mü öz kardeşidir. Super Mario Bros'un Bros olmasının sebebidir. Mario'nun yorulduğu anlarda devreye girerek yarım kalan prensesi kurtarma görevine devam eder. Hoplar zırlar, bütün kötüleri öldürür. Ama geliin görünkü su tesisatçısıdır bu kahraman. Ayrıca prensesi mario'dan önce kurtarırsa kimin öpeceği hala nintendo yönetilerinin saçlarının ağırmasına sebep olmuş felsefi bir konudur.
mario'dan biraz daha uzun ve daha slim, yeşil gömlek ve tulumlu ve de bıyıklı su tesisatçısı. mario kardeşler isim ve görünüş itibari ile büyük ihtimalle meksikalıdır.
Italyan erkeklerinde cok rastalinilan isim.
mario'nun vefaatından sonra prensese yan gözle bakıp kurtarmaya çalışan karektersiz atari karekteri.
"süper" sıfatını yakın dereceli akrabası mario'ya kaptırmış ezik karakter.

- lan luigi, atla ollüm borudan!
- zıpppp!!!

- luigi duvara kafa at ollüm, mantara elleşme ben alacam!
- doink! ciuv ciuv ciuv!

- luigi altınları topla akşam bir küçük, beyaz peynir bir de kavun kap gel ollüm, ben yengeni kokliip geliyorum..
7 entry si bulunan birinci nesil yazar.
mario'nun oyunda ikiz, filmde küçük kardeşi.
(bkz: luigi di biagio)
mario'nun yeşile boyanmış hali.

(bkz: süper luigi) *
mario nun emmi oğludur kendisi. son günlerde prenses yüzünden araları bozuk diyorlar bir kız için yemeyin birbirinizi diye öğütlüyorum buradan ey sözlük.
oyuna * ismini veremediği için ikinci planda kalan, mario'nun yeşermiş hali. o yeşil kıyafetiyle ağaçlar ve çimenler arasında görünmez, kaybolur.
mario'nun yanında hep ezik kalmıştır.*
mario' nun dublörü.
çakma mario..
yıllardır mario'nun gölgesinde kalmış, oyunun fragmanında adı geçmediği için sürekli 2. planda kalan, prensesi kurtarsa bile ondan bir beklentisi olmayan oyun kişisi.
mario nun kardeşi ama hep ezik kalmıştır. ama şahsen mario dan daha iyi dış görünüşü vardır rengi açar.
kendisinde bir kahraman edasından çok boyacı izlenimi olan yedek mario.
gercek kahraman luigi.
(bkz: tamirci çırağı)
(bkz: kürtlerde yenge figürü)
mario'nun yeşil kardeşi.
güncel Önemli Başlıklar