bugün

entry'ler (118)

11 mart 2010 rubin kazan vfl wolfsburg maçı

patates tarlasında mahalle maçını andıran bir görüntüde seyirmiş olan maçtır.

gülnarı monte carlo yapan mersini dubai yapar

bugün sözü sarfeden kişinin başkan olmaması ve mersinin dubai ye dönüşmemesi ne güzel bir tesadüftür.

tus

18 nisan 2010 pazar günü saat 13:30 da beni tangoya davet eden sınavdır.Bu ilk tangomuz olmayacak, ama bu sefer balta harry nin elindeki zenci dildosuyla uyguladığı taktiklerin aynısını uygulayacağım. (bkz: lock stock and two smoking barrels)

sinir gazı

Bir çeşit kitle imha silahı. ilk olarak ikinci dünya savaşı yıllarında alman bilim adamlarının böcek öldürücüler(organosfosfatlar) üzerinde yaptıkları çalışmalar sırasında keşfedilmiştir. daha sonra kitle imha amacıyla çeşitli zamanlarda kullanılmış ve yasaklanmıştır. bazı ülkelerde sadece deneme amaçlı olarak belirli miktar üzerinde çalışma yapılmaktadır fakat neyin ne kadar olduğunu dair bir kaynak mevcut değildir.en bilinen türleri tabun sarin soman dır. sinir sisteminde öncül madde olan asetilkolinin yıkımını sağlayan enzimi inhibe etmek suretiyle asetilkolini yüksek miktarda artırmakta ve vücut sıvılarında aşırı derecede artışla başlayan bir aktivasyonla hayati tehlike yaratmaktadır. asıl etki mekanizması solunum yoluyla olmakla birlikte deride de aynı şekilde etkilidir.bir rivayete göre doksanlardaki körfez savaşı döneminde saddamın füzelerinin ucuna sinir gazı yerleştirmiştir, bundan dolayı füze menzillerinin içinde kalan anadolu topraklarında bulunan zümre kesime atropin isimli ilaç herhangi bir durumda kullanmak üzere verilmiştir.tabi burada atlanan nokta atropinin yarı etkili bir panzehir olmasıdır.asıl panzehir ise obidoksimdir.

mentor kurtishi

ibrahim tatlıses'in icra etmiş olduğu eserleri alıp üstüne sözler ekleyip taverna havasında söyleyen eski Arnavutluklu yeni Kosovalı şarkıcı.Belirli bir makam ve oktav aralığında diretmesine rağmen youtube daki kayıtlarında parçalarının minimum yüzbin tıklamaya ulaştığını görmekteyiz.

gonzo gazeteciligi

Türkiye'de yükseliş trendine girmiş olan fenomendir.imkb de olduğu gibi sıcak para gidince iniş gösterir mi bilinmez.

serhat kılıç

Sunduğu Uyanık Bar isimli programa istanbul Arabesque Project in konuk olduğu bölümde dert bende isimli eserin anonsunu yapmadan önce ''Aşık olduğumuzda arabeskleşiyoruz, ayrıldığımızda arabeskleşiyoruz, gereksiz bir arabesklik içinde nedense arabamızda bangır bangır dinlediğimiz arabeski EVET BEN DELiLER GiBi ARABESK DiNLiYORUM diye anlatamıyoruz ama EŞŞEK gibi dinliyoruz ARABESKi'' şeklinde bir intro yapan, bizi bizden alan oyuncudur kendisi.

mavi mavi

ibrahim Tatlıses'in 1985 yılında çıkardığı albümde müziği burhan bayar a ait olarak görünen parçadır. Bununla birlikte müziğin yüzde doksan üzeri benzer bir kaydı iranlı sanatçı Elaheh in saghi isimli albümünde mevcuttur. Parçanın ismi saghi dir ve aynen mavi mavi nakaratında olduğu gibi sanatçı saghi saghi demektedir. Mevcut albümün çıkış tarihini bulamamam sebebiyle kimin kimden müziği devşirdiğini çözemedim ama Elaheh in albüm kaydının eski olduğunu söylemek mümkün. Burhan Bayarın birçok müthiş esere imza attığını biliyorum ama sanki burada biraz komşuda pişer bize de düşer yapmış gibi geliyor ama kesin bir şey söylemek mümkün değil.

later with jools holland

bbc de 1992 yılından beri yayınlanan canlı performans programı. piyanist şantör jools abimizin hem sanatçı hem de şovmen edasıyla sunduğu, birbirinden farklı tarzlarda rock sound ağırlıklı grupların koca bir stüdyo ve üst düzey ışık düzeni atmosferi içerisinde canlı olarak parçalarını icra ettikleri programdır. bbc late ve benzeri gibi değişik isimler almıştır. programın en güzel yanı ise canlı performans yapacak olan grubun stüdyo kaydında kullandığı enstrümenların hepsini stüdyoya getirmesidir ki bu bazen bir yaylı grubu, bazen ritm grubu,bazen çan sesi çıkarmaya yarayan devasa boyutlu enstrümanlar olabilmektedir.bazı grupların ise en iyi performansları belki de ses sisteminin düzeneğinden dolayı bu programda olmaktadır.bazı grupların ise en süt limoni halleri bu programda görülmektedir. (bkz: alice in chains). ayrıca birçok yeni yeteneğin tanıtılmasına yardımcı olmuş bir şöhret basamağıdır. (bkz: ed alleyne johnson)

superock

doksanlı yılların sonunda varlık sebebi olan rock müzik konusunda inanılmaz bir şekilde dejenere olan mtv nin gecenin bir yarısına koyduğu programdır. 2002 yılında hemen hemen hiçbir bölümünü kaçırmadığı ve perşembe günleri televizyon başında nöbet tutmama sebep olmuş olan programdır. açılış ve kapanış parçaları özel olarak seçilmekle beraber, programın yelpzesi geniştir.

sazlı sözlü black metal

iskandinavyadaki black metal fanlarının çıldırmasına sebep olmuş olan yurdum başucu yapıtı.

kutadgu bilig

isminin herhangi bir şekilde kötü emellere kurban gitmemesini temenni ettiğim deniz derya eser.

azzurro

paolo conte ve michele virano tarafından hayata kazandırılmış olan şarkıdır. adriano celentano tarafından 1968 yılında meşhur edilmiştir. die toten hosen cover ı ile ise aşmış yarmıştır. çoğu yerde parçanın ismi azzuro olarak geçmektedir. sözleri ise şu şekildedir;

Cerco l'estate tutto l'anno
e all'improvviso eccola qua.
Lei è partita per le spiagge
e sono solo quassù in città,
sento fischiare sopra i tetti
un aeroplano che se ne va.

Azzurro,
il pomeriggio è troppo azzurro
e lungo per me.
Mi accorgo
di non avere più risorse,
senza di te,
e allora
io quasi quasi prendo il treno
e vengo, vengo da te,
ma il treno dei desideri
nei miei pensieri all'incontrario va.

Sembra quand'ero all'oratorio,
con tanto sole, tanti anni fa.
Quelle domeniche da solo
in un cortile, a passeggiar...
ora mi annoio più di allora,
neanche un prete per chiacchierar...

Azzurro,
il pomeriggio è troppo azzurro
e lungo per me.
Mi accorgo
di non avere più risorse,
senza di te,
e allora
io quasi quasi prendo il treno
e vengo, vengo da te,
ma il treno dei desideri
nei miei pensieri all'incontrario va.

Cerco un pò d'Africa in giardino,
tra l'oleandro e il baobab,
come facevo da bambino,
ma qui c'è gente, non si può più,
stanno innaffiando le tue rose,
non c'è il leone, chissà dov'è...

Azzurro,
il pomeriggio è troppo azzurro
e lungo per me.
Mi accorgo
di non avere più risorse,
senza di te,
e allora
io quasi quasi prendo il treno
e vengo, vengo da te,
ma il treno dei desideri
nei miei pensieri all'incontrario va

azzaro

aşka susatan, takım elbise ve yarım içilmiş sigara kokusuyla mükemmel birliktelik sergileyen parfüm.

tomi saarelma

FC Levadia Tallinn in finli orta saha oyuncusu. ayrıca yurdum ezik kızlarının aradığı ideal sarı pipi ecnebi şeysi.

haşhaşiler

21. yüzyılda küllerinden tekrardan doğması beklentileri olan kitle. belki de var ama haberimiz yok.
(bkz: yusuf the kitap siken)
(bkz: esrar perdesi)
(bkz: magic mushroom)
(bkz: adnan oktar)

gbt

emniyet görevlilerinin belli bir kısmı tarafından bilinçsiz olarak kullanılan ya da bazı emellere araç olarak kullanılan kimlik tarama yöntemi.

entonasyon ayarı

elektronik gitarda bozuk olduğu takdirde yirmili perdelere bastığınızda doğal olarak efekt vermenize imkan tanıyan bir özelliktir.

ikinci üniversite olarak aöf

insana stres yapmadan da sınava girilebilirmiş deneyimini tattıran güzellik. aradan yüzbin yıl dahi geçse yurdum devlet okullarının tuvaletlerinin değişmeyeceğini gözünüzle görerek kanıksamanıza vesile olan eğitim ağı.

balta

6 senelik yükseköğretim tecrübesinden sonra bamya gibi ortada kalmanın verdiği halet-i ruhiye ile benzeştirdiğim mavi sakal eseri. ayrıca mezuniyet görüntüleriyle birleştirip kendimce bir klip yapmayı düşünüyorum.