bugün

entry'ler (2671)

yusuf yerkel

Yıllar geçse de üzerinden soma da attığı tekme hatırlanacak kişidir.

türk kızlarındaki ahlaki çöküşün nedeni

Kültür dejenerasyonu. Sadece kızlarda değil erkeklerde de mevcut. Toplumsal Ahlaki çöküşü reddedip cinsiyetçi bir şekilde yaklaşmak adil olmamaktadır.

halk hareketi için birlik

2002 yılında Cumhurbaşkanı Jacques Chirac önderliğinde birkaç merkez sağ partinin birleşmesi olarak kuruldu. O zamankibaşkanı olan Nicolas Sarkozy, 2007 cumhurbaşkanlığı seçiminde Fransa Cumhurbaşkanı seçildi. 30 Mayıs 2015 tarihinde partinin adı Cumhuriyetçiler olarak değiştirildi.

pembe göğüslü ötleğen

12–14 cm büyüklüğünde, 15–19 cm kanat açıklığına sahip, 9-11 gr ağırlığında olan bir ötleğen türüdür.

putonghua

Çin'in resmi dilidir. Çin'in kuzeyinde konuşulan Mandarin'in Pekin lehçesinden türemiştir. Çin'de bu dile guanhua, memurların dili denmekteydi. Ancak Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra 1955'te adı putonghua olarak değiştirildi.

alçak dünya yörüngesi

Dünya'nın etrafında 160 km yüksekliğinden 2000 km yüksekliğine kadar olan aralığa denk gelen bir yörüngedir. Tüm insanlı uzay uçuşları alçak dünya yörüngesinde gerçekleşmiştir.

abay kunanbayoğlu

Liberal islam'ı da temel alarak Kazak Medeniyetini Avrupa ve Rus medeniyetlerine yakınlaştırmayı hedefleyen bir reformcu filozof.

çokan çengizuly velihanov

Kazak düşünür ve tarihçi. Büyük Oyun'da da boy göstermiş olan Valikhanov çağdaş Kazak tarihçiliğinin babası sayılmaktadır. 29 yaşında attan düşerek ölmüştür.

elliott dalga prensibi

finans piyasalarında piyasa döngülerinin incelenmesi ve tahmin edilmesinde kullanılan bir teknik analiz yöntemidir. Yöntem, 1930'lu yıllarda, Amerikalı Ralph Nelson Elliott tarafından keşfedilmiş ve daha sonraki yıllarda onun ismiyle anılmaya başlamıştır.

karşılıklı ekonomik yardımlaşma konseyi

sosyalist ülkeler arasında ekonomik iş birliği ve dayanışma amacıyla 1949'da kurulan ve Batı ülkelerinde ingilizcesinin kısaltması "Council for Mutual Economic Assistance: COMECON" olarak adlandırılan uluslararası iş biriliği örgütüdür.

aero l 29 delfin

Çekoslovak firması Aero Vodochody tarafından üretilen yapımı bir jet eğitim uçağıdır. (bkz: Karşılıklı Ekonomik Yardımlaşma Konseyi) üyesi bir ülkede üretilen en büuük projedir

zürih ve londra antlaşması

Kıbrıs bölünmeden önce var olan Kıbrıs Cumhuriyetinin kurulmasını sağlayan ve Kıbrıs adasının, ingiliz koloni statüsünün bitmesini sağlayan antlaşmadır.

quirinal sarayı

italya'nın başkenti Roma'da bulunan bir saraydır. Saray, italya cumhurbaşkanının üç resmi ikametgahından biridir. Saray, Quirinal Tepesi'nde yer almaktadır.

aziz petrus meydanı

Vatikan devleti ve şehrinde yer alan, aynı zamanda devletin en ünlü meydanıdır. Aziz Petrus Meydanı her yıl binlerce Katolikin ibadet için geldikleri Aziz Petrus Bazilikası'nın önünde geniş bir alan üzerinde yer alır. Alan dünyanın en büyük meydanlarından biridir. Papa vefatlarından sonra yapılacak seçimlerde katolikler bu meydanda sonuç beklemektedir.

laterano antlaşması

italya'yla Vatikan arasında imzalanan antlaşmadır. italyan hükumeti adına Benito Mussolininin, Papalık adına da Dışişleri Bakanı Kardinal Pietro Gasparrinin imzaladığı antlaşma, 1948 italyan Anayasasıyla da onaylanmıştır.

maxwell boltzmann dağılımı

Fizik ve kimya uygulamalarında kullanılan bir olasılık dağılımıdır. En yaygın uygulamaları istatistiksel mekanik alanında görülür.

academie des sciences

XIV. Louis tarafından 1666 yılında kurulan Fransız bilim akademisidir. 17. ve 18. yüzyıldaki bilimsel gelişmelerde önemli bir payı vardır.

iğne deliği kamera

iğne deliği kamera lenssiz bir kamera türüdür. Sadece karanlık bir kutudan ibarettir. Bu kutunun bir tarafında iğne ucu büyüklüğünde bir delik vardır. Manzaradan gelen ışık bu kutunun üzerindeki delikten geçerek kutunun karşı tarafına ters çevrilmiş bir görüntü yansıtır. Karanlık kutu içerisine film ya da fotoğraf kartı yerleştirilerek görüntü kaydedilebilir.

numpy

bilimsel hesaplamaların hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayan bir matematik kütüphanesidir. Numpy’ın temelini numpy dizileri oluşturur, hız ve işlevsellik açısından python listelerinden daha kullanışlıdır.

open source computer vision

Açık kaynak kodlu görüntü işleme kütüphanesidir. OpenCV kütüphanesi içerisinde görüntü işlemeye ve makine öğrenmesine yönelik 2500’den fazla algoritma bulunmaktadır. Platform bağımsız olup, C++ ve Python dillerinde kullanımı mümkündür. Bu algoritmalar ile yüz tanıma, nesneleri ayırt etme, insan hareketlerini tespit edebilme, nesne sınıflandırma, plaka tanıma, üç boyutlu görüntü üzerinde işlem yapabilme, görüntü karşılaştırma, optik karakter tanımlama gibi bilgisayarlı görü işlemleri yapılabilmektedir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.