bugün

hazırlık okusam da bana hayli zor gelen,öğretimimin 10uncu yılı.
hayatın daha önceden geçen 14 yıla göre en bir zorlaştığı,aslında yeni başlıyormuşuz dedirten yıl...
akıl sağlığı korunarak atlatılmalıdır.
lise 2 , lise sonu gördükten sonra hiç birşeymiş dedirten sınıf seviyesi.
lise de bır donemler vardı hala var ilerki zamanlarda da olacak
hazırlık okumamışlar için ilköğretimin devamı,hazırlık okumuş olanlar için ise bir yıllık ingilizce tatilinden sonra birden karşılaşılan 11 ders ile dumur olunan sınıf.
8. sınıftaki o okulun ağası modundan sonra koca koca abilerin olduğu okula gidip ezik ezik takılmaya neden olan eğitim öğretim dönemi.
hayatımın en güzel dönemi mafeden sistemin ana parçası
sabah sabah ceket kontrolleri
her şeyi ezberlememizi isteyen öğretmenler(!)
paragöz yönetim

iyi tarafı hayatı öğreniyoruz galiba herkes böyle
öğrencilik hayatında lise 3 ten sonraki en zevkli sınıftır
adaletsiz bir yıl.zira orta okuldaki abc niteliğindeki derslerden birden gerçek derslere geçilmiş ve bünye buna tam bir sene boyunca alışamamış olabilir.orta okul öğretmenleri notları şişirdiği lise öğretmenleri ise sadece alınanı verdiği için zor gelir diyen olursa müfredata bak sonra konuş denilmelidir.
hayatımın en kötü dönemi.
lise 1deyken okulu bırakmayı düşünebilirsiniz. karnemde tamı tamına 6 tane bir olmasına rağmen, bütünlemelerde geçmeyi başarabildiğim lanet dönem.
son olarak 90 doğumluların okuduğu sınıftır.*
(bkz: 9 sınıf)
hiç bilinmeyen bir şehirde hiç bilinmeyen insanların arasına girildiğinde ürkütücü olan sınıf. 8 yıllık arkadaşlarını bırakıp yeni dialoglar kurma telaşı, kendini sevdirme, insanları tanıma, her şeyi en başa alma kabusu. ağırlaşan dersler, yükselen beklentiler, artan sorumluluklar. tüm hepsine rağmen mutlaka geçilmesi gereken önemli bir yol.
genellikle çömez sınıfı olarak da adlandırdığımız sınıftır.Çömezler bir sene geçer yeni gelenlere çömez der bu bir sonu olmayan lise döngüsüdür.
Olimpiyat soruları soran egolu hocalar, not için kendini bile satabilen öğrenciler, siz fen liselisiniz diye sürekli pohpohlanan öğrenciler, yazılı sorularınızı çözecek abi - abla bulamamak, okuldaki üst dönemlerin hiç sorularınızla ilgilenmemesi, öğretmenlerinse üst dönemlerle ilgilenmesi ve bedava almaya lise 2'de başlayan dershaneleri hatırlatan dönem. insanları küçümsemenin çok kötü birşey olduğuna karar verip '' ben lise 2'de kimseye çömez demiyeceğim '' denilir.
insanın hayatının kararını verdiği sınıftır. zira alan seçimi geri kalan hayatı çok etkiler. kimi zaman kafayı duvarlara vurdurur kimi zaman da doğru seçimin verdiği huzuru hissettirir.
lise hayatımın en güzel geçen yılıdır.
matematiği öss mat-1 testinin kemiğini oluştutur.
eğlence, kız, dalga, şamata olacak sanarken esen - fizik,kimya,biyoloji,geometri, - petrucci çözdüğüm ve kızların da bıyıklılarının olabileceğini gördüğüm seneyi yaşatmış lise başlangıcı .
ilk gününde herkesin size baktığını düşündüğünüz, sanki yanlış ya da aptalca bi hareket yaparsam tüm millet katıla katıla bana gülecek diye endişelendiğiniz, kimseyi tanımadıgınız için sıranızda tek basına oturdugunuz, etrafınızda tanıdıklarıyla şakalaşan, gülüşen kızları - potansiyel arkadaşlarınızı - gördükçe "şımarık b.k!" diye içinizden saydırdıgınız, benim de arkadaşım var lan diyerek yalandan telefonunuzu çıkarıp konusuyor gibi yaptıgınız, " yaa moruk okuldayım evet, hehehe, yok olm o kıza bakmam ben, kaşar o." diye kafanızdan senaryolar yazdıgınız lakin ilk başlarda şımarık, serseri diye damgaladıgınız kişilerin ileriden en iyi dostlarınız, candan kankalarınız olması sonucu g.t olmanıza meydan verebilecek üç yahut dört yıllık lise hayatının ilk bölümü. yabancı dil agırlıklı lisede, halk arasındaki tabiriyle süper lisede okuyanlar için bu yazdıklarım bittabi hazırlık sınıfında geçerli olacaktır.
(bkz: sözlük beni dört yıl öncesine götür lan allahsız)
(bkz: annee okulda adamlar vardı!)
lisenin en zor yılıdır.

cidden. hani ilkokul sonda "lisede rahatlayacaksınız" derlerdi de siktir der, haklı da çıkardık ya... lisede gerçekten öyle ama. sınav stresini falan siktir edin, oturup ders çalışacaksınız zaten işiniz ne? ama her anlamda en zor geçen yıldır lise 1'in okunduğu yıl. fazla stres yapmadan, "nasılsa geçecek olm" diyerek, sınıfta kalınmadan geçilmelidir.
lise 1'i okurken zor olmasına rağmen 2. sınıfa geçildiğinde ben ne aptalım geçen yıl biraz çalışsam daha yüksek notlar alabilirdim denen bir yıldır. bu dönemde öğrencide kendini büyük hissetme durumu gözlenebilir. üst devreler tarafından çömler diye tabir edilirler.
zordur. eşitağırlık seçmek istemenize rağmen o fen derslerini görmek zorundasınızdır. ve eziyettir. hele bir de lise 1 in ilk günü vardır ki of of. kimseyi tanımıyorsunuzdur. herkes etrafa boş boş bakar. tanışma çabaları falan.. güzel kızlar/yakışıklı erkekler seçilir, ilerki zamana saklanır.