bugün

lionun çoğul hali.
Çok güzel bir klüptür.Bütün elit kesim bu klüplerde toplanmıştır.Ticari dayanışma amaçlıdır.Birçok tanıdığım bu klüptedir.Yetiskinlere lio,genclere ise leo deniliyor.Masonluğa adımdır.Benzeri için;

(bkz: rotary)
Lions Hareketi, Chicago'da genç bir sigortacı olan Melvin Jones'un insanların yeteneklerini karşılık beklemeden hizmet ederek toplumun yararına kullanmaları çağrısı ile 7 Haziran 1917'de başladı.1920-1930'larda yayılmaya başlayan Lions hareketi bugün yeryüzünde 187 ülke ve coğrafi bölgede hizmet vermektedir. Bu ülkelerde 737 Yönetim Çevresi, 45.195 kulüp ve 1.358.753 Lion topluma karşılıksız hizmet yarışını sürdürmektedir.

Ülkemizde Lions Hareketi 1963 yılında Prof.Dr.Fahrettin Kerim GÖKAY'ın önderliğinde Istanbul Milletlerarası Lions Kulübünün kuruluşu ile başlatılmıştır.Bugün ülkemizde 6 Yönetim Çevresi 374 Lions Kulübünde yaklaşık 12.500 Lion topluma karşılıksız hizmet vermektedirler.

Lions kulüplerine üye olanlara Lion,gençlerine ise Leo denir.Masonlukla hiçbir organik bağı bulunmayan Lions kulüpleri kesinlikle ticari amaç gütmezler.Üye profillerinin benzerliklerinden ötürü çoğu zaman Masonlarla karıştırılmaları haklarında yapılan en büyük yanlışlık olmakla beraber,bünyesinde aynı zamanda Mason olan birçok üyeyi de barındırmaktadır.

Lions kulüpleri Türkiye'de birçok yararlı vakfın kurulmasına öncülük etmişlerdir.Lions kulüplerinin kurmuş olduğu vakıflar arasında:Türk Böbrek Vakfı,Göz Nurunu Koruma Vakfı,Türk Kalp Vakfı,Altı Nokta Körler Vakfı gibi büyük çaplı vakıflar bulunur.
kendini bilmez insanların üye olmak için dört döndüğü bir klüptür..
gerçekten mason değilseniz işinize pek yaramayacak fişlenmenizle sebep olacak bir yerdir...
turkiyede hastane spor okulu ve bilimum turk insanina faydali degisik yerler acmislardir. bir cok ogrenci lions vakiflarindan burs almaktadir. ve bu hic bi zaman hic bir yerde soylememektedir. surekli lionslar masondur turkiyeyi ele gecirmeye calisirlar gibi degisik soylemlerle lions kluplerini karalamaya yonelik calismalar yapilmaktadir. ayrica lions kluplerinde daha 1 kisi bile fislenmemistir.
(bkz: bisey bilmeden entry girmek)
(bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)
lions nedir?

LIONS kelimesi ingilizce Liberty (özgürlük) Intelligence (anlayış) Our Nations Safety (ulusumuzun güvenliği) sözcüklerinin baş harflerinden oluşur.

her ülkede bir lions konfederasyonu vardır. konfederasyonlar bölgelere ayrılmıştır. türkiye'de bu bölgeler t-u-r-k-e-y bölgeleri olmak üzere 6 tanedir. istanbul'da üç bölge, ege bölgesinde bir bölge, güney marmara'da bir bölge, güney, güneydoğu ve doğu anadolu bölgelerini kapsayan bir bölge de mevcuttur. 100 avrupa kıtasının kodudur. 18 türkiye'nin avrupa kıtasındaki kodudur (bizi avrupa'dan sayıyolar ona göre). çoğul yönetim bölgesi olduğu için (multiple district) MD118 türkiye'nin lions kodudur.

lions her ülkede ve kıtada ayrı hedeflere sahiptir. son 20 yıldır temel hedef göz hastalıklarını bitirmek, körlüğü minimum düzeye indirmektir. bu nedenle ülkemizde birçok göz hastanesi kurulmuştur.

18 yaşını dolduran ve herhangi bir lion tarafından referans olarak gösterilen herkes lions üyesi olabilir. bu kulüplere üye olanların mali durumu iyi olmak zorundadır çünkü kulübün aidatı yüksektir (bu aidatlar amerika'ya gitmiyor bi durun). bu aidatlar kulübün kasasında durur ve bir aktiviteye karar verildiğinde ihtiyaç sahiplerine harcanır. bu aidatlar dışında herkesin bildiği "yiyip, içip, eğleniyorlar, adı da yardım oluyor, pis masonlar" çemkirmesinin iç yüzü şöyledir; kulüpler fasıl geceleri düzenlerler ya da geçmiş yöneticileri onurlandırma geceleri. bu gecenin maliyeti 30ytl ise katılım ücretini 60ytl yaparlar ve kazaılan 30ytl'yi bağışlarlar. ha yer, içer, eğlenirler o ayrı.

sanıldığının aksine zor iştir lions üyeliği. emek ister, zaman ister, para ister, çevre ister, (güven-özver-tecrübe ister, tamam espriydi). bunların hepsi masondur diyenlere göbeklerini tuta tuta gülerler. evet, türkiye'deki kurucuları (1963 yılında kurulmuştur türkiye lions) arasında masonlar olabilir. isteyen araştırsın. buyrun;

1-Fahrettin Kerim GÖKAY -Başkan-Ord.Prof.Dr.
2-Niyazi AKI -ist. Valisi
3-Necdet UĞUR -ist.Emn.Müdürü
4-Mehmet UYGUN -Müteahhit
5-Arif ULUBiL -Mühendis
6-Abdi iPEKÇi -Yazar
7-A.Rahmi BACIOĞLU -Tüccar
8-Nusret ARSEL -Tüccar
9-Halis KURTCA ist. -Maarif md.
10-Sabahattin GENAY -Müteahhit
11-Kamuran GÖRGÜN -Profesör
12-Mümtaz TAYLAN -Tüccar
13-Ekrem Şerif EGELi -Ord. Prof.
14-Necmettin ARBATLI -Organizatör
15-Süha MERMERCi -Tüccar
16-Nüzhet TEKÜL -Tüccar
17-Faruk BERKER -Tüccar
18-Halis KAYNAR -Bankacı
19-Nadir NADi -Yazar
20-Osman NEBiOĞLU -Editör
21-Mukbil GÖKDOĞAN -Profesör
22-Derviş MANiZADE -Prof.Dr.
23-Karabet ARMAN -Doktor
24-Erdoğan AKBAŞ -Müteahhit
25-Nabi UP -ithalatçı
26-Charles W. HART - Profesör
27-Othmar RIST - isviçre Başkonsolosu
28-Kamuran BAYDUR - Top.Mah.Gen.Müd.
29-Vedat Nedim TÖR - Yazar

fakat masonluğun ne olduğunu ben bile tam olarak bilmiyorum. faydası-zararı nedir bilmem. zaten herhangi bir masonun lions'a üye olması ya da bir lions üyesinin sonradan mason olması herhangi birinin mason veya lions olma ihtimali ile aynıdır. değildir diyen varsa gelsin görüşelim. bundan da ziyade, masonlukla alakasının olup olmadığını tartışan tek ülke türkiye. ne amerika'daki, ne avrupa'daki ne de asya ülkelerindeki lions konfederasyonları böyle bir iddia ile karşı karşıya. bu da işin ilginç tarafı.

"Bugün ülkemizde 6 Yönetim Çevresinde 374 Lions Kulübünde yaklaşık 12.500 Lion toplumumuza karşılıksız hizmet vermektedirler."

tek karşılığı kişisel gelişime ve çevre edinmeye olan yüksek katkısıdır. bence çok iyi bir alışveriş.

buyrun türk lions'unun kurduğu vakıflar;

*Türk Lions Vakfı
*Türk Böbrek Vakfı
*Göz Nurunu Koruma Vakfı
*Tülbek Türk Lions Beceri Kazandırma Vakfı
*Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı
*21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı
*Ege-Akdeniz Hizmet Vakfı
*Lions ve Leo Kulüpleri Yönetim Çevresi Sağlık Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı (LISES)
*Lions Istanbul Anadolu Yakası Sosyal Hizmet Vakfı (LIAY)
*Türk Kalp Vakfı
*Türk Körler Vakfı
*Altı Nokta Körler Vakfı
*BEMEV(Bağımlılığı Engelleme, Mücadele ve Eğitim) Vakfı
*Tikrev Türkiye işitmeyi Koruma Rehabilitasyon ve Eğitim Vakfı
*Lions Göz Bankası Vakfı

ilgili konuda kaynaklar;

http://www.lionsclubs.org/EN/index.shtml
http://en.wikipedia.org/wiki/Lions_Club
http://www.md118.org
http://www.lionnet.org.tr
http://www.corlulions.com
http://arsiv.sabah.com.tr/2005/04/06/gun112.html
http://www.laralions.org/laralions.asp?id=255
http://www.sanalhabermerkezi.com/lions.htm

bunların genç versiyonu için (bkz: leo)

ha bu kadar övdük ettik, göt yaladık, ben lions üyesi miyim? hayır değilim.
türban yasağının kalkmasına yönelik anayasa değişikliğine karşı olduklarına yönelik gazete ilanları verdikleri ifade edilen klüp.
(bkz: emirgan lions kulübü)
millwall taraftarlarına verilen isim.
mahalle berberinin buzdolabında mıknatıslı süsünü gördükten sonra girmenin çok da büyük başarı olmadığını düşündüğüm dernek. kaldı ki mason olmanın da -en azından türkiye sınırları içinde- abartıldığını, aktif bir görev içinde olmadığını düşünüyorum. alayı çene suyuna çorba.
sınıf atlama çabası içindeki ergenleri ağına düşüren oluşum.argümanlarını söylüyorum size;çok güzel ortam var.
yapma yaaa.neymiş bu dedim? işte toplanıyoruz,muhabbet ediyoruz,yardım organizasyonları düzenliyoruz.çok sevişiyoruz alt metinli.
helal olsun, bravo da slogana bak;çok güzel ortam var.ahahahh bs git ya.
boş zamanı olanlara tavsiye edeceğim bir oluşum. zamanımın oldukça yoğun geçmesinden dolayı, üyeliğinden ayrıldığım
kulüp. burs gibi hayır işlerinin yanısıra, kalabalık bir ortamda, fikirlerinizi cesurca ortama açıklama ve savunma
güveni elde edebilirsiniz. aylık yemekli toplantılarda ki muhabbetler de oldukça keyifli olur; bunun yanısıra masonlukla hiç bir alakası yok. hatta bir ara, bir zamanlar mason olup ayrılan ve lions'a katılan bir arkadaşımız, masonlukla ilgili bir saatlik bir bilgilendirme toplantısı yapmıştı. oradan anladığım kadarıyla masonluk, dernek haline gelmiş diğer oluşumlardan tamamen farklı kendine özgü bir yapıdır.
lions ve leo lulüplerini doğru düzgün anlatamayan insanlar yüzünden sadece "eğleniyolar, toplanıyolar yemek yiyiyolar falan işte" diye görülen, asıl amacı sosyal yardım ve karşılıksız yardım olan kulüplerdir.
çok samimi bir dostumla toplanılarını tecrübe ettidiğim ve birdaha gitmeme kararı aldığım oluşum..
dünyanın her yerinde, kalbur üstü, eğitimli, genelde kendi işinin patronu insanların (bkz: sadettin saran) üye olduğu, hayır işleme adı altında masonluğa hizmetveren kuruluş. tuğba büyüküstün' ün babasının masonluğa kabul görüntülerinin çekildiği kuruluş larak bilinir. aralarına kadın almazlar efenim.
illuminati piramitinin en alt tabakasında yer alan, akp'ye hizmet eden siyonist kuruluş.
nerde eli yüzü düzgün her boku bilen hiçbişeyden çekinmeyen girişimci bir genç var orda bir leo kulübü üyesi var.
(bkz: masonlar)
masonlukla alakası olmayan, genelde sağlık hizmetleri alanında çalışan bir yardım kuruluşu.

türk böbrek vakfı gibi vakıfların da kurucusudur bu grup aynı zamanda.