bugün

(bkz: nobran james)
yok artık'tan sonraki yere sayın basketbol yorumcumuz murat mutratanoğlu tarafından sokulmuş ve bir şeyin ne kadar abartıldığı üzerinde kalıplaşmış bir anlam çıkartılmasına sebep olan başarılı nba oyuncusu.
draft olmasıyla nba in kobe den sonra yeni altın çocuğu haline gelmiş fakat şu ana kadar beklenen gelişmeyi sağlayamamıştır.
2.03 lük boyu ile akıllara önemli olan boyutu değil işlevi cümlesini getiren aşmış basketbol(basketball değil) canavarı.kolej liginden beri takip ediyordum keratayı ki tahminimden daha sonra dıreft(draft değil) edildi..yazıktır 1 sene önce gelseydi neler olurdu neler
"yok artık" eklentisi.
adete bir parçası, "yok artık lebron james" demek artik bir ağız alışkanlığı halini almış durumdadır.
lebronsuz bir yok artık düşünemiyoruz.
-yok artık!
+olmadı!
-ne olmadı.
+yok artık olmadı.sonuna bişey daha geliyordu ya hani!?
-ha pardon. yok artık lebron james.
+hah! şimdi oldu işte.
- yok artık lebron james

- olsa ne yazar olmasa ne yazar

(bkz: the kobe)
doğu konferansı yarı final eşleşmesinde serinin 2. maçında new jersey nets'e karşı 36 sayı 12 asistlik performans sergileyerek serinin 2-0 a gelmesinde önemli rol oynayan oyuncu.
(bkz: lebron james in bile sizden küçük olması)
efsanevi oyuncu Scottie Pippen'in hakkında 'o micheal jordan'dan daha iyi olacak dediği oyuncu'.

aynı pippen kobe hakkında da o hiçbir zaman jordan ın yanına yaklaşamaz demiştir.
diplerde surunen takimini adim adim sampiyonluga tasiyan yasayan efsane. sadece yetenegi ile degil, kendinden 10 yas buyuk oyunculari bile yonetebilmesini saglayan liderlik yetenegi ile michael jordan'in tahtinin en buyuk varisi. kobe bryant'ta eksik olan bu liderlik yetenegidir.
doğu konferansı 3. maçında 32 sayı 9 asist 9 ribauntluk performans sergileyen komple yetenek. bunun dışında son periyot 12 sayı 4 asistlik bir performans sergilemiş kritik ve zor 3 lükler atmış ayrıca fark 2 sayı iken takımının son hücumunda 24 saniyeyi kullanıp 24. saniyesinde sayıyı bulup farkı 4 yapmış ve maçı kazandıran sayıyı da atmıştır bir nevi. tüm bunlar dışında çok güçlü bir oyuncu olan wallace üzerinden basket foul olan bir smaç vurarak da tartışmasız play off larda geride kalan 70 küsür maçtaki en güzel hareketi bizlere izletmiştir. ve tüm bunları prince gibi nba nin en iyi adam adama savunucularından birine karşı yapmıştır. tüm bunlar dışında uzun süre sonra buralara gelen cleveland da herkesin elinin titrediği anlarda çok soğukkanlı kalmış, arkadaşlarına destek olmuş gooden güçlü ol diye bağırırken eliyle bileklerini göstermiş bunun dışında çaylak bir oyuncu olan gibson ve hughes ın sakatlanması ile sahada uzun kalmak durumunda olan gibson a ise gülümseyerek ve her olumlu hareketinden sonra yanına gidip destek olması ile liderliğinin ne kadar üst düzey olduğunu göstermiştir.
dün gece detroit karşısında finalin 4. maçında 25 sayı 11 asist 7 ribauntluk performans sergileyen oyuncu. 25 sayının 13 ünü son çeyrekte atmış ayrıca harika sayı ve asistler yapmış, nba de günün yani maçın top 5 ini de tek başına kapamıştır. play off nedir unutan bu günleri rüyasında bile göremeyecek takımı getirdiği nokta gerçekten saygıya değer ve sadece 22 yaşında.
yıllardır daha iyi bi takıma gitmezse ya da cleveland yanına iyi transferler yapmazsa, hakkettiği "michael jordan"lık rütbesine erişemiyecek deyip dururdum. adama artık tak etti heralde, takımı tek başına (gerçekten tek başına, ne pippen var ne kukoc) şampiyon yapmaya kararlı bu sezon.
1 haziran 2007 detroit pistons cavaliers macinin sonlarinda detroitle 1e 5 basket oynami$ adamdir, hayvandir, uzaylidir. powerade reklamina bu macin son 15 dakkasini koysalar yeridir.
nba doğu finallerinin 5. maçında detroit karşısında detroitte iki uzatmaya giden maçta nba tarihinin en efsane performanslarından birini göstermiş oyuncu ötesi bişey. neler yaptığına bakacak olursak
48 sayı 9 ribaunt 7 asist ile oynamıştır. (iyi gibi falan ohaa)
takımının attığı son 31 sayının 30 unu atmıştır.
ayrıca maçın normal süresinde maçı uzatmaya götüren basketi ile uzatmaların sonunda maçı kazandıran basketi(son hücum son saniyeler bunlar) atmış söylenecek bir kelime bırakmamış bu maçıda efsane haline getirtmiştir. maçı da 109-107 almışlardır.

(bkz: 1 haziran 2007 detroit pistons cavaliers maci)
tırnak yeme hadisesinin özgüven eksikliğinden kaynaklandığını vurgulayan psikologların bu görüşlerini boşa çıkaran zat-ı muhterem. adam bilmem kaç milyonların önünde tırnağını çatır çatır yiyor ve tek başına dünyanın en iyi basketbol takımlarından birini yeniyor. psikoboklar sizi..
mj ile kıyaslanamayacak kadar iyi olan oyuncu. şimdi ikisinin oynadığı dönemde kadrolara bakıyoruz, jordan'ın yanında diğer efsaneler varken, lebron tek başına bir şeyler yapmaya çalışıyor, rekorları altüst ediyor, takımını finale taşıyorsa ve daha bu adam sadece 22 yaşındaysa, jordan malesef toprak olmaktadır artık yavaş yavaş... kobe ile birlikte şu anda nba'in açık ara liderleri...
2006-2007 sezonu final serisinde takımı 3-0 geriye düşerken o tırnaklarını yemekle meşgul olan genç yetenek. oysa kurtarıcı değil miydi kendisi? artık başlasan diyorum buradan kendisine.
lan daha 22 yasında gitmeyin garibin üstüne...

anasını satayım bak diyorum bu cocuk hem kobe nin hem de mj in rekorlarını kıracak. kıracak kırmasına da hiç bir zaman onlar kadar iyi basketbolcu olamayacak. çünkü adamda kobe ya da mj gibi basketbol hamuru yok, top yakışmıyor eline bi kere kardeşim...

neyse konumuza dönelim. şimdi bu arkadas daha 22 sinde. mj hiç kıyaslamayın, mj sampiyom olabilmek için kaç sene bekledi biliyor musunuz? kobe yi de zaten hepiniz biliyosunuz shaq ile birlikte sampiyon oldular. bakın bu elemalar finale kadar nasıl cıktılar anlamış değilim zaten. ama karsılarına adam gibi rakip çıkınca sonuç gördüğünüz gibi, toz bezi olmak...

velhasılı kelam, efendiler lebron henüz bi takımı sampiyon yapacak adam değil. bi kere adam değil daha cocuk. e cavaliers de takım sayılmaz. sadece go cavaliers go forever cavs diye kendini yırtanlara üzüldüm. çünkü büyük beklenti adamı yorar...
vücudunu ve yaptıklarını görünce basketbol tanrısı tarafından gönderildiğine inandığım oyuncu. cleveland o gelmeden önce* ligin averaj takımıydı. bugün ise nba finallerine kadar yükselen bir cleveland. işte bu adama borçlu orda olmasını.
22 yaşında olup onun kadar çok kazanan başka insan var mıdır diye merak ediyorum. üstelik severek yaptığı belli. torununa kadar geleceğini kurtardı şu anda.
atletikliği sayesinde yeteneğini üst seviyede sergileyen, keyifli basketbol oynayan, kendi tabiriyle the chosen one. biraz havalı eveti ama yine de carmelo anthony kadar itici değil sanki. http://www.nba.com/player...n_james/career_stats.html sayfasının alt bölümünde yer alan maddelerin de bunda etkisi olabilir.

shaquille o'neal kadar matrak olmasın, kendini izletiyor bu adam. tamam, şahane oynuyor, istatistikleri harika falan da, bir de işinin şov yanı var. "bu maçta yine ne yapacak acaba?" dedirtiyor.

daha çocuk, çok genç gibi cümleleri görünce belirtme ihtiyacı duydum: kendisi 2004 doğumlu lebron james jr. ve 2007 doğumlu bryce maximus james'in babası. acelesini de tek çocuk olarak büyümesine bağladım ben. bilmem artık.
an itibariyle utah jazz la oynanan maçta henüz 3. çeyreğin ortasında triple double yapmayı başarmış süperstar.

edit: maçı 32 sayı 15 rebound 13 asist 3 top çalma ve 2 blokla tamamlamıştır. ama maçı 103-101 utah kazanmıştır.

(bkz: oha)
bu sezon oynadığı 14 maçta 4 triple double yapmayı başarmış inanılmaz adam. sezonu 31.5 sayı 8.1 ribaund ve 8 asist ortalamalarıyla sürdürüyor.
sözlüklerin gözdesi .bir birim olarak lebron james... yok artık ile kullanılır.