1. 81.
    Türkiye'nin Doğu Karadeniz kıyı şeridinde Rize ilinin Pazar ilçesinde bulunan Melyat Deresi'nden itibaren ve Gürcistan'ın Türkiye ile paylaştığı Sarp köyüne kadar yaşayan Laz halkı tarafından konuşulan ve eski Kolhis dilinin devamı olduğu sanılan, Zanik bir Kafkas dilidir.
    ... turkmen balasi
  2. 82.
    Laz halkının otoktan olarak yaşadığı Ardeşen, Arhavi, Borçka, Fındıklı, Hopa, ikizdere (birkaç köy) ilçeleri ve Pazar'ın yanı sıra 1877-78 Osmanlı – Rus savaşı (93 harbi) ertesinde göç edilen Marmara bölgesinde Akçakoca, Bursa, Düzce, Gemlik, Gölcük, izmit, Karamürsel, Maşukiye, Samsun, Sapanca, Yalova kentlerine bağlı bazı köylerde de konuşulmaktadır.

Bunun yanı sıra Gürcistan’ın Batum kentinin beş köyünde ve şehir merkezinde, Osmanlı ve Sovyetler Birliği’nin sürgün politikaları neticesinde Lazların sürgüne gittiği; Estonya, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Yunanistan gibi ülkelerde kalan ve aslını korumayı başarabilen Lazlar tarafından konuşulduğu tahmin edilmektedir.[kaynak belirtilmeli] Maddî sebepler sonucu göç edilen Almanya, Hollanda, Fransa, Avusturya, isviçre, isveç gibi Avrupa ülkelerinde yaşayan Lazlarca da konuşulmaktadır.
    ... turkmen balasi
  3. 83.
    ailemin ve benim mensubu olduğumuz laz ırkının * arada canı sıkılınca gülmek veya etrafında başkası var iken dedikodu yapmak amacı ile kullandığı aslında asimile edilmesek şu an itibari ile cilt cilt ansiklopediler yazacağımız güzelim dilimizdir.

bu dil ile enteresan bir olay var.

var yok demek.

ciddi manada bana bir soru sordunuz lazca diyelim ben var der isem yok anlamına geliyor türkçe.

ya olum bizim oralıları çok seviyorum amk. başka hangi etnik kimlikte bu kadar absürt bir şey olabilir.
    3 -5 ... i wozniak
  4. 84.
    Güney kafkas dillerindendir gürcüce, swanca ve megrelce ile çok benziyormuş laz değilim yanı öyle okudum.
    2 -1 ... kama tarkan kagan
  5. 85.
    Bazı angutlar Lazların türkçe konuştuklarında şivesini * lazca sanıyorlar. Boşverin sevin onları siz.

Laz ırkına mensup kişilerin konuştukları dildir.
    3 -1 ... hasilokko
  6. 86.
    gürcüce gibi kart dilleri grubuna mensup bir dil.
    1 -1 ... emily the strange
  7. 86.
    Gramer açışından oldukça zor bir dildir. Sınırlarını belirlemek pek mümkün değildir. Fiillerin ön planda olduğu bu dilde fazlaca Lehçe vardır ve Lehçeler birbirinden bağımsızdır. Ayrıca dil , fiillerin başında kullanılan -hepsi çok sık kullanılmamakla birlikte- elliye yakın ön takıya sahiptir.
    1 ... the compass
  8. 87.
    Linç edilmek gibi olmasın ama kuş diliyle aynı statüde olan dildir benim gözümde.

Ciddiye alamıyorum.
    2 -1 ... corbadaksinekkanadi
  9. 89.
    pedaliza eşittir kelebek demek. bildiğim tek lazca kelime bu.
    1 ... alininki
  10. 90.
    lazcayı uy haçan celiysun cidiysun sananlara lazcayı anlatmaktan yo rul dum ya.
    2 -1 ... lipsofash