bugün

çanakkale'ye doğru yolculuk yapılırken varıldığında "yarım saat yolumuz kaldı" diyebildiğimiz çanakkale'nin gelişmiş ilçelerinden biri.
sadece yaz aylarinda gittigim, bir turlu sevemedigim memleket.
gelibolu'ya vapur seferleri vardır. bir de çanakkale merkezden eceabat'a vapur kalkmaktadır. ayrıca gene merkezden kilitbahir'e motorlar geçer ki tercih sebebidir*

nüfus cüzdanımda kütük bölümünün altında yazan ilçedir kendisi. hala yazın büyükbabamın şeftali tarlalarına gider çocukluk anılarımızı yad ederiz. küçük ama çok şirin bir yerleşim birimidir. eğer ki bursa tarafından çanakkale'ye gidiyorsanız biga'dan sonra geçeceğiniz yerdir.
çocukluğumu geçirdiğim şehir. kışları sessiz sakindir. halkının yobazlığından dolayı kışın cafeler doğru düzgün dolmaz. hatta çok cafe kışın kapatır. ya da batar. bu yüzden doğru düzgün cafe de yoktur. gençler, kumsalda yada gözden uzak yerlerde vakir geçirmeyi yeğlerler. fakat yazın maşallah miami'den farkı olmaz. sahil dolar. nüfus ikiye katlanır. harika bir enerji ve ortam sağlayan bir yer haline gelir bu küçük kasaba. yaz da olsa, kışta olsa kafa dengi arkadaşlarınız varsa ve hareketliliği çok sevmiyorsanız tercihleriniz arasında olması gereken bir yerdir. dalyan kumsalında battaniyelere sarılmış halde arkadaşlarınızla sucuk ekmek yiyip içki içmenin keyfine başka hirbir yerde varamazssınız. başka hiçbir şehrin sessizliği kumsala vuran dalgalara karışınca, bu kadar sakinleştirici olamaz. ben alırım sevdiğimi bir ömür yaşarım onunla herşeyden uzak diyorsanız buyrun gidin derim.
Başlığı gördüğümde aklıma, bundan yıllar önce lapseki ilçesinde oturan bir arkadaşımın, lapseki adliyesinde yaşanmış bir olayı bana anlatışı aklıma geldi.
şimdi lapseki adliyesinde bekçi olaraktan görev yapan amcamızın adliye bahçesinde bir kulubesi vardır, amcamız öğle aralarında evinden getirmiş olduğu yemekleri bu kulubenin içinde mideye indirmekte ve indirdikten sonra biraz şekerleme yapmaktadır, yanlız işin ilginci amcamız kulubeye her girişinde köpeğinide yanına almaktadır, tabi saf ve iyi niyetli halkımız bu durumdan kıllanmamakta, hatta ''ne hayvan sever bir amca bu böyle'' diyerekten memmuniyetlerini dile getirmektedirler. neyse gel zaman git zaman sonra günlerden birgün yine öğle tatilinde, her zamanki rutinliğini eylemleyen amcamızın kapısı birden 2 kişi tarafından açılır, ve o da ne, amcamız köpeğe bafilemektedir, neyse '' allah belanı versin, şerefsiz herif.....'' nidaları eşliğinde devam eden bir kavga başlar, olaydan haberdar olan herkes amcama kendi yörelerine özgü küfürlerle tekme tokat dalmaktadırlar. amcamın karısıda o vakit adliyeye gelmektedir, kadın olayı öğrendikten sonra aynen şu cümleyi haykıraraktan kocasına girişir.'' ulan şerefsiz heriffff, sana her gece kaymak gibi amm veriyorum, sen burada itin köpeğin dötüne sokup akşamda bana mı sokuyorsun'' diyerekten lapseki adliyesini birbirine katar.
not: Bekçinin daha sonra ki akıbetini merak edenler için belirteyim, amcamız 2 ay karısı tarafından eve alınmamış, daha sonra affedilmiş, ama lapsekiyi terketmişler.
edit: ulen bu entry'e eksi oy veren adamın o an ne düşündüğünü çok merak ediyorum, birader köpeği ben zikmedim, iyi oku.

anımsatma editi: eski künyede yazan sanalmolotof tan bir copy-paste
ADATEPE
AKÇAALAN
ALPAGUT
BALCILAR
BEYBAŞ
BEYÇAYIRI
BEYPINARI
ÇAMYURT
ÇATALTEPE
ÇAVUŞKÖY
DEREKÖY
DiŞBUDAK
DOĞANDERE
DUMANLI
ECiALAN
GÖKKÖY
GÜRECi
HACIGELEN
HACIÖMERLER
HARMANCIK
iLYASKÖY
KANGIRLI
KARAMUSALAR
KARAÖMERLER
KEMiKLiALAN
KIRCALAR
KIZILDAM
KOCABAŞLAR
KOCAVELi
MECiDiYE
NÜSRETiYE
SINDAL
SUBAŞI
SULUCA
ŞAHiNLi
ŞEVKETiYE
TAŞTEPE
ÜÇPINAR
YAYLALAR
YENiCE

adlı köylere sahip bir çanakkale ilçesi.
Anneannemin yaşadığı küçük sevimsiz kasaba.Tatil için sessiz sakin ve güzel bi yerdir ancak bir haftadan fazla dayanılmaz.Devamlı yaşamak için hiç ideal değildir deniz olsada bi süre sonra bay geliyo yani.Bide bu lapsekide bi tarikat grubu vardır.mahalle halkını salak yerine koyar.tarikatın başındaki adam kendini peygamber gibi gösterir milleti kekler.ok komiktir ya.
Milliyetçi muhafazakar insanların yaşadığı, huzur ve sessizlik arayanların gerçekten bunları bulduğu şirin ilçe. Çanakkale Boğazı'nda olup deniz manzarası süperdir.
çanakkale nin en güzel ilçelerinden biridir.kışın gençler için yaşam olanaklarının çok kısıtlı olduğu yazın ise ordan kopmak istemeyeeğiniz şirin bir yerdir.dalyan mevkiinde deniz sezonunun açılması ile şaşkınlık veren bir kalabalıkla karşılaşırsınız.eğlencede sınır yoktur.kışın ise yapacak hiçbişey yoktur.kafeler kapalıdır.oturucak yer bulamazsınız.halkının geçimini çiftçilikle sağladığı,memur kısmının artmasıyla daha çok gelişen yerdir.her ne kadar kışın gidesin gelmesede yazın ordan kopamıyorum.çocukluğum ve gençliğim geçti inşallah yaşlılığımda orada geçer.denizine baktığımda bulduğum huzuru hiçbir şeye değişmem.
ilçeye bağlı beldeler:

-çardak
-umurbey
türkiyenin en güzel yeri diyebileceğim canım memleketim. yazlar orada cıvıl cıvıl, kışlar gıcır gıcır geçer pek çekilmez. şöyle bir kordona çıkınca mükemmel bir manzarası vardır.
ismi çok kuğl olan bir çanakkale ilçesidir, gidip görmüşlüğüm vardır. gitmenizi öneririm.
lapseki, çocukluğumdan beri hemen her yaz gittiğim, gitmekten vazgeçemeyeceğim yer.
ağustos ayında panayır kurulur. bütün arkadaşlar toplaşır bir hevesle gidilir, gondola filan binilir deli gibi eğlenilir. sahilde sabahlanır.
yıldızların en çok ve en net göründüğü yerdir lapseki. şezlonga uzanıp, gökyüzünde kaybolabilirsiniz.
geceleri oldukça soğuktur; kazak, hırka, battaniye ne varsa alınır sahile inilirken. istanbul, ankara sıcaktan yanıyorken siz hırkayla dolaşırsınız, zaten yedi günün beşinde hava rüzgarlıdır.
doğduğumdan beri içinde olduğum nalet yer. yazları tatil yapılıp denize girilebilecek küçük şirin bi kasabacıktır. yazdan yaza gelenlere iyi gelir bu bakımdan, severler burayı, ama kışın in cin top oynar sokaklarında, gidecek mekan bulamazsınız, kahveye gider kağıt oynarsınız. esnafları da pek hoş değildir hizmet sunar gibi değil de, lutufta bulunuyormuş gibi davranırlar insana. tarım çok gelişmiştir her çeşit sebze meyve yetiştirilir neredeyse. çanakkaleye yakın olduğundan heralde, tarımdan başka bi bk. ta gelişmemiştir. son zamanlarda art arda açılan market zinciri şubeleri hafiften bi gelişmişlik görüntüsü vermiştir o kadar. 4 mevsim rüzgarı eksik olmaz efil efil.. yeter lapseki'ye fazla bile yazmışım boğuluyorum burda, biri gelip beni kurtarsın....
şu anda askerde olan can dost güzel yazarcan. bir an önce bitir ve gel, şampuan reklamı gibi, yıka ve çık. *
bugün kurtuluşu olan ilçe.
merkezinden ziyade köyleri güzeldir.kemiklialan civarı denizin dibindedir adeta, yazları gün batımı tam karşıdan olduğundan bütün turuncu huzmeler evinizin içine dolar. akşam karanlığı çöktükten sonra anayoldan gelen araç sesleri hala yaşadığınızı hatırlatır size. çünkü aslında "dış hayatla" olan tek bağınızdır. çünkü orada zaman geçer, ama ayrı bir tarifeyle, ayrı hızda bağımsız olarak geçer.

akşam üstleri yol dibine inilip çekirdek çıtlanır, boğazdaki balıkçılar sayılır, geçen dev yolcu gemilerine hayran hayran bakılır. Geceleri yıldızları seyretmekten sarhoş olur insan. bin kere söylense de bir kere yol ışıkları onarıldığından etraf zifiri karanlıktır, demirlerle kaplı balkonda otururken böyle zamanlarda birinin yoldan geçtiğini görürseniz bir ürperirsiniz bir şehirli, çok fazla korku filmi izlemiş biri olarak. halbuki bir köyden diğerine yürüyen amcalardan, gençlerden başkası değildir.

cumartesileri pazarı olur lapsekinin. mutlaka gidilip o kalabalık görülmeli, o mis sebze meyve kokusu ciğerlere çekilmelidir. dönmeden limandaki aile çay bahesinde bir gazoz, çay içerken boğaz ve gidip gelen feribotlar seyredilmeli, parkın yanındaki roma dondurmacısından dondurma yenilmelidir.

esasında güzel yerdir, benim gibi emekli ruhu olanlar için yani.
16 kişilik Roman orkestrasının ilahiler söyleyerek Kutlu Doğum kutlaması yaptığı ilçe:
http://www.radikal.com.tr...1130119&categoryid=77
haftaya gideceğim yalancı cennettir.
ilerden feribota dönüşte feribot yazısını çüküm kadar koymuşlar. yavas gidin yoksa kacirirsiniz girişi.
l harfini kodlarken kullanılabilecek çanakkale ilçesi, lüleburgaz'dan daha kısa ve daha kolay söyleniyor.

"lapseki'nin l'si" şeklinde.
Bana nedense bir Suriye beldesiymiş gibi geldi.
(bkz: lampsakos)
eskiden radyodan duyardık adını.

seyir ve oşinografi dairesinin 456 nolu duyurusu diye devam eederdi.
Şu an bulunduğum yer.

görsel
görsel
görsel
güncel Önemli Başlıklar