bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  1461-1462 yılında fatih sultan mehmet tarafından papalık donanmasının bizans imparatorluğuna yardım etmesini önlemek amacıyla yaptırmıştır. projesini kendi çizmiştir, mimarı ve mühendisi kendisidir.

  yukarıdan bakıldığında 3 yapraklı yonca şeklinde görünmektedir. eski evlerin mimarisinde önemli bir detay; anahtarların girdiği kilitler genelde 3 yapraklı yonca şeklindedir. kilitbahir çanakkale boğazının en dar noktasıdır. adını da burdan alır; * denizin kilidi manasında kilitbahir denmiştir. fatih sultan mehmet çanakkale boğazının en dar (1250 mt), en derin (113mt) ve en hızlı akıntı olan bölgesinde yapılmasını uygun görmüş ve denizi kilitlemiştir. yapımında devekuşu yumurtalarının harç olarak kullanıldığı söylenir. bunun sebebi de; örümcek ağı tutmamasıymış. hala da herhangi bir örümcek ağı görülmüyormuş.
  1 ... su tardigrati
 2. 2.
  tekirdağ üzerinden gelip, çanakkaleye ulaşmak isteyenler için alternatif yoldur bu ilçe. eceabat ta saatlerce vapur beklemektense, buradan kalkışla çanakkale ye özel teknelerle ulaşılabilir. hem daha da ucuz.

  çok güzel bir de kalesi vardır. yukarıdan bakıldığında dış surları yonca iç surları kalp şeklindedir.

  mutlaka danaosmanın evinde rakı içilmelidir.
  (aslında adam yazar, dardanelden çağrışımla donosmen dir ya, söylene söylene danaosman kalmış)
  ... lipsoz
 3. 3.
  kilid-ül bahr (osmanlı türkçesinde bir tamlama) denizin kilidi manasında, çanakkale boğazının en dar noktasını işaret eden yer. kilitbahir köyü olarak geçmektedir. eceabat'tan abidelere doğru giderken yaklaşık 5-6km. sonra, dur yolcu yazısını geçerekten ulaşılabilir. iki kıta arasını feribotla (motorla) yaklaşık 6-7 dakikada (eğer önünüzde büyük bir gemi yoksa) geçebilirsiniz. hava açık ve deniz sakinse dünyanın en güzel manzaralarından birine sahiptir.

  allah'ın türkler'e lütfudur.
  2 ... mathilda