http://img140.imageshack....mg140/2906/tur2645ul1.jpg
http://img235.imageshack....mg235/2223/dortlukbs1.jpg
http://img165.imageshack....g165/5442/xfz36898gj3.jpg
http://img167.imageshack....7/3668/100kurus6ihjy0.jpg
http://img165.imageshack....nunallah305bube1tlzn8.jpg
http://img148.imageshack....148/2816/tur195100wp7.png
http://img101.imageshack.us/img101/300/adszwd4.png
http://img49.imageshack.u...9/8206/hanzova5wk1uk2.jpg
kürtçe anlamı bilindikten sonra kullanmanın ırkçılığa kayacağını düşündüğüm kelimedir.
(bkz: zonta)
(bkz: grup vitamin)

kafaya koydum bu yaz bronzlaşacağım
şamreli aldım belime,denize girerim çimmeye
karılara bakarım, kumlarda yatarım
plajdan hatunları kaptım mı
gece diskoya atarım
henüz yapmadım ama bir gün mutlaka yaparım
ulan ozon bile delindi de kızlar hala naz yapıyor *
koşun kollarıma kızlar
erkeğiniz tatil yapıyor
belki bir zamanlar doğuya özgü idi ama şimdi sokaklarda sadece kıyafetlerini değiştirmiş ama zihniyetini bozuk binlercesinden bulunabilecek tipler.
ciktiklari kizlari gorunce honk diye kalinan, 'acaba kiromu olsak yahu' dedirten erkek tipi.
kıroyum emme para bende diyenleri hiç çekilmez, altında bmw warken teyp den arabesk dinleyen giyim kuşamına dikkat etmeyen, kızlara ayı gibi bakan insanlar.
ellerinden eksik etmedikleri üç şey varki yaz kış ellerinde taşırlar ve her oturdukları masaya şak diye bu üç şeyi koyarlar bunlar araba anahtarı, cep telefonu, sigara paketi...
Kitap okumanın kafayı yemeye neden olacağına inanan insan tipidir.
gün geçtikçe ankara'yı ele geçirmekte olan insan benzeri şahin/kartal/doğan ya da her ne türseler öyle bir olduramayışlardır. ülkeyi yüzyıllarca geriye götürmekteler.
kendisi dışında türeyen farklılıkları nefretle kaşılayan, gömlek ve pantolon dışında -kendine göre- aykırı giyinen kişileri yadırgayan ve dövmekten, sataşmaktan çekinmeyen insandır.

bu tip kişiler birazca açık giyinen bir kadın/kız gördüğünde kudurmuş köpeklere döner, ağzından akan salyaları kimse toplayamaz ve öyle ki, bir dişinin kız mı kadın mı olduğu sorunsalı onlar için bir ölüm kalım meselesidir.

kimseler bana çıkıp da, bu kişileri savunmaya kalkışmasın, yurdum insanı değildir bunlar. renkliliği öldüren bir virüstürler adeta! tek olmaya ve sıradanlığa, alışılmışlığa taparlar.

sinir bozalarlar. hayatta evlenmek dışında, sürüye tapmak dışında bir amaçları yoktur.

imkanım olsa hepsini temizlemek isterdim.
(bkz: bayan)
(bkz: bağyan)
ayrıca o giydikleri sivri burunlu ayakkabılar ile kıçıma benzerler, bütün neşemi kaçırırlar, bunları yüzlerine karşı söyleyecek de gücüm yoktur, doğru. çünkü o kadar sarmışlar ki dört bir yanı. o kadar yabancıyım ki kendi şehrime. o kadar azınlığım ki kendi şehrime.
kıro nasıl olunur :
malzemeler:
siyah kumaş pantolon, beyaz gömlek, siyah sivri burun kundura, tespih, beyaz çorap.

kullanılışı:
patolon tam oma kemiği üstünde olacak
gömleğin en az 2 düğmesi açılacak
ayakkabının kıçına basılacak
tespih bileğe geçirilecek, künye görevini olacak
beyaz çorapların sadece ökçe kısmı görülebilecek.
bu özelliklere sahip çok değerli yurdum insanına halk arasında kıro denilmektedir.
bir de bu yurdum insanı için özel olarak bomba tarafından yapılmış bi rap şarkımız vardır :
şek gibi bahma
kendini yahma
şek gibi kaffa
kızların yanında
kimse sana bakmıyor
hatunlar pas vermiyor
böyle birden bire olmaz
vallahi çok zor.

hadi gızlar yandan yandan ohh ohh 60 - 70 gurban olsun size kırolar oy gızlar ula gırolar nidalarıyla şarkımız son bulmaktadır.(kaynak:http://www.youtube.com/watch?v=GhjL-sLI9Gg)
bu malum şahsiyetler genelde dişlerinde kürdan barındırmakla beraber yoldan geçen herhangi bir bayana şşş yavvrumm hepsi senin mi ? die nidalarda bulunurlar. kibar olunması zorunlu olduğu yerlerde bayana bağyan die hitap ederler hayret bişeydir nasıl kibar olabilmişlerdir. müslüm babacıdırlar. jiletleri eksik olmaz. genelde 5 kafadardırlar. doğan görünümlü şahinlerinde pencereden sarkan kolları göze ilk çarpanlar sıralamasında 1 numarayla başı çekmektedir.
http://img457.imageshack....g457/2435/fotograf6se.jpg adresinde modern ve sapık bir versiyonunun görülebileceği canlı türü.
en çok tanıma uyanların insanları aşağılamak için kullandığı kavramdır.
adam gibi birinin ağzından benzer bir kavram duyamazsınız.
kentte bir görgüsüzlük gördüğünde olmadık hakaretler yağdıranları az biraz araştırın en fazla iki kuşaktır kentlidir falan.
dinime küfreden müslüman olsa bari durumudur.
yazın sayılarının artması, kışın azalması nedeni ile ayı misali bir tür kış uykusuna yattıklarını düşünebiliriz, ayrıca

magandalar ile yakından akrabadırlar.
sadece türkiye'de olan bir kavram sanırsam. geçenlerde ortaköy kahvesi'nde geçen olayı anlatıyorum:

biz arkadaşlarla bir masada nargile içiyoruz. karşı masada 6-8 kızdan oluşan bir grup var. tahminen 1-2 si türk. onlara rehberlik yapıyor işte. onlar da yiyip içiyorlar falan. kızlar 16-17 yaşlarında. birisinde mini etek var. yan masada da 3 türk erkeği nargile içiyorlar. oğlanlar tabi kesiyor turist hatunları. o sırada türk kızlardan biri görüyor olayı ve o minli kızı kaldırıyor oradan. onun yerine kendi oturuyor. yabancı hatun anlayamıyor durumu. ne oldu diye soruyor. (biz arka masada olduğumuz için olayı ayrıntılarıyla takip edebiliyoruz.) türk hatun da sana bakıyor yandaki oğlanlar diyor. yabancı hatun da aynen tabi ingilizce olarak" ne var ki bunda? baksınlar. ben zaten yeni insanlarla tanışmaya geldim. yeni kişilerle arkadaşlık kurmaya geldim diyor". ama bizim pişkin kızımız durur mu. "they are kıro, kıro" diyor. yani örümcek beyinli kızımız, kendisi ona buna veremedi bugüne kadar diye orada turist kıza türk erkeklerini kıro olarak tanıtıyor. bir de üstüne turist hatunun terslemesiyle göt oluyor. oluyor ama eşşek derisinden suratlı olduğu için de hiç umursamıyor devam ediyor duruma..

olay böyle yani. ogerçekten orada ben sinirlendim o gün. neredeyse kalkıp kızı dövecektim ama sırf bizi yanlış tanımasınlar diye bir şey yapmadım. ama o gerizekalı kıza da sövmeden edemedim içimden.

bu da böyle bir anımdır işte.
TiPiK BiR KRO OLDUĞUNUZU NASIL ANLARSINIZ?

1-siwri burun ayakkabı herşeyinizse
2-beyaz çorap wazgeçilmesinizse
3-altın künye,kolye we benzeri takıları takınıyorsanız
4-anaaa gızı gördün nü? , datlı guşum, bidenem gibi sözleri kullanıyorsanız
5-kıroyum emme para bende diyorsanız
6-saçınızı ortadan ikiye ayırıyorsanız
7-düğüne gider gibi çizgili takımla dolaşıyorsanız
8-elinizden tesbih düşmüyorsa
9-telefonunuzu belinize takıp geziyorsanız
10-telefonda mp3 ün sesini sonuna kadar açıp gömleğinizin cebine koyup sokaklarda cirit atıyorsanız
11-geğiriğiniz 50 desibeli aşıyorsa
12-boğazınızdan çıkardığınız yüksek sesten sonra yere bıraktığınız balgam sarımsı, yeşilimsi bir renkteyse
13-göğüs kıllarınız saçınızın 3'te 2'si kadarsa bilinki siz tam bir KROSUNUZ!

'KRO'NOLOJi

Kro nedir:genellikle ilginç gömlekler (mesela üzerinde ''apsolut'' vb. yazabilir) giyerler geçen sene turuncu ve fosforlu kalem mavisi renkteydi. pantolon ise dar kumaş tercihlidir. ayakkabı ise senenin modasına uygun sivri burunlu gubidik ayakkabıdır. aksesuar olarak aynalı gözlükleri tercih eden bu gençler eğer biraz paralı ise doğan görünümlü şahin o yoksa kırmızı mobylet ile karizmayı tamamlayıp bütün kızların gönüllerini çalmak niyetiyle sokaklarda dolaşırlar

NASIL KIRO OLUNUR: Esasen kıro olunmaz,kıro doğulur,çekirdekten yetişme denilen bu teknikle hayata kök salan kırolar, aşılama,ıslah etme gibi hiç bir müdaheleden etkilenmez.En ileri tekniklerle yapılan eğitim ve aşılama çalışmaları sonucunda bir kıro ancak bir magandaya dönüştürülebilmektedir.Geçtiğimiz günlerde, bir kıro üzerinde 15 yıldır çalışma yapan amerikan KISC araştırma merkezinden kıronun bir geninde değişim yapmayı başardıkları açıklanmıştır.Ancak değiştirilen gene rağmen davranışlarda bir değişim gözlenemediğinden araştırma durdurulmuştur.

YAŞAM BiÇiMi: Genellikle her hangi bir işte çalışmak gibi kısa insan ömrünü gereksiz uğraşlarla harcamamak düşüncesiyle hareket eden kırolar,koyu renk takım elbise,beyaz çorap,topuğuna basılmış sivri burunlu ayakbabı yada üzerinde anlamını bilmedikleri garip şekil ve yazılar olan t-shirt altına daracık kot pantolon giyerler.Lüle yada oltu taşından yapılmış tespihler vazgeçilmez aksesuar olup bu aksesuarlara çağın gereğine uygun olarak cep telefonları da eklenmiştir.Çizgili pijama ile pikniğe gitmek,donla denize girmek (bknz:dipnot) vazgeçilmez etkinlikleri arasında yer alır.Kılık kıyafetin değişmez unsuru ise gömlek yakasının göbeğe kadar açılmak suretiyle göğüs kıllarının ve boyuna takılan altın zincir ile altın bilekliklerin sergilenmesidir.

Dipnot:Kıro denize girer ama yüzme bilmez bu nedenle,denizde her görülen rengarenk donlu,kıllı ve zincirli kişiler kıro olmayıp bunlardan yüzmesini bilenlere maganda,şambrel ile yüzenlerine de kıro denilir.

YAŞAM ALANLARI: Otobüste,otomobilde,alış veriş merkezlerinde,iş yerlerinde,büyük metropollerde,küçük yerleşim birimlerinde kısaca görmek istemediğimiz yer yüzünün tüm coğrafyalarında yaşarlar."akıllı olup dünyanın yükünü taşımaktansa deli olup dünyaya yük ol" felsefesinden hareketle bulundukları tüm ortamlarda varlıklarını hissettirirler.

KLASiK DAVRANIŞ BiÇiMLERi:
1-Her zaman omuza atılmış koyu renk bir ceket,elde bir tesbih,şeffaf beyaz bir gömleğin göğüs cebinde,içine uzun samsun doldurulmuş bir malbora paketi bulundurmaya özen gösterirler.
2-Yağmur çamur,sıcak farketmez illaki sivri burunlu ayakkabı topuğuna basılmış olarak giyilir.
3-Yakılan bir sigara bitene kadar asla ele alınmaz hep dudakta durur.(sigara içmeyen kırolar henüz tam olgunlaşmamıştır)
*
argodur. genellikle iş bulmaya gelmiş, şekli ve hareketleri ile dikkat çeken kürt erkekleri için de kullanılır *.
Sonradan görme demektir halk arasında.

"Ceplerinde marlboro, çakmaklar zippo. Levis' ın üstüne ipek giymiş kıro."

Demiş Gökhan Semiz. Çok da doğru demiş. Ayrıca artık heryerde, şaşırmayın da demiştir.
kürt, ermeni gibi kelimeleri dahi hakaret olarak kullanan bir millet olduğumuz için bu kelimenin de anlamından saptırılıp hakaret olarak kullanılması pek garip gelmiyor kimseye sanıyorum. insanımızda empati yeteneği gelişmemiş olduğu için anlamaya çalışmıyorlar; bunun için aynı şey türkçe bir kelimeye yurtdışında yapılmış olsa hoşlarına gidip gitmeyeceğini merak etmekteyim. anladıysam arap olayımla başlayan ırkçı söylemler, kıro gibi gayet normal bir anlamı olan sözcükle tam gaz ilerlemektedir. bakalım daha neler duyacağız.
birde her kıza laf atmayı marifet sananları mevcuttur.
Basit siyah takım elbise altına giyilen sivri burun kundura ve olmazsa olmaz beyaz çorap ile:

+bam bam bam çekilin yoldan !

dedirten yurdum insanına takılan isim.

(bkz: apaçi)