bugün

uzun uzun ilgi çekmeyen bir anısını anlattıktan sonra durumu kurtarmaya mevzuyu toparlamaya çalışan insanların,yüzüne donuk donuk bakan kişilere titrek bir sesle söyledikleri son cümle.
mütemadiyen saçmaladıktan sonra insanların benim gerizekalı olduğumu düşünmelerini engllemek amacıyla sarfettiğim cümledir.
bol bol anı anlatan insanın anılarının çokluğunu belirtmek için söylediği cümle. ayrıca karizmayı da kurtarma çabası vardır.
sözlüğün klişeleşmiş ayar cümlelerinden biridir. güzeldir ama, yerinde kullanıldığında tabi. *
olayın anlatıldığı kişilerin mahsus yaptıkları uyuz tutum nedeniyle de olayı anlatanın söylemek zorunda kalabileceği "durum kurtarma" cümlesidir. öyle işte, anlatılmaz yaşanır vs. de alternatifleridir.
(bkz: halil damar)
(bkz: ben çok şey yaşadım)
- şşş berke...
+ hı
- bikeresinde arkadaşlarla gümüldürde geç vakit sahil kenarında in cin top atarken biralarımızı yudumlayıp sessizce mehtabı seyrediyorduk.
+ eee
- sonra ben sessizliği bozup " acaba bu denizde kaç metreküp su vardır " dedim.
+ eee
- bu da boyle bir anımdır
+ s*ikeyim anını
- onlarda s*ikeyim senin metreküpünü demişlerdi zaten.
genelde bir ortamda gülünüceğini düşünüldüğü için anlatılan ama hiç kimsenin gülmediği ve de sonunda mort bir sekilde söylenen söz.
"ve sizinle paylaşmak istedim" şeklinde noktalanan cümledir.
genellikle çoğu kolpayla dolu anıların sonunda kullanılan cümledir ya da bende öyle bir çağrışım yaptı.
(bkz: 5 bayan ile araba yolculugu)
bazen televizyon programlarında çıkan konuğa süre doldurmak amacı ile sunucu tarfından ''bunla ilgili ilginç veya komik bir anınız var mı acaba?'' diyerek konuğun kem küm edip aslında beyenilmeğeceğni bilmesine rağmen ağzından ''bir keresinde'' cümlesi çıktığından dolayı anlatıp ardından sahte bir gülümseme alması sonucu sırıtarak durumu kurtarma amaçlı kurduğu cümle.
Bir anı anlatıldığında gereken reaksyonu alamamış ise veya biri -hadi oradan sende tepkisine ait surat ifadesine geçtiyse. Bu da böyle bir anımdır denilir ve aynen konu kapatılmaya çalışılır.
anlattıgı hikaye ile şekil yapayım derken göt olan ve herkesin ne mal çocukmuş kardeşim buda dedigi sırada bu cümleyi kurarak milleti yaran ama mal oldugunu değiştiremeyen eleman söylemidir.
hikaye edilen düz anının, kamuoyundan beklenen reaksiyonu alamaması üzerine, anı sahibinin kurduğu kapanış cümlesi.
(bkz: geçen gün yine sevişiyorum)
büyülü bir sözdür. gerçekten çok komik birşey anlatırsınız ama ya etrafınızdakiler anlamaz, ya da o anı yaşamayınca o his verilemediğinden kimse gülmez. ama en sonunda "bu da böyle bir anımdır işte" dediğiniz takdirde ortamda herkesin yüzü gülmeye başlar.
yıllar yıllar önce okul yarım gün olmuştur, ve abazan ergenlerle ne yapacağuk ne yapacağuk diye şiveleşirken aklımıza, cebimizde ki paralara da güvenip(toplasan 30tl) okul yakınlarındaki nezih ve diğerlerine göre biraz daha modern, lüks bir cafe ye gitmek geldi. bok var sanki, yaptıklarımız çok farklıya saçma sapan sohbetlerde ağızlardan salyalar saşarak gülmeye yeni boyutlar getiriyoruz işte. her neyse kızlarla keşisiyorum ben ara sıra, tamam lan tamam yalan. etrafta kız falan yok. ortam nezih ama herkes abaza.

işte alışamadığımız bu ortamda, yani çayın 3 nargilenin 15 lira olduğu bu sikindirik cafe de konuşacak konuda bulamadığımızdan birbirimizle, birbirimizin en ufak huyuyla taşşak geçiyoruz. inanır mısın çocuğun çay kaşığıyla bile dalga geçtiler. tam bu sırada ortama bi renk gelsin diye, bi anımı anlatayım dedim ve;

- lan amuna koduklarım, geçen bu x lerle y cafeye gittik yedik içtik tamam mı
+ heee
- işte neyse bu z düştü ayağını burktu tamam mı. baktık yürüyemiyo sonra ben bi tekme attım kendine geldi gavat
+ (sessizlik)
- (sessizlik)
+ (sessizlik)
- işte bu da böyle bi anımdır!!!
+ puhahaha aşsashfaqgkgfvskjdfal HAHAHAHA
+%& hahahahahahahaeaepao bu da böyle anımdır ne lan? puhahaha
- lan mal öyle sessizlik oldu işte
+ hahahah lan ne mal adamsın...

ve aralıksın yarım saat, zaten konu bulup konuşamayan ergenler bununla taşşak geçmiştir...

benim kanaatim şöyle buyurur ki; siz siz olun sözlükte beğenilmeyen entrynin altında sempatik duran bu cümleyi gerçek hayatta fazla kullanmayın. göt olabilirsiniz. beni gibi. saatlerce. amına koyım.
Keyifsiz bir biçimde, kimsenin dikkatini çekmeyi başaramayan bir olay anlattığının farkına varan anlatıcının en iyi toparlama şeklidir.
anlatacağı şeyin çok ilgi çekici veya komik olduğunu sanan kişinin, anlattığı şey bittikten sonra gülen yada farklı bi tepki veren olmadığında söyleyeceği cümle.*
kalabalık bir ortamda esprin tutmadıysa bile güldürmenin kolay bir yolu.
(bkz: bu da böyle bir hanımdır)
Vizontele filmindeki efsane replikte geçen durumun farklı bir ifadesidir.
Fikri bunu "Sinema" kelimesiyle ifade etmiştir. Bu deyişi sözlükte bir alternatif olarak kullanımalıdır
"bunlar garip şeyler işte sinema" şeklinde.

Filmde geçen diyalog aynen şöyledir:

+ : Fikri
- : Diğerleri

+: ne konuşuyosunuz lan şehrin en temiz ayıları.

-: vizontele iyi yanlarından bahsediyoruz

+: ohooo viztontele daha çok yanar oğlum, sinemaya benzer mi? ben en çok sinemayı severim, sinema başka bişe, mesela bak o bi tane uzun boylu artis vardı, neydi o?

-: tarık akan

+: heh tarık akan.. mesela o o kadar uzun boylu değil.benim burama geliyor.istanbul'da gördüm. sinema işte bunlar. bak mesela bi olay daha var.Senee geçen sene... Beyoğlu'nda gidiyorum.bu bi tane ince bıyıklı artis vardı kimdi o?

-: ayhan ışık

+: ayhan ışık..tam önümde gidiyor..arkasındayım..siz tabi Beyoğlu'nu bilmiyosunuz.orda tükkanın arkasından döndü. yürüyorum böle.turist ömerdeki kimdi?

-: sadri alışık

+: heh sadri alışık ince bıyıklı... ben bu şimdi bu ayhan ışık'ın arkasından bağırdım..turist ömer turist ömer dedim; dönüp bakmadı adam hayret.demek ki sadri alışık'ın arkasından bağırsam ayhan ışık ayhan ışık diye o da bakmayacak.:.bunlar garip şeyler işte sinema...
(bkz: bu da böyle bir anımdır)