bugün

burnu kalkmış kişiye sölenen söz.
(bkz: gökgörmedik)
düğünlerde ve bilumum ev gezmelerinde görülebilecek kadındır. nitekim bu kadar altına sahip olan pek çok kadın özel günler dışında altınlarıyla dışarı çıkacak kadar cesur değildir. söyle bilezikleri birer birer kola geçirip, sonra 'sangır sangır' sesleri arasında gerdanlığını da zevkle takan kadındır.
yeryüzündeki tahammülü en zor şey.*
ikinci dünya savaşı sonrası dünyada yaşanan konjonktürel değişimler sonucu türkiye'de 1950lerde başlayan paylaşım-üleşim mücadelesinde; sermayenin, işadamı-politikacı-bürokrat kara üçgeni etkisinde haksız el değişimi sonucu ortaya çıkan, emeğin yarattığı değerlerin sanat ve kültürle yoğrularak yılların imbiğinden süzülerek gelen bir kültür birikimi oluşturamaması ile belirginleşen değer yitimi ortamında, bu kültürü elde etmişlerin(batının) değerlerinin özümsenmeden taklit edilmesi suretiyle bir yerlere geldiğini sanan, cin olmadan şeytan çarpmaya kalkan kişilerin yarattığı son derece ufuksuz, kültürsüz ve zararlı haşerat tipi bir kişilik yapılanması durumu.
yokluktan varlığa geçiş yapmış şahsiyetin bu varlığı hazmedemeyip saçmalamaya başlaması durumudur.
ülkeler bazında ele alınınca da anlamından birşey kaybetmeyen tabir.
(bkz: SONRADAN DÖNME)
en son medya amirali ertuğrul özkök'ün de malumu ilan ederek, kendisinin de bir sonradan görme olduğunu öğünerek itiraf etmesiyle ve ardından sıra sıra ne oldum ben bilmem deyicilerin de "ben de, ben de, ben de sonradan görmeyim" diye ortaya fırladığı, bir değer yitimi olgusu.
fr. arriviste
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=239606 haberindeki gençlerin asla olmadığı şeydir. üzerinize afiyet, öldü de biri.
(bkz: ertuğrul özkök)
türkiye'De türü ve örneği tavan yapmış türlerdir. elbette sonradan elde edilen kazanımlar hor görülecek şeyler değildir. ama bu insanlar sınırı aşıp sizi hor görmeye başlarlarsa işte o zaman hep alay edilmeye mahkum kalırlar.
kendisini hal ve tavırlarıyla hemen belli eden insan tipi . bu tip insanlar o kadar görgüsüzlerdir ki elde ettiği zenginliği bir türlü hazmedemezler ve amiyane tabirle '' ne oldum delisi '' olurlar . Meziyet zenginliği elde etmekte değil , onu gerektiği şekilde kaldırabilmekte ve hazmetmekte .
(bkz: gavurdan dönme sonradan görme)
(bkz: sema çelebi)
hayat adımlarını yoksul olarak atmış kişilerin, nereden geldiyini unutarak şansa veya akıla dayalı geçmişini hatırlatmayacak kadar para kazanması sonuçu ve zengin kişilerin etrafında bulunmaları sebepi ile oluşan karakter bozukluğu.
(bkz: sonradan gorme gavurdan donme)
sanat aleminde ne kadar metroseksüel arabeskçi kırması varsa bunlardır. siz sayın dökün.
ekonomik nedenlerle çekirdekten yetişmeyip de bazı alışkanlıkları veya görgü kurallarını, bazı mekanları ve arabaları vs. kullanma ve alışkanlık geliştirmeyi sonradan edinen kişi. tanım bu, ama genel kullanımda sonradan edinilen alışkanlıkları ve malı mülkü acemice kullananlara veya bunu göstere göstere kullanmaya çalışanlara denilir.
(bkz: ne gordum delisi)
(bkz: ben de nişantasliyim)
ne oldum delisi insanlardır. eğer bu kişi komşunuz ise çekilmez hal almaktadır. evde anneyle oturulmaktadır kapı tekmelenerek çalınır evet efendim tekme bildiğin kocaman tepik. bu sonradan görme şahsın sonradan görme 6 yasındaki küçük obez kızıdır. neyse efendim kapı açılır. ufacık çocuk takmış takıştırmış,altınları bilmemneleri rujunu da sürmüştür. kukuman kuşu gibi oturmuştur. ve başlamıştır konuşmaya burnu büyük bi şekilde " balık abla tatile gittik ordaki hizmetçi parçasıyla annem tartıştı ayh resmen hizmetçi parçası parça ya parça.."
yuh anasını satim lafa bak. ben onun yaşındayken büyüklerime saygı gösterirdim. hatta otellerde görevliler rencide olacak diye isteyemezdim bir şey. utanır falan.halbuki utanılacak bir şey yok ama böyle de ince düşünürdüm. kıza bak.. neyse efendim ufağı yetmiyor gibi ardından anası geldi. elinde bir sürü poşetler habire çıkartıp çıkartıp göstermektedir.
"abla bak bunu aldık 100 ytl ay para mı, şunu aldık bıdı bıdı para mı?.." "ha bir de kızım televizyonu bozdu hemen yenisini aldık ay feda olsun kızıma çok mu..?" ve buna benzer bi ton cümleler kurdu ve gitti.

en komiği de küçük kız bu yıl okula başlayacaktır ve alaturka tuvaletlere sıçamamaktadır. annesi düşünmüştür çoktan kolayını.
- tuvalet yaptırırız okula para mı ayh ne olcak ..
kız da havalara girmiştir.
-evet anne kilitleriz sadece bende olur anahtarı ben girerim göksu ya özel yazarız kapıya.

ah yavrum ah okula git de bir güzel sen. sıç altına işe aksın böyle donundan rezil ol. işte o zaman ben geçip karşısına "sidikli nolduu parana ?" diyeceğimdir. *
düşünülmeden söylenir. bir şahsın harcadığı para limiti yükseldiğinde bakış açısı değiştiği zaman genelde bu deyim kullanılır o şahıs için. onun yerinde bizler olsaydık belkide daha büyük bir değişiklik gerçekleşirdi. her yaşananın eski dönemle bir bağlantısı olmalı. bu yüzden daha önce yaşadıklarını bilmediğimiz bir kişi hakkında bu yorumu yapmak yersiz. terimin anlamına somut olarak bakılırsa bir şeyin ilk önce farkedilmeyip sonra görülmesidir.
dün boktun bugün koktun manasında kullanılan bir söz öbeğidir.
Uzun bir fakir hayat yasadıktan sonra zenginleşen insancıklardır. ikramiye veya miras sonucu gelişen bir süreç olabilir. Toplumdaki zenginleri taklit eder dururlar,onlarla ilişki kurmaya başlayabilirler ama her zaman görgüsüz olarak nitelendirilir ve antipati kazanmaktan öteye gidemezler.
(bkz: görmemişin çocuğu olmuş tutmuş pipisini koparmış)
bu akşam 160 milyonluk kotumu giyip, 26 yaşındaki sevgilimle, şık bir restorantda yemeğe çıkıcam diye gezinen 16- 17 yaşında ki kız modeli buna sağlam bir örnektir.
kör olan birinin ameliyat ile gözlerini açtırması olayına verilecek bir ad.
güncel Önemli Başlıklar