1. 1.
  adana ve çevresinin eski adıdır.
  (bkz: kilikyalılar cemiyeti)
  ... zall
 2. 2.
  ilkçağ'da Anadolu 'nun güneyinde Göksu, Seyhan, Ceyhan ırmaklarının suladığı ve Toros Dağları nın kuşatarak yayıldığı, şimdiki Mersin ve Adana çevresidir.
  1 ... martyns
 3. 3.
  heredot tarihine göre fenikenin sur kralı agenora kızan zeus kızı europayı kaçırır ve girit adasına hapseder. bunun üzerine agenor kızını bulması için üç oğlunu görevlendirir. kiliks, kadmos, phoeniks kız kardeşleri europayı ararlar ama bulamazlar. babalarından korkutları için ülkelerine geri dönemzler ve çeşitli yerlere yerleşirler. oğullarından kliks, sarus ve pyramusarasındaki bölgeye yerleşir. bu bölgeye kliksin yurdu anlamına gelen klikya denmiştir.
  2 ... akustikcinayet
 4. 4.
  hristiyan batının çarpık tarihsel iddaalarıyla ermeni ve rumların anavatanı olarak niteledikleri bölge. bu yolu türkleri işgalci durumuna düşürmek ve kendi işgallerini legalleştirmek amacıyla secmişlerdir.

  uluğ başbuğ atatürk lozan anlaşması imzalandığı günlerde adana'da konuyla alakalı şu unutulmaz nutkunu vermiştir ,

  ''... haksızlık ve küstahlığın bundan fazlası olamaz. ermenilerin bu feyizli ülkede hiçbir hakkı yoktur. memleketimiz sizlerindir, türklerindir. bu memleket tarihte türktü, halde türktür ve sonsuza kadar türk olarak yaşayacaktır.
  .. ermenilerin, vesairenin burada hiçbir hakkı yoktur ; bu bereketli yerler koyu ve öz türk memleketidir. ''
  1 -1 ... migfer
 5. 5.
  bugünkü mersin, adana ve osmaniye illeriyle, bugünkü antalya'nın alanya ve gazipaşa; konya'nın çumra, hadim, seydişehir, bozkır ve taşkent, karaman'ın ermenek, başyayla ve sarıveliler ve hatay'ın dörtyol, erzin ve iskenderun ilçelerini kapsayan bölge. burada 1080-1375 arasında başkenti önce tarsus, sonra sis (kozan'ın eski adı) olan kilikya ermeni krallığı kurulmuştur. bu devlet bizanslılara, anadolu selçuklulara ve ilhanlılara vergi verdikten sonra memlüklerce ortadan kaldırılmıştır.
  ... cemali
 6. 6.
  çukurova'nın milattan önce bilmem kaç yılına ait olan eski versiyon adı.
  ... beerrrdush
 7. 7.
  Adana ve çukurova bölgeleri.
  ... dabbescobar
 8. 8.
  çukurovanın eski adıymış olabilir ama artık oranın adı çukurova ve oranın adının ne olduğu bizden başka kimseyi de ilgilendirmez.

  öyleyse sırada ki şarkı çukurovayı kılikya sananlara gelsin.

  (bkz: istanbul not constantinople)
  -1 ... gsvvn
 9. 9.
  (bkz: cecilia)
  ... 34prometheus
 10. 10.
  gece gece özlediğim topraklar.
  ... tacettin limoncuoglu