bugün

kendini asiri begenme, insanlardan ustun gorme. tum kutsal dinlerde buyuk gunahlardan sayilir cunku kendini begenme hakki bir tek tanri'dadir.
ekabirlerin davranış biçimi.ayrıca,insanın gözünü kör edip algısının bozulmasına yol açar.
şeytanın en sevdiği günahmış..
(bkz: the devil s advocate)
sonun başlangıcı gibi uçuruma son sürat çeken düşünce, davranış.
kibir en severek isledigimiz gunahtir .kendimizin bes para etmemizi bildigimiz halde karsimizdaki insani asagilamaktan ezmekten o kadar zevk aliriz ki kendimizi mutlu hissederiz . ondan dolayi kibir gunahlarin en heyacanlisi ve diger gunahlarin babasidir . netekim insan denen bu mahlukat dortbasi mamul evrende bir toz parcasi olmadigi halde kendini bu kainattaki herseyden daha onemli hisseder . evrenin merkezi odur .gunes onun icin vardir .hatta bu canlilar ve turdesleri ona hizmet icin yaratilmistir .cunku her insan kendini bu dunyanin efendisi olarak gorur . ve dunya denen bu arz yuvarlagini her gun baskalarina cehennem etme ve sikinti verme hakkini kendinde gorur . dikkat edin aci demiyorum cunku aci bir anliktir ve gecicidir .igne olmak gibidir . sikinti ise iskence gibidir .iskence cektiren sadistce zevk alir ve hatta iskencenin uzamasi bu mahlukata amerikayi kesfetmis gibi zevk verir . simdi sapkamizi (yahut beremizi)cikarip onumuze
koyalim . biz insanlar insana neden azap cektiririz ? ve su dunya denen ruya kadar kisa omrumuzu birbirimize niye zindan ederiz ? iste bu sorunun cevabini bulursak enseyi karatmaktan artik vazgecebiliriz...
(bkz: enaniyet)
dünyadaki en doğal şey insanın kendisini az ya da çok beğenmesidir, ancak bazen kişi bu beğenisini kendini beğenmekte haklı dahi olsa kontrol altına alamaz. kendine olan beğenisini diğer etrafındaki insanları hor görme, kendisini onları ezerek üste çıkarma eylemlerine dönüştürür. işte kişisel beğeni ve güvenin kibirle karıştırılmaması insani değerlerın korunup hayata insanlık onuruna yaraşır biçimde devam etmek gerektir; bütün mesele de bunu ne ölçüde başarabildiğimizdir. *
ruh kirliliğinin hareketle ve sözle dışa vuruş hali...
(bkz: iskandinavya)
Büyüklüğün belli bir ölçüsü yoktur. Yükselten ya da alçaltan şey kıyaslamadır. Nehirde büyük görünen bir gemi, denizde küçüktür... *
hande yener in yeni albümündeki * çıkış parçası. söz müzik sezen aksu düzenleme kemal doğulu ya aittir.

harcadım hırpaladım
çok zarar verdim beni affet
insan tuhaf ne hoyrat
ne şaheser ve nasıl ilkel hayret
kibir bir canavar gibi
bekliyor pusuda
tıpkı bir volkan gibi uykusunda
kalbini kurban veriyor
sen aşkın talibi o galibi
olmaya tutkun yok korkusuda
küçük bir hayat var biliyor
yanmam lazım daha yol almam lazım
kendimden caymam lazım zor...
yan yan yanmam lazim daha domalmam lazim diye anladigim sarki.

(bkz: yanlis anlasilmis sarki sozleri)
gayet başarılı, olmuş mu olmuş bir hande yener parçası.

(#http://www.youtube.com/watch?v=yZo_q1rnPMg)
son zamanlarda türklerin yaptığı en avrupai şarkı.
ilk kibir örneği;Şeytanın HZ.Adem'e secde etmeyi,
-Beni ateşten yarattın onu ise topraktan;
diyerek redetmesidir.
en sevdiğim günahtır.

imza; şeytan
kendini diğerlerinden üstün görüp, herkesi küçümsemesine verilen davranış şeklidir. büyük günahtır. yapılmaması gerekir
klibinde cok ezik danslarin yapildigi ama hande yener'in gene de imajiyla parladigi sarki.
(bkz: yedi ölümcül günah)
güzel şarkı gerçekten. sezen aksu nun parmağı var tabi..
hande yenere yakısan techno müzik tarzının en son orneklerinden biri. Severek dinliyoruz.
mükemmel hande yener şarkısı. klipteki sarışın dansçının ayrıca hastasıyız.
habis bir ur gibidir kibir. insana özünü unutturur.

niceleri geldi, neler istediler;
sonunda dünyayı bırakıp gittiler;
sen hiç gitmeyecek gibisin, değil mi?
o gidenler de hep senin gibiydiler.
*
dost kaybettiren, düşman kazandırandır... insanın yapmaktan vazgeçemediği aptallıkların belki de en büyüğüdür...

insanlığın merkezinde büyük, bencil ve tatmin olmak bilmeyen bir egonun varlığının en büyük kanıtıdır...
birçok sanatçıda bulunan bir özelliğidir.