bugün

yedi olumcul gunahdan biri. (bkz: seven)
iki paralık insanın, kendini üç paralık sanmasıdır. üç paralık olmak bile fazladır ona göre.
insanı tepetaklak götürendir. kimde zerre kadar kibir varsa, karşılığını görecektir. Allah yeryüzünde kibirlenerek yürümememizi emreder. kibirli davranan kişinin kalbinin mühürleneceğini söyler. bu ise -Allah korusun- en kötü şeydir.

Bismillahirrahmanirrahim

"Yeryüzünde böbürlenerek yürüme..."
isra Sûresi
şeytanın cennetten kovulmasına neden olan duygu.
NE KADAR ALÇAKTAN UÇARSAN, DÜŞTÜĞÜNde O KADAR AZ iNCiNiRSiN.
ego'nun gıdasıdır.
tehlike..
büyük günahlardan birisidir.
cümle içerisinde kullanalım... hatta abartalım ayet içerisinde kullanalım;

kibirlenerek halka surat asma, yeryüzünde çalımlı çalımlı yürüme, şüphe yok ki allah kibirlenip kendisiyle övünenlerin hiçbirini sevmez. lokman 18.
kibir, kişinin kendisini başkalrından üstün görmesidir.(Allahü teala, kibirliyi alçaltır, tevazu sahibini yükseltir.) [Taberani]

(Kalbinde zerre kadar kibir olan Cennete giremez.) [Müslim]
albümde bulunan remix versiyonunun internet ortamlarında yabancılar tarafından çok sevildiğini ve fellik fellik aradıklarına şahit olduğum şarkıdır.hakikaten de harika bir remixe sahiptir.
sezen aksu'nun ve murder king'in de yorumladığı sezen aksu şarkısı.
gururdan sonra en etkili tehlikeli duygu. kelebek etkisi yaratır, küçük sorunla başlayıp ömre mal olacak hatalara sebebiyet verir.
(bkz: megaloman)
insan tuhaf ne hoyrat

ne şaheser ve nasıl ilkel hayret

gibi güzel sözlerin geçtiği sezen aksu imzalı, bir hande yener şarkısı.
mütevazi olmaya çalışırken bile buram buram kokusu yayılan illet.
hastalıktır. fazlası insanda ekstrem derecede hırs hasıl eder.
--spoiler--
Gurur (Kibir) ile ilgili Atasözleri ve Açıklamaları
Ağaç ne kadar uzasa başı göğe ermez: Ağaçların dalları göğe doğru yükselir. Ancak ne kadar zaman geçerse geçsin, hiçbiri belirli bir yükseklikten öteye geçemez. Ağaçlar nasıl güneşi daha iyi görebilmek, daha fazla meyve verebilmek için yükseliyorsa biz de çevremize yararlı olmak için çalışmalıyız. Bir başkasını yenmek ve yok etmek için çalışmamalıyız.

Alçak yerde tepecik kendini dağ sanır: Dışarıya, başkalarının görüş ve bakışına gözümüzü kapatarak, kendi hayal dünyamızda kibre boğulmamalıyız. Çevremize bakarak bizden daha bilgili , görgülü insanları bularak onlardan bir şeyler öğrenmeye çalışmalıyız.

Atım tepmez, itim kapmaz deme: Hatasız kul olmaz. En bilgili, deneyimli insanlar bile hata yapabilirler. Kimse hatadan emin olamaz. Bu nedenle, yanlış yapabileceğimizi unutmamalıyız.

Ava gelmedik kuş olmaz, başa gelmedik iş olmaz: Ne kadar ölçülü davransak da boş bulunduğumuz bir an olabilir; ne kadar zengin olsak da bir başkasına muhtaç olabiliriz. Yine ne kadar bilgili olursak olalım yanıldığımız anlar olabilir.

Balta değmedik ağaç olmaz: Derde düşüp hasta olmak her kesin başına gelebilir.

Dağ başından duman eksik olmaz: Büyük insanların güç ve makamları kadar sorunları ve mücadeleleri de vardır.

Dağ ne kadar yüce olsa da üzerinden yol geçer: Güçlü, zengin veya çok bilgili olmamız, her yönüyle eksiksiz olduğumuz anlamına gelmez. Her insanın zayıf noktası vardır. Makam ya da güç, yenilgiyi ve acıyı engellemez.

Deveden büyük fil var: Fakirlere ve zayıflara bakarsak kendimizi çok güçlü ve zengin görürüz. Bu durumda gurura kapılabiliriz. Oysa bilgi ve zenginlikte daha yukarılara bakmalıyız böylece daha gayretli oluruz.

El yumruğu yemeyen, kendi yumruğunu değirmen taşı sanır: Kendimiz başkalarıyla kıyaslamazsak eksiklerimizi göremeyiz. Kendimizi başkalarının gözü ile görebilmeliyiz.

--spoiler--

kaynak: çizgiliforum
murder king coverında acayip bir şekilde du hastı andıran rifflerle canlanmış, ancak bir sezen aksu bestesi olmasından ötürü olmalı ki içerisinde güzel armoniler bulunduran parçadır.
tanım: nihat dogan'ın coverladığı şarkı.
o değil de hande yener'den hoşlanmayan bünyem bu şarkıyı nihat'tan duyunca error verir oldu.
hande yener'i hiç sevmememe rağmen dinlemekten, kendimi alıkoyamadığım süper şarkı.

http://www.dailymotion.co...3_hande-yener-kibir_music
bazen insanın kendi ile savaşındaki en güzel ve en güvenli savunma sistemi.
kişinin en büyük zaaflarından.karşısındakinin birazcık aklı varsa,kibir o kişinin sonunun başlangıcıdır.kibirli insan emniyetsizdir çünkü,gardını düşürmüştür,gerek duymaz.artık oldum ben der,artık yendim onu...rahatlar,gevşer.ve o an ufacık bir şüphesi yoktur,artık elini kolunu bağlamıştır karşısındakinin..ıslık çalarak gezmeye başlar kurbanının çevresinde.bitti artık der,senin işin bitti...ancak bir işin bitmesi için en az iki kişinin bitti demesi gerekir.o bitti demeden bitmez.ve o en savunmasız anında,ayaklarının yerden yükseldiği,havada asılı durduğu anda,ufacık bir dokunuş bozar kibirlinin dengesini.bir an şaşırır ve hayat şaşırana tahammül göstermez.nasıl olur,nasıl dokunur bana,nasıl çıkar onu ittiğim karanlıktan derken,ardı ardına gelir darbeler.o savunmasızlığının ve şaşkınlığının,yani kibirinin bedeli ağır olur.artık öyle bir yere düşer ki,ve öyle bir yüksekten düşer ki artık onu ancak bir vakit yendim dediği insan kurtarabilir o karanlıktan.dünün şahı,bugün boynuna ipi taktırır,dün düşürdüğüm dediği insan,artık onun sahibi olur.kibirin o bir an için hissedilen keyfinin kat ve kat fazlasını kendi elleriyle verir karşısındakine.

atalarımız bunu ''ne oldum değil ne olacağım de'' diye özetlemişler.diğer yandan bilinir ki deveyi yıkan o son saman tanesidir,bardağı taşıran o son damladır.
insan zihnini mahveden bir virüs. allah hepimizi ondan korusun.
Kibir kendinden habersizliktir!
Güneşten haberi olmayışı gibi buzun.
Mevlana C.R
kendine olan düşkünlük, kendini beğenme.

"Sevilmiş olma isteği kendini beğenmişliklerin en büyüğüdür" demişler...