bugün

entry'ler (640)

leyla the band

16 Eylül'de Küçükçiftlik Park'ta son kez tüm ekip orada olucakmış. Oradakiler için bu veda ritüeli çok zor olucağa benziyor, hazırlıklı olmak da fayda var.

kaynak ; https://twitter.com/LeylaTheBand

faiz vs kar payı

Efendim değişkenlik göstermekle beraber sonuçta kazanç sağlayan bu iki kavram da aynı ekonomik sistemde var oldukları için karıştırılmaya ve manupule edilmeye çok müsaittirler.

Öncelikle faiz, ister borç alma ister borç verme olsun, belli bir vadesi, belli bir getirisi-götürüsü olan temel piyasa yöndönlendirme aracıdır. Kar payı ise, aslında faize ikame olarak düşünebilecek, bir nevi niş pazar niteliğinde, hiçbir halde kesin bir getirisi olmayan, mudisine anlaşılan vade sonunda, yine o mudinin parasının bulunduğu havuzun karı oranında kazandıran bir araçtır. Bu havuzların getirisi de yine o havuzdan kredi talebinde bulunan müşterilere kullandırılan kredilerden elde edilen getirilerden oluşur. Bu öyle büyük bir havuzdur ki, kredisini ödemeyen ya da geç ödeyen bir kaç kişinin etkisi ancak okyanus da bir damla kadar olur ve çok küçük oranlarda havuzu etkiler. Bu açıdan bakıldığında neden sürekli kar elde ediliyor sorusuna cevap bulunabilir.

Akıllara gelen diğer bir soru ise, neden bu ikisi de aynı oranlarda gidiyor olabilir. Öncelikle kar payı esasına dayanan katılım bankaları kar paylarını değil fakat kredi oranlarını önceden ilan edebilirler. Bu bir borç verme oranıdır. En başta bahsettiğim bu eko sistemde varolabilmek için rekabetçi olmanız gerekir. Akbank konut kredisini 0,75 den verirken siz 1 den veremezsiniz değil mi ? Bu oranlar aynı oldugu için, sonuç olarak bu kredilerden elde edilen gelirler de benzer olur ve bunun sonucunda kar payları ve faiz getirileri aşağı yukarı aynı olur.

Burada şöyle bir nüans vardır ki, buraya dikkat edilmesini öneririm. Tcmb faizleri aşağı çektiğinde, konvansiyonel bankalar yani mevduat bankaları hemen reaksiyon gösterek kredi ve mevduat faizlerini revize ederler. Yani bir nevi aktif pasiflerini revize ederler. Fakat katılım bankalarının önceden ilan ettikleri bir oran olmadıgı için onların oranları hala yüksek kalır ve bu zamanlarda katılım bankalarının getirisi mevduat bankalarından yukarıda kalır ve atıl fonları olur. Bunun önüne geçmek için katılım bankaları kredi oranlarını düşürseler de, düşük oranlı kredilerin havuzlara yansıması için bir zaman aralıgı olacaktır. işte bu zaman aralıgı ki en az üç dört aydır, yüksek getiri sunar bu bankalar ve bu katılım bankası için zor bir dönemdir.

Sonuç olarak kar payı ve faizi birbirinden tamamen bağımsız kavramlar olarak düşünmek yanlıştır. Faiz bugün tüm dünyada paranın maliyetidir. Kar payı ise ona ikame olarak, faize hassas kesim için sunulmuş bir araçtır.

leyla ile mecnun

3. sezon finali ile bir kere daha aslolanın yolculuğun kendisi olduğunu göstermiş dizidir. Yolculuk boyunca mecnun insanlara rastlıyor, gülüyor, eğleniyor ama sonunda gitmek zorunda oldugunu biliyor. Bilenler bilir, ilk leyla ileyken de mecnun un gitmek ya da kalamamak üzerine ciddi travmaları vardı. Leyla'nın gidişi mecnunun kaçınılmaz yalnız yolculugunun bir simgesi oldu o kadar. Bana göre, dizinin en yalın özeti, her bölüm başlarken isimlerin cıktıgı kısmın sonunda mecnun un halı saha ortasında tuz buz oluşu. Hadi beyler, şimdi herkes kendi çölüne..

aman

Ben Sezen Aksu'yum diye bağıran Mustafa Ceceli şarkısı. O sözler ne kadar acımazsız yarabbim. Lisede edebiyat dersinde yaptığımız gibi şarkının her mısrasında şair burada ne demek istemiş diye durup düşünüp, her defasında farklı bir anlam bulup, sonra yine ve yine mısralarında kaybolmak istediğim şarkıdır aynı zamanda.

Klibine yazık olmuş ama, Türkiye standartlarının çok çok üzerinde olan bu klip çaresizce şarkının gölgesinde kalmış.

O zaman eşref saati gelmiş tüm bünyelere girizgah olsun bu;
"Şimdi tam hakkıyla bir yas tutma vakti."

kanal d

merhum Mehmet Ali Birand'ın cenaze töreni ekranlara gelirken diğer kanallarda, aynı anda magazin programı yayınlayan kanal. bu adam bunu haketmedi be sözlük.

yaran youtube yorumları

video : grup laçin-bekar gezelim

yorum : 6 tane sap gezerseniz tabi bekar kalırsınız.

yaman sevda

yaş 12, ortaokul yılları. akşam okul çıkışı eve dönüş yolunda servisin kapısındaki camdan kolu dışarı bırakarak sağı solu kestiğim o anı mükemmel kılan şarkının ta kendisi. keşke mutlu olmak o zaman ki kadar kolay olsa şimdileri.

leyla ile mecnun

elektrik faturasındaki trt payını helal ettiren dizisin sen.

ilker başbuğ

terörle mücadeleye hayatını vermiş ama terörist olmakla suçlanan komutan. kendisi ya da yakınlarına gelsin o zaman..

"Güzel günler gelecek Yağmur, babanla gurur duyacaksın. Ona bunu yapanların torunları ise, utanacaklar, hem de çok utanacaklar atalarından ... Tarih boyunca, bu hep böyle olmuştur. Hiç soyadı "Hitler" olan insan tanıyor musunuz/ duydunuz mu?...? Eskiden en popüler isimlerden biri olan Adolf adını bile, yeni kuşaklarda duymanız mümkün değil...Yaptıklarını bugünle kısıtlı sanmaları gaflet ve delaletin ta kendisidir... Sense canım Yağmur, torunlarına gururla anlatacaksın, nasıl bir büyük dedeleri olduğunu.. Sevgi ile kucaklıyoruz, şu anda özgürlükleri hile ile kısıtlanan tüm vatanseverlerimizi. Her dakikasını takip ediyor, her yapılanı, yapanı milletçe tarihe titizlikle kaydediyoruz."

yaran youtube yorumları

rafet el roman- yüreğimle seviyorum

yorum :biz götümüzle mi seviyoruz rafet :D .. sarki güzel

haklısın özür dilerim seni seviyorum diyen kadın

er ya da geç kaybeden kadın olacaktır.

recep tayyip erdoğan

gün itibariyle mahiyeti henüz netleşmemiş fakat başarılı olarak nitelendirilen bir operasyon geçirdiği ajanslara düşmüştür. herşeyden önce bir baba, bir kardeş bir insandır. seversiniz, sevmezsiniz hatta nefret ederseniz belki bilemem ama, başbakanın bu durumuna sevinenleri bir an için kendilerini ailesinden birinin yerine koymalarını rica ediyorum.

kamyon sürdüm leonardo da vinci

Avrupa Konseyi'ni acil olarak toplanmak zorunda bırakan talihsiz açıklama...

monopolcü rekabet piyasası

sigortacılık sektörü en güzel örneklerindendir. homojen olarak gözüken sigortacılık hizmeti, firmaların brand identity yaratarak ürünlerini heterojen bir yapıya çekmek istemeleriyle farkı bir anlam kazanır. örnek olarak, "sigortalatmak başka, ergolatmak başka" diye bi sloganı vardır ergo sigortanın ki yapılmak isteneni açıkça ortaya koyan bir slogandır.

dikey entegrasyon

upstream (backward) ya da downstream (forward) olarak 2 türde gerçekleşen işletmelerin uyguladığı genişleme stratejisidir.
hammaddecileri içselleştirerek backward, toptancı ya da perakendiceleri içselleştirerek forward integration yapmış olur işletmeler.

günümüzde çok farklı alanlarda aynı anda üreten-pazarlayan-satan holding şirketleri dikey entegrasyonun en güzel örneklerindendir.

günü en iyi anlatan şarkı

öykü gürman- yalan gözlerin.

pişmanlık yok

güldürerek ağlatan şarkılara dair en güzel örneklerdendir.

gidenler

leyla ile mecnun s1 e31 son kısımda ağlatandır.

--spoiler--
gidenler bizden hep bir parça götürürler. O parçanın yerinde de derin izler kalır. Herkesin bir yara izi vardır insanlardan gizlemeye çalıştığı.Saklamak için çok uğraştığı bir yara izi.Herkesin bir yara izi vardır kimseye dokundurtmayacak kadar güzel olan, baktıkça nefes alabiliyo olmanın kıymetini anlamanı sağlıcak bir yara izi. Bu izlerle yaşamaya alışırsın. Bir sabah belki gün doğarken baktığında dışarı yaşamayı yeniden sevebilirsin. Ve bir gün elbet birileri o yara izine dokunur, acın da biraz olsun hafiflemeye başlar.
--spoiler--

cross parry

A bölgesinde etkin olan X firmasının Y firmasının etkin olduğu B bölgesinde rekabete girişerek Y firmasınn etkinliğini azaltma çabasına Y firmasının tam tersini yaparak cevap vermesinin, ki bu fiyat indirimine giderek de olabilir, işletme literatüründeki adı.

sözlük yazarlarının kullandığı parfümler

diesel- only the brave.