bugün

Kemaliye ilçesi. Erzincan'a bağlıdır. Eski ismi Eğin'dir. Kemaliye çevresinde yerleşen ilk unsurların Kafkasya üzerinden Anadolu'ya inen Orta Asya Türkleri olduğu hususunda ortak bir kanı vardır. Türk boylan Fırat yolunu izleyerek hayvancılığa en uygun yaylalarda yerleşmiş olmaları bu kanıyı kuvvetlendirmektedir.
manisa yı alaşehir ilçesine bağlayan eski yolun üzerinde bulunan belde. izmir e 165 km uzaklıkta ve çok yüksek bir rakımda bulunmasına rağmen tarihi yerlerinde bulunan iskele babaları geçmişte buralarda deniz bulunduğunu gösteren kuvvetli bir etkendir. Ayrıca denizin kafasının atıp ben eski yerime dönüyorum deme ihtimalide izmir in sular altında kalabileceği teorisinide destekler.
eskiden elazığ'a bağlı olan ilçedir. (bkz: eğin doğa sporları) meşhurdur.
kemal sunal'dan türemişse ve bayan versiyonuysa ayşen grudadır.*
erzincan eski valisi merhumrecep yazıcıoğlu nun sık sık bu beldenin doğal güzelliklerini vurgulamak için rafting yaptığı ilçedir. şarkıcı göksel de ilk klibi olan uzun uzun yolları aştım geldim i burada çekmiştir.( şelale ve su kaynaklarında çektiği seksi klip) yerel ağız, halk oyunları, ve yerel kültür olarak ağın * , kemaliye *, arapgir*, çemişgezek *, keban * bir bütündür. kasapları meşhurdur. ayrıca metin akpınarın da memleketidir
Manisa-Alaşehir e bağlı kasaba. Eski ismi yunanca bir isim olan Pendehorya dan gelmektedir. Anlamı "5 tepeler" dir. Cumhuriyetin ilanından sonra kemaliye ismini almıstır. Nüfus olarak 2000 civarı diye biliyorum.
Şirin bir kasabamız, insanları çoğunlukla tarımdan geçimini sürdürmekte, kendi ihtiyaçlarını karşılıyacak kadar hayvancılıkta yapılmakta. Tarım ürünü olarak üzüm yetişir ve çok güzeldir.
alaşehir kasabası.

insan nedense zamanı hep bir bütün olarak algılıyor. biran için durup, hatırlama adına anıları, çaba gösterdiğinde anlıyor böyle olmadığını. kemaliye, bu konuda yardımcı oluyor galiba insana, herşeyin ne kadar değiştiğini ve değişiceğini gösteriveriyor. bu şirin kasaba üzerinden kapital sistemle, küreselleşmeyle, moderniteyle, sınırların kalkmasıyla ilgili hayati tespitler ve çıkarımlar yapma niyetinde değilim. ancak bu hızlı değişim üzerine biraz düşünmek gerekiyor.

hakikaten küçük bir kasabadır kemaliye. internet cafeyi, playstation salonları takip etti kasabamda. bu gelişimi görünce koca bir sırıtma kapladı yüzümü, gururlandım belki de. sonra hiç beklemediğim bir anda anladım böyle olmadığını, tahta kapılar sayesinde. köyde yavas yavas tahta kapıların yerlerini çelik kapılar alıyordu. avluyu* dışarı açan, gıcırdayan, yer yer kırılmış tahta kapılar birer birer çelik olanlara bırakıyorlardı yerlerini. üstelik garip mavi renklerle, uçuk kırmızılarla, parlak grilerle boyanmış, dayatmanın zevksizliğinin göstergesi olan çelik kapılara.

eskiye göre daha mı zengindi kasaba halkı? saklayacakları daha değerli eşyaları mı vardı eskiye göre? aksine daha da kötüydü durumları. o zaman anladım nasıl bi değişim yaşadığımızı. kasabadaki son tahta kapı da çelik bir kapıyla değiştiriline kadar inanmak lazım belki de, herşeyi bu hızla çürütmeyeceğimize.
erzincan'ın küçük, sirin bir ilçesidir.
ermeni ve türklerin yıllarca beraber yaşadığı, eski adı eğin olan erzincanın doğal güzellikleriyle meşhur bir ilçesi.
memlekettir. hasrettir.
en fazla özlenilen ayrıntısı da sudur, buz gibi olan.
ADAK
AĞILKÖY
AKSÖĞÜT
APÇAĞA
ARMAĞAN
ASLANOBA
AŞAĞIUMUTLU
AVCI
AKÇALI
BALKIRI
BAŞARI
BAŞBAĞLAR
BAŞPINAR
BUĞDAYPINAR
BOYLU
ÇAKIRTAŞ
ÇALDERE
ÇANAKÇI
ÇATKÖY
ÇiTKÖY
DALLICA
DEMiRKÖY
DiLLi
DOLUNAY
DUTLUCA
EFELER
ERGÜ
ESENCE
ESERTEPE
GÖZAYDIN
GÜLDiBi
GÜMÜŞÇEŞME
GÜNYOLU
HARMANKAYA
KABATAŞ
KARAKOÇLU
KARAPINAR
KAVACIK
KEKiKPINAR
KIŞLACIK
KOZLUPINAR
KUŞAK
KUTLUCA
KOCAÇiMEN
SANDIK
SALiHLi
SIRAKONAK
SUBAŞI
ŞAHiNLER
OCAK
TOPKAPI
TUĞLU
TOYBELEN
YAKAKÖY
YAYLADAMI
YAZMAKAYA
YEŞiLYAMAÇ
YEŞiLYAYLA
YEŞiLYURT
YILDIZLI
YUKARIUMUTLU
YUVA

adlı köylere sahip bir erzincan ilçesi.
Her sene doğa sporları ve kültür festivali yapılan ilçe. Harika manzarası, doğası ile insanı kendine hayran bırakır. Bulabileceğiniz tek kusur eski şehrin dibine yapılan TOKi konutlarıdır. Türkiyede en fazla profesör çıkaran ilçedir. Çok göç vermiştir. Eğer kasabınız kemaliyeli ise güvenle alışveriş yapabilirsiniz.
(bkz: yaşanılası yerler)
(bkz: toki)
(bkz: sözlükteki tüm kemaliyeliler oylarınızı bekliyorum)
Bursa ilinin Keles ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Keles)
erzinca'nın en güzel ilçesidir.
spor ve kültür şenlikleri bu sene 2-4 temmuz tarihlerinde yapılacak ilçe.
giresun'un eynesil ilçesine bağlı bir köy.

· eynesil nerede?

kaynak:

· tarimziraat.com/giresun

(bkz: eynesil/#13030320)
giresun'un merkez ilçesine bağlı bir köy.

· giresun/merkez nerede?

kaynak:

· tarimziraat.com/giresun

(bkz: giresun/#13076611)
bir küçük şehirdir, memleketimdir, yalnızdır, mahsundur, özlem doludur. benim için "eğin"dir.
62 tane köye sahip olan erzincan ilçesi. nüfusu 2 bin civarındadır.
erzincan'ın dokuz ilçesinden biri.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kemaliyerektir.

sağlam bir ilçemiz olsa gerektir, açılış sayfasına bakılırsa.

http://www.kemaliye.bel.tr/
Memleketim olan bu yer sıcak insanıyla ve çalışkanlığıyla insanı hayrete düşürür(benim aksime). Eski adı Eğin olan Kemaliye ilçesine adını Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'siz Eğinliler kemale ermiş insanlarsınız.' sözü eşliğinde vermiştir. Kemaliyeliler Atanın adını taşımaktan dolayı gurur duymaktadır. Halkın içinde ermenice bilen ermeni soyuna sahip vatandaşlar ( (bkz: dedem))bile soykırıma itiraz ederek gururlanmamı sağlamıştır.
eski ismi eğin'dir... manası "cennet gibi güzel bahçe"dir...

cennet gerçekten böyle bir yer mi görmedim bilmiyorum...

siz karar verin... bu sene yapılan doğa sporları festivalinden dudak uçuklatan görüntüler...

https://vimeo.com/136745114
https://youtu.be/o5XXAsxVVKI
güzel insanların yeridir.
görsel
Eski ismi eğin olan erzincan ilçesi.