1. 1.
  Kemaliye ilçesi. Erzincan'a bağlıdır. Eski ismi Eğin'dir. Kemaliye çevresinde yerleşen ilk unsurların Kafkasya üzerinden Anadolu'ya inen Orta Asya Türkleri olduğu hususunda ortak bir kanı vardır. Türk boylan Fırat yolunu izleyerek hayvancılığa en uygun yaylalarda yerleşmiş olmaları bu kanıyı kuvvetlendirmektedir.
  ... meeekar
 2. 2.
  manisa yı alaşehir ilçesine bağlayan eski yolun üzerinde bulunan belde. izmir e 165 km uzaklıkta ve çok yüksek bir rakımda bulunmasına rağmen tarihi yerlerinde bulunan iskele babaları geçmişte buralarda deniz bulunduğunu gösteren kuvvetli bir etkendir. Ayrıca denizin kafasının atıp ben eski yerime dönüyorum deme ihtimalide izmir in sular altında kalabileceği teorisinide destekler.
  ... asabi
 3. 3.
  eskiden elazığ'a bağlı olan ilçedir. (bkz: eğin doğa sporları) meşhurdur.
  4 ... bozo23
 4. 4.
  kemal sunal'dan türemişse ve bayan versiyonuysa ayşen grudadır.*
  -1 ... andlee
 5. 5.
  erzincan eski valisi merhumrecep yazıcıoğlu nun sık sık bu beldenin doğal güzelliklerini vurgulamak için rafting yaptığı ilçedir. şarkıcı göksel de ilk klibi olan uzun uzun yolları aştım geldim i burada çekmiştir.( şelale ve su kaynaklarında çektiği seksi klip) yerel ağız, halk oyunları, ve yerel kültür olarak ağın * , kemaliye *, arapgir*, çemişgezek *, keban * bir bütündür. kasapları meşhurdur. ayrıca metin akpınarın da memleketidir
  ... balsikeste baysungur
 6. 6.
  Manisa-Alaşehir e bağlı kasaba. Eski ismi yunanca bir isim olan Pendehorya dan gelmektedir. Anlamı "5 tepeler" dir. Cumhuriyetin ilanından sonra kemaliye ismini almıstır. Nüfus olarak 2000 civarı diye biliyorum.
  Şirin bir kasabamız, insanları çoğunlukla tarımdan geçimini sürdürmekte, kendi ihtiyaçlarını karşılıyacak kadar hayvancılıkta yapılmakta. Tarım ürünü olarak üzüm yetişir ve çok güzeldir.
  2 ... kisiselbirileti
 7. 7.
  alaşehir kasabası.

  insan nedense zamanı hep bir bütün olarak algılıyor. biran için durup, hatırlama adına anıları, çaba gösterdiğinde anlıyor böyle olmadığını. kemaliye, bu konuda yardımcı oluyor galiba insana, herşeyin ne kadar değiştiğini ve değişiceğini gösteriveriyor. bu şirin kasaba üzerinden kapital sistemle, küreselleşmeyle, moderniteyle, sınırların kalkmasıyla ilgili hayati tespitler ve çıkarımlar yapma niyetinde değilim. ancak bu hızlı değişim üzerine biraz düşünmek gerekiyor.

  hakikaten küçük bir kasabadır kemaliye. internet cafeyi, playstation salonları takip etti kasabamda. bu gelişimi görünce koca bir sırıtma kapladı yüzümü, gururlandım belki de. sonra hiç beklemediğim bir anda anladım böyle olmadığını, tahta kapılar sayesinde. köyde yavas yavas tahta kapıların yerlerini çelik kapılar alıyordu. avluyu* dışarı açan, gıcırdayan, yer yer kırılmış tahta kapılar birer birer çelik olanlara bırakıyorlardı yerlerini. üstelik garip mavi renklerle, uçuk kırmızılarla, parlak grilerle boyanmış, dayatmanın zevksizliğinin göstergesi olan çelik kapılara.

  eskiye göre daha mı zengindi kasaba halkı? saklayacakları daha değerli eşyaları mı vardı eskiye göre? aksine daha da kötüydü durumları. o zaman anladım nasıl bi değişim yaşadığımızı. kasabadaki son tahta kapı da çelik bir kapıyla değiştiriline kadar inanmak lazım belki de, herşeyi bu hızla çürütmeyeceğimize.
  4 ... derin mavi
 8. 8.
  erzincan'ın küçük, sirin bir ilçesidir.
  ... umutluyum hala
 9. 9.
  ermeni ve türklerin yıllarca beraber yaşadığı, eski adı eğin olan erzincanın doğal güzellikleriyle meşhur bir ilçesi.
  2 ... sarp
 10. 10.
  memlekettir. hasrettir.
  en fazla özlenilen ayrıntısı da sudur, buz gibi olan.
  2 ... fayaka