bugün

bunun doğalını yapan bulursam düzenli alırım. kefir, turşu, yoğurt... iyisini bulunca kaçırmamak lazım.
allahsız içecek...
bayılırsin ayol ayiltamayiz.
Geçen bı yudum aldım , miydem bulandı kustum. Ay nasi içiyorlar ayol bunu. Zeyir gibi kizz, turbanli ninem anlatirdi heb, eskiden bal gibiymis, külo külo icerlermis rakı içer gibi ama onu da bozmuşlar. Ah Tayyib ah.!!!???₺₺₺
eskiden haftada 1 sıçan ben bunu düzenli içmeye başlayınca neredeyse her gün sıçmaya başladım. için. ya da içmeyin bana ne aq.
evde üretilmesi son derece kolaydır. tanıdık birinden ilk mayayı bulmaya bakar.
marketlerdeki fiyatı tavana vurmuş olan faydalı içecek. eskiden sürekli evde bir şişe bulundurur, bittikçe yenisini alırdım. ama yeni fiyatlarla artık ben de pes ettim.
Bağırsak sağlığı açısından çok faydalı bir içecektir.
Tanrı’nın varlığına inanmayan, Tanrıtanımaz, dinsiz, inançsız içecek...
Evde gün aşırı mayaladığım ve havaların soğumasıyla beraber ertesi güne daha içme kıvamında tutan probiyotik gıda. -Yazın yoğurt gibi tutardı.-

Mayasını -minik karnabahar gibi bir şey- Bulgar bir aile dostumuz vermişti sağ olsun. Yavruladıkça ben de dağıtıp elimdeki mayayı da olabildiğince yaşatmaya çalışıyorum.

Mayaya denk gelirseniz ufak bir saklama kabına süt koyup içine koyduğunuz küçücük maya sayesinde ertesi güne mis gibi bir kap kefiriniz hazır oluyor. Genelde karanlık mutfak dolabında bekletiyorum.

Umarım bedenim için iyi bir şeyler yapıyorumdur.
lezzeti herkese hitap etmese de, probiyotik bakımından oldukça zengin, bağırsak dostu bir içecektir. güvenilir bir yerden alınan maya ile evde yapılanı daha sağlıklıdır. bir defa alınan maya ile sonsuz defa yapılabilir. maya zamanla çoğalır ve başkaları ile de paylaşılabilir.
Kımız. At sütü müsün mübarek.
Hiç sevemediğim ama çok faydalı diye haftada 2-3 kere zorla içtiğim içecek. Mayasını tutturamam diye kendim yapmayı hiç denememiştim ama ben de deneyeceğim sanırım.
faydaları çok olan şifa kaynağı.
Tadına bayıldığım ama ne hikmetse sürekli dolapta unuttuğum içecek
Küçük mayacığımdan yapıp içmeyi sevdiğim içecek.

Mayadan kefir yapanların oluşturduğu gizli bir örgüt var market kefiri içenlere saldıran, dikkat etmek lazım. "aaa o da kefir mi" örgütün adı.
Özellikle bağırsak florasını iyileştirme konusunda çok etkili, bağışıklık destekleyicisi, ayranımsı içecek.
Tok tutma özelliği de cabası.

Uzun zamandır müptelâsıyım.
Artık uzmanlaştım,, kendim mayalar hale geldim.
Minnak minnak çoğalıyorlar sıpalar, eşe dosta veriyorum.
Sağlığa faydalı olan bir içecektir. Akşamları tercih edilendir. Şu anda sipariş verdiğim marketten hep içim laktozsuz alsam da en çok altınkılıç markasını beğenirim. Malesef altınkılıç yok markette.
çay ve kahve manyağı olmak varken kefir manyağı oldum.

içtiğim an sanki vücudum bana teşekkür ediyor. ‘ah hayatım iyi ki varsın ve kefir içiyorsun birtanem, işte şimdi en büyük iyiliği yapıyorsun’ şeklinde konuşuyor gibi.

az değer gören içecek.
çok sevmeme rağmen bana dokunan içecek. sağlıklıdır.
10 yüz bin milyon baloncuk yuttum diyen reklami hatirlatır. Milyonlarca bakteri bağirsaklarıniza iyi gelecek. Için.
güzeldir, nevet.
hazırı pek iyi değildir derler. onun dışında efsane faydalı bir içecek.
Yıllardır ağzına tek yudum komayan bendeniz fanta, günde 2 büyük bardak içer oldum. Valla Corona için bir şeye yarar mı yaramaz mı bilmem de sevdirdi kendini hergele.

Adımı kefir diye biliyorum ben yapma eşiğindeyim.
An itibariyle içiyorum. Güzeldir.