bugün

Her köşesine hayran olduğum, tapınılası tek bölgedir. Karadenizli olmak vardı.
http://www.youtube.com/watch?v=8vZj_vCaS1g
Olay şehir merkezlerinde değil köy ve yaylalarda.
gökle yer, bulutla dağ karışabilecek kadar olağanüstü, ormanların içinden göz kırpan ahşap evleri ile masalsı bir yer.

(bkz: pandora nın kutusu)
deniz, karadeniz suyun hiç berreklaşmıyor,
siyah kumun senin, aynı kalbim gibi benim.

Kaçar sana karadeniz güzel dereler,
Onlar senin çocukların, sen onların annesisin.

Deniz karadeniz, kalbimi yakma,
dertlerim çoktur, suyunu bulandırırlar.

Deniz karadeniz, söyle içinde tuttuklarını,
Bende öğrenmek istiyorum. banada öğreteceksin.

Deniz karadeniz, söyle içinde tuttuklarını,
Söyle bana geçmişini, söyliyeyim bundan sonrasını.

Suyunu içen kuşlar ki doyar,
Duyunca ismini dizlerim titrer.

Kıyılarında duyulur kemençe sesi,
gelip içecekler suyundan rumca söyleyerek çocuklar.
bilhassa trabzon ili dolaylarında, evlilik namına eksantirik ritüellerin yaşatıldığı bölgemiz. bu yörede; evlenmek isteyen erkek, babasının 2 ayakkabısına çivi çakarmış. babası bu durumu farkettiğinde, oğlu ile konuşur gerekli mukamelelere başlanırmış.

dipnot: ben olsam; ayakkabılarımı çivileyen çocuğu, evlendirmezdim.
kanserin bir memleketi olsa hiç şüphesiz karadeniz olurdu. bu durumda 20. yüzyılın ilk büyük nükleer kazası olan çernobil faciasının etkisi yadsınamaz.

şöyle bir etrafınıza bakın. ve yıllar önce kaybettiklerimize. yurdun dört bir yanında bu hastalıktan muzdarip kişiler olmakla beraber karadeniz bölgesi'ndeki insanların yaşadıkları ve çektikleri büyük önem taşımaktadır.

erkan ocaklı
kazım koyuncu ve daha nice değerli insanın memleketi olup kötü hastalığın da memleketidir karadeniz..
kendisine kıyısı bulunan altı ülke olmasına rağmen içinden yirmibeş ülkenin çöpü çıkan deniz.

http://gundem.milliyet.co....2013/1666796/default.htm
erkekleri kumar, gece alemi, kadınlar, silah, gibi unsurlara yönelirler,

ama kadınları çalışkandır.

(bkz: alaattin çakıcı)
(bkz: avni musullu)
dünyanın en güzel yeri denilebilecek bir yerdir.
kroları sevmez, beslemez.
faşistlerin diline doladığı bölge. Yok denize dökülse bilmem ne. Önce tanı be adam. içlerinde bulun. Tv deki gibi değil her şey.
düğünlerde keleşle havaya ateş etmeyi, kızını yiğenine satmayı, bizden kan çıktı onlardanda kan çıksın demeyi, kızını okutmayıp dağda çobanlık yaptırmayı marifet sanan değildir en azından.
Ulkenin kandirilamayan, oyuna getirilemeyen bolgelerinden. Binaenaleyh bazi bolucu piclerin kanina dokunan bolgedir.

Gotun yiyorsa gel dok denize. Sen bizi, senin gibi yunan tohumu sandin herhalde. Bu ulkede ancak senin gibi gibi vatani bolmek isteyen picler denize dokulur. Gecmiste dokuldugu gibi...
canım memleketimdir. insanına laf yoktur. havası suyu başkadır diğer bölgelere benzemez.
türkiyenin en yeşil bölgesidir. en çok yağmur burada yağar hava hep serindir.
Her zaman ki gibi bugünde yağışlı .
farklı bir yer. tüm türkiye bir yana, çoçukluğumun geçtiği artvin'in dağlarındaki o orman köyü bir yana. türkiye sınırları içinde doğayla bu kadar iç içe yaşanılan bir yer daha görmedim ben. gezmedim sanmayın, edirne, hakkari, muğla ve artvin; hepsini gördüm gezdim ama böyle bir yer görmedim.

doğduğum büyüdüğüm yere yıllar sonra çalışmak için gittim ama yapamadım. kış geldi, kar yağdı, dört tarafıda dağlarla kaplı ilçenin dört tarafı da karla kaplandı. güneş ışıklarını oraya da yolluyordu elbet ama günlerce bulutların ardından yüzünü göstermedi. insanı samimi, yardım sever ama bir o kadar da hoyrat, doğası gibi zorlu.

her şeye rağmen karadeniz şüphesiz ki türkiye'nin cennetidir. o dağ köylere gidip tanımadığı insanların daveti üzerine evlerine girip çaylarını içmeyen insan türkiye'yi gezdim demesin boş yere.

http://www.youtube.com/watch?v=6fti_q9Bd8c
batısındaki karayolu tehlikeli, virajlı ve yorucu olduğu kadar olağanüstü bir güzelliğe de sahiptir. ama o tehlikeli virajlara girmek, o tek arabanın geçebileceği yollara girmek şimdi düşününce çok güzel. gidin, gezin ne diyeyim. batı karadeniz'i gezin yani.
mis kokan memleket. direnişi başlatmış memleket aynı zamanda.

http://www.youtube.com/watch?v=AWF-Y_tdsk8
evrendeki bütün renkleri bir arada görebileceğiniz; yurdumuz'un en güzel bölgelerinden..
havası genelde kapalı olan; yaz aylarında aşırı nemden dolayı dışarı çıkamayacağınız bölge.
Bu denize karadeniz denmesinin sebebi orta asyadan gelir.Eski türklerde at arabalarının kapısı güneş doğudan doğduğu için doğuya açılırdı.Sonra çin kültürünün etkisiyle arabaların kapısı güneye alınmıştır.Kuzey tarafı karanlık kalmıştır.Ayrıntılı bilgi için (bkz: türklerin tarihi)
Hep gitmek istediğim ama bir türlü fırsat bulamadığım yerdir . inşallah bir gün nasip olur .
hayattır.