bugün

kınas diye telaffuz edilir teröristlerce. dürbününde mesafe tayini için işaretler bulunur. şarjörü 10 mermi (kimisi fişek der) alır. mke bunun 7,62x51 mermi atanını yaptı ama pek başarılı olamadı kanaatimce. kuzey ırakta yemek yerken doktorla aramızdan geçmişti mermisi.
(bkz: mermi)
(bkz: fişek)
özel kuvvetlerin kullandığı araç gereçten birisi, uçan sineği 2 milden gözünden vurmak.
özel kuvvetler komutanlığında şu an için keskin nişancı tüfeği olarak mac millan kullanılmaktadır. ayrıca da kannas en fazla 1200 metreye sıhhatli olarak atış yapabilir.
Uzun mesafe atislarinda ve suikastlerde kullanilan bir silah.
attığı kursun sesinden hızlı giden tek silah.siz silahın patlama sesini duydugunuz da,mermi coktan adresine teslim olmustur.
DRAGUNOV (KANNAS) KESKiN NiŞANCI TÜFEĞi
Çapı : 7.62 mm
Tesirli Menzil : 1200 m
Ağırlığı : 4300 g
Şarjör Kapasitesi : 10 Adet

http://www.sertadam.com/k...keskin_nisanci_tufegi.htm
Rus yapımı bir suikast silahı.
dragunov adlı silahın türk silahlı kuvvetlerindeki ismidir. keskin nişancı silahı kelimelerinin baş harflerinden türetilmiştir.

bu silah 16 askerden oluşan jandarma komando timlerindeki bir askere verilir. geri kalanlar g3, mg3, biksi gibi silahlarla idare etmek zorundadır. silah nokta atışı için üretilmiştir, seri atış yapılamaz. üzerindeki dürbünü ve oldukça uzun namlusuyla 4000 metreden hedefe gayet isabetli atışlar yapılabilir.

tsk bünyesine pkk ile yapılan operasyonlar neticesinde geçmiştir. bu sebeple üzerlerinde tsk amblemi bulunmaz.
satın almak isteyenler için:

650 dolar civarı bir fiyattadır.
türk silahlı kuvvetlerinin en iyi 10 kannas kulanıcısından birisi olan; yıllarca özel harekat ta pkk ya savaşmış ve ne yazık ki yine bir kurşun ile geçen hafta kaybettiğim uzman çavuşumun bana kullanma fırsatını verdiği tek kelimeyle mükemmel atış kabiliyetine sahip olan, bir nokta atış silahıdır.

uzman çavuşumun kannas ile ilgili ölümünden bir kaç gün önce bana söylediği son söz; kannasın "bir silah değil, aslında insanın silah arkadaşı olduğudur.
Galiba yine şehir efsaneleri ve asker anıları abartmalarını düzeltmek bana düşüyor...

Şimdi dünyanın en hızlı pratik ve ucuz tüfeklerinden olabilir ama en güçsüzlerindendir ve (OHA) 600 küsür metreye nokta atacak insan yoktur ki silahı yapılsın... Herneyse. Cannas yarı otomatik olduğu için namluya ilk atıştan sonra gelecek mermi, ilk merminin patlama enerjisini soğurur. fakat bolt-action yani sürgülü tüfekler, ilk atışlarından sonra her mermiye maksimum güç odakladıkları için 800 metreye kadar noktasal gidebilir(fakat vuramazsınız) ve 4km'ye kadar uçabilir.
kannas çok zayıf bir silahtır... 2.dünya savaşından kalma karabiner 98K'lar(Kar98K) ondan kat be kat daha güçlüdür.(tamam dünyanın en iyi yivli tüfek firmalarından biri mauser olabilir ama çüş arada 60 küsür yıl var!).

görüldüğü gibi bu olay balistik tablosu ezberlemeye benzemez. düşünmek lazım. bu silah neden böyle, nereden güç kaybeder, ne çeşit mermi ile ne kadar? ne çeşit barut ile ne kadar? gibi soruları yönlendirmek gerekir.Mermi demişken 7.62'lik standart ve bolca tedarik edilebilinir mermiler nasıl bir silah kullanılırsa kullanılsın 400 metrenin ötesinde nokta atışı yapılmasına olanak vermez.

Gel gelelim silaha. asıl adı Dragunov'dur ama güzel türkçemize (mavzer, keleş, vs.) gibi silahlar gibi o da kannas adıyla kurban gitmiştir. ki o da arapça keskin nişancı'dan gelmektedir.Snayperskaya Vintovka Dragunova yani SVD-Dragunov, 7.62x54'lük mermi kullanmaktadır fakat balistiği ezbere yazmaya karşı olan ver her tezini herkesin anlayacağı gibi kanıtlayan birisi olarak şunu eklemek görevim;

7.62 - mermi çekirdeği kalınlığı
54 - mermi kovanı uzunluğu

yaygın olması ve ucuzluk ve mermi tedarik imkanı bu silahı sevmeme sebep olan şeylerdir fakat sanki dünyanın en iyisi imiş gibi davranılması yanlıştır.400 metreden sonra(dürbünle bilemedin 600 metre) yavaştan alan atışı yapmaya başlar. nokta atışı insan gözü için o mesafede çok zor hatta tesadüfe dayalıdır.

sovyetlerde dahil tam 34 ülkede kullanımıştır. kullanılmasa bile eğitimde büyük rol almıştır. kesinlikle tarih ve zamanına göre övgüyü hakeder fakat bugün bir çok açıdan geri kalmıştır. tekrar ediyorum çok kullanılmasının sebebi ucuzluğudur ve üstün körü olup çok taklidi olduğu içn balistiğini takip etmenin zor olmasıdır(al sana süikast tüfeği)
(bkz: dragunov)
uzun menzilli dürbünlü tüfek. (bkz: sniper)
(bkz: kanas)
(bkz: kannas)
(bkz: dragunov)
(bkz: svd)
ingilizca sniper'ın arapça karşılığıdır. Silah değil silahı kullanan kişi yani keskin nişancıdır. Halk arasında SVD için kullanılır.
counter strike oyununa kendini fazla kaptırmış ergenlerin '' gerçektede uçan sineği bile vururum ben gardaş '' diyerek kendilerini tatmin ettiği suikast silahı.
birincisi şöyle açıklamak gerekirse bu tür keskin nişancı silahları sanıldığı gibi silahlı oyunlardaki kırmızı noktayı adamın kafasına getirip tetik çekmekle olmaz malesef.(keşke olsaydı)
bu tür silahları kullanan kişiler öncelikle yetenekli kişiler arasından seçilir. tabiri caizse bu kişiler şahinin gözlerine sahip olur.
başka bir konu bu tüfeklerle hedefe nişan alındığında tüfeği kullanacak kişinin nefes ayarlamalarından, silahtan çıkacak mermiyi rüzgara göre ayarlamaya kadar türlü şeyleri hem kısa bir sürede hemde en iyi şekilde hesaplaması gerekir.
işin kısacası azda olsa matemetiksel zeka gerektiren bir iştir.
ve koca sivilceli, gözlüklü ergenlerin oynadığı counter strike oyunundaki gibi bir kanasla yürüyen bir hedef vurmak %20 ihtimaldir.
arapça avcı manasına gelen kelimedir. sıkça rus ordusunun ak-47'nin etkili melzilinin üzerinde atışlar yapabilmek için kullandığı yarı otomatik dragunov(nato kod adı svd) silahı için kullanılır. bu lakap'ı, iran ırak savaşında amatör askerlerce çok beğenilmesi sonucu almış ve silah sektöründe çokça yaşandığı üzere bu reklam kokan isimle anılmıştır. profesyonel askerlerce zinhar bir keskin nişancı tüfeği sayılmayan, olsa olsa marks man sıfatıyla kullanılacak bu tüfek, özellikle zorlu şartlar altında dayanımı ve ucuzkuğu sayesinde pek bi' sevilir olmuştur.
resim için (bkz: http://www.gunslot.com/pictures/russian-dragunov-svd)
siz kullanırken güzel,size karşı kullanılırken pek hoş olmayan 7,62 mm çapında 10 mermilik şarjörü ile yarı otomatik olarak çalışan keskin nişancı tüfeğidir.
400-500 metre gibi mesafelerde etkili fakat sonrasında yetersiz kalan bir yarı otomatik nişancı tüfeği. dikkat ederseniz nişancı tüfeği dedim, sniper tüfeği değil. zira ikisi farklı şeylerdir.

askerde bizim komutan bununla 1000 metreden teröristi gözünden vurdu falan diye palavra sıkanlar vardır her zamanda olacaktır siz onlara inanmayın. svd dragunovun hiç bir varyantı ile 700-800 metreden daha uzun bir menzilde birinin istek dahilinde vurulabileceğine ihtimal vermiyorum. ha olmaz değil ama ciddi şans ister. zira bu tüfeği benzer amaçla kullanılan, benzer kalibrede diğer avrupa ve abd menşeili tüfeklerle, özellikle de bolt action olanlarla kıyaslarsanız moa değerlerinde ciddi fark olduğunu göreceksinizdir. Moa değeri ne diyen varsa da bir zahmet google a baksın araştırsın, ben kısaca vuruş hassasiyetinin ölçü birimi diyeyim size.

eğer bir nişancı olsaydım ve kendi tüfeğimi seçme şansım olsaydı accuracy international AWm gibi hassas ve etkili bir bolt action varken dragunovun yüzüne bakmazdım. yok illa ki yarı otomatik olacak deniyorsa da m 110 gibi bir platform çok daha sağlıklı yerine getirecektir görevi.

görsel

görsel
görsel
Peki bu canavar. 8 kg ağırlıkta 4 bin metre etkili menzili ile top mermisi gibi atıyor. En sevdiğim bfg serisi.
Ben orsis t5000 ciyim. Kannasta neymiş. Hassas keskin benim ki.